Výměna jističů - jaká značka?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

Výměna jističů - jaká značka?

#1 Příspěvek od MetalGod »

Chci měnit >30letý jističe ITM+IJV, některý jsou už dost přecitlivělý. Jaký mi doporučíte? Měly by vydržet alespoň zpola jako stávající, zároveň by ale neměly bejt moc drahý.
Viděl jsem i ňáký za 39kč :lol:, ale tam pochybuju, že budou mít životnost delší jak tavná pojistka.

P. S.: Tejká se to i hlavního jističe a jističe elektroměru, obou zaplombovanejch, jak mám postupovat? Zkontaktovat dodavatele, kterýho platím, nebo ČEZ? Před výměnou? Po výměně? Proudově i charakteristikou budou stejný jak původní.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
dlbm
Příspěvky: 46
Registrován: 29 pro 2011, 01:00
Bydliště: Morava ŠTATL

#2 Příspěvek od dlbm »

Najdi si v okolí slusnyho elektrikáře, nejlépe revizního technika a on Ti už poradí co a jak, a zároveň vyřídí odplombovani.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#3 Příspěvek od kutilmil »

Poradil by som ti čo a ako, ale som na slovensku a u vás to môže byť ináč.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Jednofázový Schrack jsou 10 a 16A za pade bez DPH a kvalita bez problémů.
Docela se divím, že tě nedonutili už mnohem dřív ty starý jističe na pozici hlavního u elektroměru vyměnit už dávno.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

Odplombování se hlásí předem ČEZu. Hlavní jistič musí mít vypínací schopnost 10 kA, charakteristika B. Z hlediska životnosti lze řadu 10 kA doporučit i pro bytové jističe, ale 6 kA s rezervou vyhoví. Staré IJV měly pouze 1,5 kA.

Nejběžněji používané značky jsou OEZ, Eaton a Hager. Viz Hodnocení jističů a rozvaděčových systémů 2017.
Menší zastoupení některých výrobců je spíš kvůli vyšší ceně.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

Díky. Charakteristika C, jak tam mám teď, bejt nemůže? Přece jen mám starodávnou cirguli, tak bych nerad shodil i ten hlavní.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

Pokud je původní ITM (přibližně charakteristika C), pravděpodobně budou trvat na výměně za B. K povolení char. C moc ochotní nejsou, musel bys požadavek náležitě zdůvodnit. A to i v případě, že byl typ ITM uveden v přihlášce - tyto se nechávají pouze na dožití.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#8 Příspěvek od MetalGod »

Díky.
Jo a ještě něco - snesou se svorky dnešních jističů s hliníkem? Časem možná překopu barák na měď, ale přívod je a bude z hlíny.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#9 Příspěvek od Sandal »

Správně připoměl Achab. Vypínací schopnost jističe je velmi důležitej údaj. Mám výborný zkučenosti s jističi Schneider Electric řady Acti 9. Osazoval jsem je všude, kde to šlo.Do domku jsem dával 10kA a do dílny 15kA. Myslim si že se fakt vyplatí koupit s vyšší vypínací schopností. Po kuchnutí jističe jsou ty kontakty fakt znatelně silnější než 6kA.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#10 Příspěvek od MetalGod »

Cenovej rozdíl mezi vypínací schopností 6kA a dejme tomu 10kA není zas tak velkej, abych na tom potřeboval šetřit. Jen bych nerad dával za jednofázi pětikilo, když jich potřebuju asi 13.

Zkoušel někdo ty polský za 39kč? :D
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
radek89
Příspěvky: 135
Registrován: 25 říj 2009, 02:00
Bydliště: Mor. Nová Ves, Břeclav
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od radek89 »

Hlavně nebrat kaniu ani kanlux.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#12 Příspěvek od MetalGod »

Proč? Životnost tavný pojistky? :D Se divím, že tohle může jít na trh, je to bezpečnostní prvek a měl by po určitou a ne krátkou dobu (takže ne jen kéž by 2 roky) provozu splňovat přísný kritéria a vykazovat spolehlivost. Si tam rovnou můžu dát pár fousů z CYSY.
Vlastně jsem už jednou viděl z boku protavenej jistič, ale nevím, co to bylo za značku.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#13 Příspěvek od Osmdesat »

Vím, že drahý automaticky neznamená kvalitní, ale můžete mi někdo vysvětlit, jak může být jistič za 50 Kč kvalitní, jak tu někdo píše? 8O
Vždyť je v něm složitý a jemný mechanismus, to přece za tu cenu nelze v rozumné kvalitě vyrobit. Slušný vypínač taky za 50 korun neseženu.
Jasně, Eaton je nejpoužívanější, protože je levný. A dobrý marketing si zajistí i "nezávislé" testy.

Uživatelský avatar
alkom01
Příspěvky: 244
Registrován: 20 bře 2006, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od alkom01 »

Ahoj, docela spokojenost s EATON řada PL7, cenově přijatelné, vyp. schopnost 10 kA, zatím žádný (z cca 60 ks 1F-10A až 3F 50A) nezklamal. Dvojí svorky, jak pro hřebínek, tak pro vodič.
Pivo v přírodě ničím nenahradíš!

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#15 Příspěvek od Sandal »

Není jistič pro hřebínek, jako jistič pro hřebínek. Když se někdo rozhodne osazovat rozvaděč, tak pokud chce použít hřeben, tak všechny jističe v řadě, musej bejt od jednoho výrobce ze stejný typový řady a ktomu odpovídající hřeben, protože každej výrobce má ty hřebeny úplně jiný a nejdou zasunout do jinejch jističů.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“