KONCOVÉ STUPNĚ S TRANZISTORY MJ15003 a MJ15004

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

KONCOVÉ STUPNĚ S TRANZISTORY MJ15003 a MJ15004

#1 Příspěvek od BASTLECS »

Jako mnozí z vás jsem před časem řešil otázku stavby koncových zesilovačů s výkonem nad 100W (především pro woofer). Nabízela se jednoduchá možnost použít IO TDA7294. U tohoto obvodu výrobce uvádí výkon 100W, při můstkovém zapojení dvou těchto IO výkon i 180W. To se ukázalo jako řešení velice špatné. Tento IO sice umí hrát velice nahlas, ale při mírném zatížení produkuje nikoliv zvuk ale hluk. Zkreslení při výkonu nad 40W je prostě neúnosné.
Hledal jsem tedy nějaké zapojení tranzistorového konce, který by byl přijatelným kompromisem mezi kvalitou, výkonem a náročností konstrukce. No a nalezl jsem několik variant s tranzistory MJ15003 (004). Postavil jsem dva moduly, s dvěma páry tranzistorů (cca 200W) a s jedním párem (cca 100W). První z této stránky: http://www.zewel.tuliscz.com/PB300W.php , druhý z této: http://aktobos.wz.cz/100w.html
Autorům obou těchto stránek tímto děkuji.
V obou případech jsem upravil plošňák, aby se vešel do menšího prostoru.
Mohu zodpovědně říci, že obě zapojení mi výkonem i zvukem takřka vyrazila dech. Vysoké tóny velice příjemné, bez slyšitelného zkreslení, i při opravdu vysoké zátěži, a basy jedním slovem nádhera. Navíc při oživování v obou případech postačí multimetr, není nutné složitější technické vybavení. Návod na oživení je na výše uvedených odkazech.
.
Zesilovač 300W s bipolárními tranzistory PowerBase
(Aplikace pro subwoofer, předřazena vyhybka s laditelným dělitelným kmitočtem 24dB/okt)
Obrázek
.
Obrázek
.
Obrázek
.
Obrázek
.
V příloze Schema, DPS, Osazení a zdroj.
.
Tranzistorový zesilovač 100W
Schema:
Obrázek
.
DPS, Osazení:
Obrázek
.
Přílohy k zesilovač 300W s bipolárními tranzistory PowerBase
Přílohy
PA300 Schema.jpg
PA300 Schema
(118.63 KiB) Staženo 527 x
PA300 Osazení.jpg
PA300 Osazení
(151.48 KiB) Staženo 430 x
PA300 DPS.jpg
PA300 DPS
(133.36 KiB) Staženo 233 x
PA ZDROJ 60+60V Osazení.jpg
PA ZDROJ 60+60V Osazení
(147.02 KiB) Staženo 248 x
PA ZDROJ 60+60V DPS.jpg
PA ZDROJ 60+60V DPS
(68.66 KiB) Staženo 149 x

Uživatelský avatar
ypsi
Příspěvky: 399
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#2 Příspěvek od ypsi »

Teda, neviem ako ostatnym, ale mne sa to prevedenie paci moc!!! :prst:

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od zdenoeddie »

No super.Ked dokoncim lampac,asi viem do coho dalsieho sa pustim :)

The_P
Příspěvky: 51
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

#4 Příspěvek od The_P »

Vcelku by mne zajimalo, jak podobny 'zvuk' ma tento zesilovac oproti Leachovi [ trebas na http://www.pavouk.org/hw/leachamp/index.html ] - koneckoncu, jsou to vicemene ty same tranzistory na konci ;)

O stavbe Leache ci jemu podobnych uvazuji jiz dlouho - u tohoto zapojeni mne tak trochu odrazuji ochrany a to proto, ze chci pouzit spinany zdroj na zhruba 70kHz a tak jsem zatim nezkoumal, jak dopadne vstup AC pro kontrolu sitoveho napeti...
Naposledy upravil(a) The_P dne 06 lis 2007, 19:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#5 Příspěvek od BASTLECS »

The_P píše:Vcelku by mne zajimalo, jak podobny 'zvuk' ma tento zesilovac oproti Leachovi [trebas na http://www.pavouk.org/hw/leachamp/index.html - koneckoncu, jsou to vicemene ty same tranzistory na konci ;)

O stavbe Leache ci jemu podobnych uvazuji jiz dlouho - u tohoto zapojeni mne tak trochu odrazuji ochrany a to proto, ze chci pouzit spinany zdroj na zhruba 70kHz a tak jsem zatim nezkoumal, jak dopadne vstup AC pro kontrolu sitoveho napeti...
Prosím smaž tu závorku za odkazem, ať je funkční.

S tim zdrojem ti asi neporadím. Spínaný jsem nikdy nestavěl. Na klasický symetrický ochrany pracují bezvadně.
Ten zesilovač z pavouk.org vypadá podobně, má ale vstupní obvody tranzistorové, nikoliv OZ. Mělo by to hrát ještě lépe, nebo se pletu?
.
Ještě malý doplněk,
vyleptaná deska pro 2x100W:
Obrázek
.
Když k tomu přidám ten 300W pro woofer, tak by to mohlo celkem hrát.
Celé bych to chtěl namačkat do jedné krabice včetně crossoveru. Vzhledem k tomu, že to bude muset tlačit toroid trafo jako kolo od traktoru, jsem zvědav jak se to tam všechno vejde.

Uživatelský avatar
thunderstrike
Příspěvky: 373
Registrován: 06 úno 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od thunderstrike »

Hezká práce ale nepoužíval bych ty tranzistory z GMka pro náročnější aplikace bych asi použil originály Motorola...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

To se ještě někomu vyplatí stavět koncák podobného druhu ?

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#8 Příspěvek od BASTLECS »

thunderstrike píše:Hezká práce ale nepoužíval bych ty tranzistory z GMka pro náročnější aplikace bych asi použil originály Motorola...
No, tak to je opravdu důležitá poznámka.
Original Motorola jsou to pravé ořechové. Jenomže bývá problém je sehnat. Já jsem sehnal pouze MJ15003. Na 004 bych býval musel dlouho čekat, tak jsem z nouze použil GM.
Ale kecal bych, že by se nějak slyšitelně projevil rozdíl. Nemám možnost srovnání. Předešlý kousek, který byl osazen komplet 2/2 Motorola, už je pryč. Ale něco na tom asi bude, protože o nekvalitních GM se poměrně dost píše.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Tu slyšitelnost rozdílu poznáš ve chvíli, kdy ty shity z GM udělají "baf" a z polovodičů se stanou celovodiče. Dovolím si parafrázovat God save the speakers, no future! :D

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#10 Příspěvek od BASTLECS »

Sendyx píše:To se ještě někomu vyplatí stavět koncák podobného druhu ?
1. Při stavbě stereo (2x300W) se náklady vč. trafa dostanou asi na 3,5 tis. Za ty peníze si koupíš hotový zesilovač, který má 300W pouze napsáno na čelním panelu, zato ale velikým písmem.
2. Je třeba si uvědovit, že hodně lidí (včetně mě) se bastlením nezabývá z finančních důvodů, ale prostě proto, že je to baví. Nechci být sentimentální, ale když si něco sám postavím a ono to funguje, a často lépe než koupený přístroj, to je pocit k nezaplacení. A proto to dělám.
Mohl bych tu vypsat co mi všechno vyhořelo a co jsem všechno vyhodil před léty v bastlířských začátcích, a bylo by jasné že mě tento koníček právě lacino nevyšel.
Pokud to děláte jenom proto aby jste ušetřili, a jinak k tomu nemáte žádný vztah, tak si opravdu ten zesilovač dojděte raději koupit.

Uživatelský avatar
oscilos
Příspěvky: 353
Registrován: 04 lis 2007, 01:00

#11 Příspěvek od oscilos »

BASTLECS píše:
Sendyx píše:To se ještě někomu vyplatí stavět koncák podobného druhu ?
1. Při stavbě stereo (2x300W) se náklady vč. trafa dostanou asi na 3,5 tis. Za ty peníze si koupíš hotový zesilovač, který má 300W pouze napsáno na čelním panelu, zato ale velikým písmem.
2. Je třeba si uvědovit, že hodně lidí (včetně mě) se bastlením nezabývá z finančních důvodů, ale prostě proto, že je to baví. Nechci být sentimentální, ale když si něco sám postavím a ono to funguje, a často lépe než koupený přístroj, to je pocit k nezaplacení. A proto to dělám.
Mohl bych tu vypsat co mi všechno vyhořelo a co jsem všechno vyhodil před léty v bastlířských začátcích, a bylo by jasné že mě tento koníček právě lacino nevyšel.
Pokud to děláte jenom proto aby jste ušetřili, a jinak k tomu nemáte žádný vztah, tak si opravdu ten zesilovač dojděte raději koupit.

Moje řeč :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Nějak mi v těch počtrch neštimuje jednak čas strávený tvorbou, jednak nezohlednitelné věci jako jsou právní problémy s profesionálním použitím DIY zesilovače, spolehlivosti, nákladů na servis atd. Když to srovnám s tím, že starší profi konec 2x450/4 se zrovna prodal za 6000Kč, je ihned provozovatelný, žádného bezpečnostního technika k sobě nepřivolá při kontrole atd., tak bez sentimentu musím konstatovat, že doba, kdy se podobné konce vyplatila kusově stavět je pryč.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#13 Příspěvek od BASTLECS »

Sendyx píše:Nějak mi v těch počtrch neštimuje jednak čas strávený tvorbou, jednak nezohlednitelné věci jako jsou právní problémy s profesionálním použitím DIY zesilovače, spolehlivosti, nákladů na servis atd. Když to srovnám s tím, že starší profi konec 2x450/4 se zrovna prodal za 6000Kč, je ihned provozovatelný, žádného bezpečnostního technika k sobě nepřivolá při kontrole atd., tak bez sentimentu musím konstatovat, že doba, kdy se podobné konce vyplatila kusově stavět je pryč.
Tak si mě nepochopil. Zřejmě nejsi bastler-nadšenec, ale profík. V tom případe se dá pochopit že kroutíš hlavou nad počínáním nás amaterských dráteníků. To potěšení z toho, že funguje věc kterou si človek sám zadrátoval, to si profesionální zvukař už pochopitelně vychutnat neumí.
A vóóó tom to je :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Ale jo, pochopil, ale prostě u některých věcí nevidím smysl. Mnohem větší smysl vidím třeba ve výrobě domácího zesilovače perfektních vlastností, nebo aspoň něčeho atypického, co běžně člověk nekoupí. V určitém oboru je prostě (vývoj buď pochválen) bastlení něco jako domácí výroba trabantu z lakovaného papíru a smrkového řeziva. Má smysl stavět repliku Rolls-Royce nebo designovou karosérii na něco neobvyklého, ale podomácku dělat dnes šade 120 je zcestné.

The_P
Příspěvky: 51
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

#15 Příspěvek od The_P »

Sendyx píše:Má smysl stavět repliku Rolls-Royce nebo designovou karosérii na něco neobvyklého, ale podomácku dělat dnes šade 120 je zcestné.
To zcela jiste, ale zrovna tento konkretni zesilovac ci Leach neni podle meho nazoru se spravnymi reproboxy na domaci ubastleni i pouziti vubec spatny. Samozrejme, lze stavet DPA [ale spravne postaveny Leach trebas kvalitativne nebude urcite daleko] ci cistou tridu A a tim si rovnou i vytapet, avsak co se 'kompromisu', ktery je vlastne v zesilovacich vzdy nejaky - i kdyz ma jeden temer neomezeny rozpocet - vychazi z toho prave tyto zesilovace urcite velice dobre ;).

PS: Spinany zdroj mne napadl z financnich a rozmerovych duvodu, teoreticky se spravnou stavbou lze jeho ruseni minimalizovat na dosti pouzitelnou uroven [odruseni vystupu musi byt provedeno opravdu dukladne] - pak bude mit takovy zdroj mozna i vetsi tvrdost diky frekvenci napr. 80kHz oproti 50Hz, take mensi naroky na filtracni kapacitu - ovsem, jako ostatne vsechno, musi se to udelat poradne. Navic, spinane zdroje jsem jeste poradne neprobadal a rad zkousim neco noveho :)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“