K304 Condor - nízká citlivost tuneru

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

K304 Condor - nízká citlivost tuneru

#1 Příspěvek od petrfilipi »

Nazdar všem.

Dostal jsem dnes na opravu RMGF Condor. Problém je s tunerem, kde je možné na celém rozsahu naladit jen 3-4 stanice. Nejsilněji hraje asi Frekvence 1 na 97,4MHz. Červená pohyblivá LED se na této stanici lehoulince rozsvítí, ale opravdu skoro neznatelně. Zelenou stereo LED jsem taky viděl bliknout, ale jen opravdu velmi vyjíměčně.
Připadá mi, že tuner a oba IO fungují, ale jakoby byl slabý signál.
Co myslíte, že by mohlo být přičinou? Nějaký T v cestě signálu (VT100=BF240, VT101=KF125, VT102=KF124) nebo že by byl přikostřený některý filtr (ZF100, 101)?
Bohužel nemám žádný speciální VF měřící přístroj/generátor, zmiňovaný v servisním manuálu, tak to zkouším řešit spíše staticky.
V nejhorším to vrátím a časem koupím celou desku tuneru, teď je na Aukru jedna na prodej, ale za 500Kč (+pošta) se mi to zdá dost. Ale je asi úplně nová.

Díky za Vaše rady.
Petr Filipi

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#2 Příspěvek od miroja »

Zacal by som filtrami. Byvaju poruchove a identifikacia vady je rychla.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Mikras »

Ahoj.
U těchto starších strojů to chce prostříknout a procvakat všechny přepínače, než se začne s něčím laborovat. Nevím, jak moc jsou součástky tuneru dostupné, ale zkusil bych připojit něco jako anténu na emitor VT100 a pak na kolektor. Pokud vstupní zesilovač pracuje, s anténou na kolektoru toho uslyšíš mnohem míň, nebo nic.
VT101 je oscilátor a směšovač, ten zřejmě pracuje. VT102 je mf zesilovač 10.7MHz.
Zkontroluj napájecí napětí tranzistorů, prochází přes přepínač FM a zřejmě i přes další přepínače (Radio - ve sch. domeček s antenkou). Na emitorech by měly mít VT100 a VT102 1,1V a VT101 1,2V. U VT102 je v emitoru C128 6n8 (?). Kdyby měl studeňák nebo byl vadný, zesilovač by měl minimální zesílení.
Filtry lze přemostit kondenzátorem, ale pokud by měly svod, tak je lepší je vytáhnout z desky.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#4 Příspěvek od dred »

Odmeraj napätie na kolektore T100 (cca 9V), ak chýba - má zvod C108 - častá závada...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

Tak hlavně ale nejebat do zajištěných jader. Na zestárnutí feritů a moderních železoprachových materiálů je ještě dost času. To není 60+ roků starý, vyoxidovaný ferokart.
Keramické kondy Tesla, to je příběh sám pro sebe. Některé řady jsou výborné, 40 roků to drží i trvale pod napětím. Některé šly do kytek už brzy po zárukách.
Všecka jejich výroba byla tehdy daleko víc závislá na individuální péči každého člověka ve výrobě.
U moderních, vysokosériových součástek, které mají i v miliardové sérii pořád stejné a opakovatelné vlastnosti /pokud nejde o čínský šrot/ už to moc neplatí.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#6 Příspěvek od Ivan_Ryger »

začal by som tými filtrami. vo väčšine prípadov som mal túto chybu pri rádiách Tesla, typicky pre Progressony.
ľahko sa vyskúšajú vyletovaním a premostením VF cesty povedzme 1nF kondenzátorom.
Ak toto nepomôže, treba pomerať pracovné body VF tranzistorov, často mávajú keramiky Tesla zvod, čo posunie pracovný bod tranzistorov alebo pri ladení varikapom to zaťažuje ladiace napätie. Problematické bývajú aj keramické trimre s červenou gumou naspodku (zlý dotyk, znižujúci Q rezonančných obvodov)

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od petrfilipi »

Díky chlapi, zítra na to mrknu.
Filtry přemostím, napětí změřím.

Petr Filipi

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#8 Příspěvek od MiraSt »

Ivan_Ryger píše:začal by som tými filtrami. vo väčšine prípadov som mal túto chybu pri rádiách Tesla, typicky pre Progressony.
Dobrý postřeh. Už pět roků mám jeden Progresson na stole u kterého slabě hraje vkv. Takže bych se mohl dát do opravy. Používám ho jako zesilovač k tuneru s obvodem SI4831. Ten je v popředí.
Naposledy upravil(a) MiraSt dne 14 dub 2020, 20:54, celkem upraveno 1 x.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od petrfilipi »

Tak jsem měřil a zkoušel a:
• Kolektor T100 má cca 9V
• Napětí na emitorech T100-2 jsem nějak zapomněl změřit
• Ale hlavně - vyletoval jsem filtry ZF100 a ZF101. Po jejich proklemování C=1nF jsem schopen naladit silné stanice opravdu dobře, červená LED se rozsvítí a jsem celkem v pohodě schopen rozsvítit zelenou stereo LED. Ale i tak naladím v celém rozsahu asi jen 5 stanic.

Takže koupím filtry a uvidím.

Zatím díky všem za rady.

Petr

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“