Křen

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od hafca »

Byl z Maďarska, stejná zkušenost. :(
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#17 Příspěvek od Eleman »

Pokud chcete skutečně dobrej pálivej strouhanej křen, ta doporučuju Kania Strouhaný křen z Lidlu. Na nic lepšího v této podobě jsem dosud nenarazil. Nebo Křen s wasabi z Penny, ale ten už má zelenou barvu.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

Tak v tý bibli konzervátora je stejnej recept jako dal Hafča.

Jo a nechápu, jak může někdo křen na zabíjačce ředit strouhanejma jablkama. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#19 Příspěvek od Radimosso »

Jo ten recept zkusím...

S těma jabkama a podobným ředěním typu smetanový ... taky nechápu

To bude jako když někdo ředí ocet vodou k cibuli a tlačence...

taky nechápu.... nakyslá voda k tlačence? :)

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#20 Příspěvek od Balt76 »

Máma zavařuje do skleniček najemno nastrouhanej křen s najemno nastrouhanou červenou řepou. Nevím, jestli tu řepu předem neuvaří. Asi jo. A poměr taky nevím. Prostě, aby to chutnalo. Vím, že jsem to rád jedl i samotný. Akorát to teda nevyrábí v dubnu. Křen i řepu jsme vždycky sklízeli až na podzim.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#21 Příspěvek od p32 »

Radimosso píše:To bude jako když někdo ředí ocet vodou k cibuli a tlačence...
taky nechápu.... nakyslá voda k tlačence? :)
Ty to opravdu nechápeš nebo si děláš srandu?

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#22 Příspěvek od pepik9 »

Proslulý býval Malínský křen. V posledních letech se dost řeší, že jde oblast silně kontaminovanou arzenem (také přírodním). Že by to nějak souviselo?

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#23 Příspěvek od Radimosso »

p32 píše:
Radimosso píše:To bude jako když někdo ředí ocet vodou k cibuli a tlačence...
taky nechápu.... nakyslá voda k tlačence? :)
Ty to opravdu nechápeš nebo si děláš srandu?

No nechápu, já si to polívám jenom octem a to mi chutná...

Naředěné vodou je hnus....

Možná to je na někoho moc silné , tak ať si to ředí...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#24 Příspěvek od p32 »

No, někdo nemusí být na zkyselé víno. Pokud používáš obyčejný 6-8% ocet, tak to taky neředím, ale pokud použiješ 10% nebo 20% ocet, tak si to naředíš určitě. Znám lidi, co si ředí vodou i normální červené víno, ale to už je mimo mé chápání. Tu jednolitrovou otevřenou láhev červeného musíme stejně dopít, aby z toho nebyl na druhý den už jen ten ocet, tak na co to ještě ředit? :lol:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

p32 píše: pokud použiješ 10% nebo 20% ocet,
20% a potravinářskej? Myslíš tím kvasnej ocet a nebo technickej z kyseliny octový? Kdysi jsem byl na exkurzi v Konzervárnách a lihovarech Liptovský Mikuláš, kde vyráběli kvasnej ocet a matně vzpomínám, že dělali jen dvojnásobnou koncentraci toho v běžným prodeji. Prý se s ním dobře ledasco čistilo. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

Já si ještě pamatuju, že v 70.letech bejval ve vesnický Jednotě na dědině kde jsme bydleli ke koupi ocet jak 4%, tak 8% - a bábinka ten 8% ředila převařenou vodou "halb und halb", když nakládala okurky do láku DEKO na "kvašáky", protože tam byl předepsanej 4% ocet. Pak už ten "rychlokvaškovej" lák nebyl k dostání - byla to směs soli a koření v zalepeným pytlíku, vloženým v kartónový krabičce spolu s výsekem z dřevěný dýhy, kterým se okurky v pětilitrový láhvi zašprajcovaly, aby při kvašení nevylezly ven a prostě se tahle varianta přestala dodávat nebo kýho vejra, už jsem to prostě pak nikde neviděl. A přestal se prodávat i ten 4% ocet, tehdá ještě ve vysoký skleněný 1litrový láhvi - v tu dobu začaly na trhu bejt s octem výhradně poloprůhledný LD-polyetylénový láhve s bílým šroubovacím víčkem...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od hafca »

Já si nepamatuji 4% ocet, ale pamatuji 10%. Byl v litrovce a byl jako voda. Žádné zabarvení a dalo se s ním docela dobře čistit od vodního kamene.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#28 Příspěvek od Celeron »

To jde i s tím součastným. Dám jednou za měsíc dvoudecák do rychlovarky a zapnu. Při asi 60 st začne zběsilá reakce a bubliny vyžerou i ten slabej povlak na stěnách. Synovec se s rychlovarkou vůbec nepatlá, u tý s celokovovým dnem ji pustí bez vody až do vypnutí tepelný pojistky a ten nános kamene na dně odstřelí. Dělá to i přes mý varování asi 2 roky a konvice stále drží.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

Na vodny kamen je lepsia kyselina citronova. Na rozdiel od octu nesmrdi.

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#30 Příspěvek od Balt76 »

... citronová nesmrdí ...

Před lety jsem jí takhle navečer nasypal do konvice a vyvařil. Samozřejmě ráno jsem zalil kafe, chvíli se zapoměl a nechal ho schladnout. A protože citronová nesmrdí, tak jsem stihl asi 3x polknout. Nechutnalo mi to...

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“