Jak dlouho vydrží vývojka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#16 Příspěvek od Darthy »

To si mě trochu uklidnil a zároveň *znepokojil. Vím, že jednu dobu jsem zjišťoval, zda dělám negativní nebo pozitivní vývoj...a už nevím co, ale něco mě přesvědčilo o pozitivním, tak jsem nakoupil vývojku na pozitiv a ono to "fungovalo". To bych neřekl, že mezi pozitivem a negativem může být tak nepatrný rozdíl. Díky za nasměrování, zítra vyzkouším.

Edit: * Spíše bych to nazval zmátl, což mě donutilo vyhledat si ještě jednou nějaké info. Pokud tomu tedy rozumím, obvykle fólie kterou koupím v roli bývá na negativ, zatímco pro pozitiv se používají spíše spreje a laky? Taky jsem koupil jeden plošnák s předtištěnou fotorezistivni vrstvou, ten předpokládám bude také pro negativ, výrobce to nikde neuvádí?

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#17 Příspěvek od VASEK_W »

Ta modrá krycí fólie se od jisté doby používá na krytí pozitivní světlocitlivé vrstvy. Dobře si to zjisti raději i jinde, ať to zpracuješ správnou technologií. Např. zde je nabídka toho samého: https://www.gme.cz/fotosenzitivni-plosn ... dnostranne

Vašek

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#18 Příspěvek od Darthy »

Tak díky jezvci za nasměrování. Dnes jsem měl možnost konečeně vyzkoušet, jestli jsem měl špatnou vývojku a opravdu se v uhličitanu sodném dá krásně vyvolat. Dokonce i po 3 hodinách v chloridu železitém se cesty nepodleptaly. Na závěr jsem aplikoval další vrstvu fotorezistu jako masku a ochranu mědi, zapečeno na 150°C a s výsledkem jsem celkem spokojený.
Přílohy
Pohled z vrchu... drobné vady se dají odstranit druhou vrstvou.
Pohled z vrchu... drobné vady se dají odstranit druhou vrstvou.
Deska i s maskou.
Deska i s maskou.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“