Jak vytvořit obrázek otisku razítka bez barevného pozadí?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

Jak vytvořit obrázek otisku razítka bez barevného pozadí?

#1 Příspěvek od Hape »

Do faktur si chci vytvořit obrázek otisku razítka s podpisem, tak aby neměl žádné barevné pozadí, ale nevím jak na to. Když jsem otiskl razítko na bílý papír s podpisem a barevně ho naskenoval a pak obrázek vložil do faktury, tak bylo znát že má jeho pozadí jiný odstín než než formulář faktury.
Je nějaký jednoduchý způsob jak se pozadí obrázku zbavit?
Zatím sem našel nějaký návod jak to udělat v GIMPu. Ten sem teda nainstaloval, ale nedaří se mi. Než bych se v GIMPu naučil pracovat, trvalo by mi to několik dní. Není tu někdo znalý, kdo by mi v několika krocích poradil?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Kašli na razítko, už dost let není nutný aby faktury zasílaný elektronicky měly grafický razítko a podpis. Šprti je podepisují digitálním certifikátem. :wink:
Ale když nijak nedáš, tak zkus toho, kdo ti to razítko řezal, musí mít digitální podobu a ta je bez podkladu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

V grafickém editoru odstranit pozadí a ponechat jako průhledné (obvykle označené čtverečkovaně) a uložit jako PNG, který průhledné pozadí umožňuje.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#4 Příspěvek od passion »

niekedy stačí poriadne pridať kontrast

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Razitko tam byt nemusi, ale spousta lidi (i ucetnich) to nevi a neustale s tim prudili (i u faktur podepsanych elektronicky), tak jsem ho tam dal taky.
V grafickem editoru udelej vyber pixelu podle rozsahu barev, dej bilou a nastav neurcitost vyberu tak, abys byl spokojeny. Pak vyber vymaz a mas to. Budes tam mit bud bile nebo pruhledne pozadi, podle toho co si nastavs. Jpg pruhledne nepodporuje. Nebo si ve scanovacim programu dej volbu odstranit pozadi.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Hape »

O tom že nemusí být faktury podepsané vím. Ostatně řada mi jich tak chodí. Ale mám teď program na faktury který umožňuje obrázek razítka a podpisu vložit, tak sem ho tam chtěl mít.
Elektronický podpis mám také, ale elektronicky podepisovat to nechci. Podpis a razítko v grafické podobě se mi na faktuře líbí víc.

Razítko už mám spoustu let a už si nevzpomenu kde mi ho dělali. A můj podpis na razítku stejně není.

O odstranění pozadí sem se pokoušel podle návodu který sem našel. Ale zatím sem neuspěl.

Kód: Vybrat vše

Jedna možnost je určit, která barva má být brána jako průhledná:

Otevřete obrázek
Nastavte alpha kanál: Vrstva -> Průhlednost -> Přidat alpha kanál
Změňte barevnou paletu na RGB: Obrázek -> Režim ->RGB
Označte požadovanou část obrázku
Nastavte barvu: Vrstva -> Průhlednost -> Barva do průhlednosti
Na dialogu vyberte požadovanou barvu, která má být brána jako pozadí (tip: pro zjištění barvy můžete použít nástroj Barevná pipeta)
V náhledu se vám bude zobrazovat, jak bude výsledek vypadat.

Je to na mně moc stručné. Nevím jak označit požadovanou část obrázku a co se tím myslí. Jestli bych mněl myší nějak obtahovat kontury razítka a podpisu, tak to si neumím představit jak. Navíc při výběru kurzor kreslí čtverec nebo obdélník, podle toho jak se táhne myší.

Nástroj Barevná pipeta sem našel, ale zase, nevím jak se s ním pracuje.

Potřeboval bych to víc polopaticky, nebo názorné video.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Servicemanův způsob je spolehlivější, také ho používám. Hlavně nazpomenout změnit formát, v kterém se uloží už první sken. Vhodný je GIF, TIFF, BMP - ty nedělají na kontrastních přechodech artefakty, které se musí zdlouhavě zprůhledňovat nebo nahrazovat bílou. Datový objem se podstatně zmenší.
Takové razítko se dá vložit i do dokumentu z nějakých officů a vyexportovat celé jako PDF. Výsledný soubor má dejme tomu 150 kB (bez razítka řekněme 85 kB), ve formátu PDF nepřekroší velikost souboru 240 kB.
Kdekdo to ale dělá dnes blbě, protože mu to technika umožňuje a neznalý úředník nakázal vytisknout dokument, podepsat, naskenovat a poslat třeba do datové schránky nebo do mailu.
Dokonce existuje i registr, do kterého pošlete z formuláře jen 6 kB datovou větu, úředník to vytiskne a pošle poštou zpět k podpisu, ačkoli vám dal přístupové identifikační údaje, aby nebyla mejlka, ale to se netýká tohoto tématu, tento případ tu proto dál nebudu řešit.
Tak to některý (zejména) státní Úřad vyžaduje. A tak se do mailu vkládají skeny o objenu 5 MB i větší, ačkoli ten úředník nemá šanci zjistit, že nejde o sken, ale o DOC s vloženým obrázkem konvertovaný do PDF. Jestli mu tedy není nápadná velikost souboru, ale z toho bych ho nepodezříval. Stejně si to vytiskne a archivuje v listinné podobě, jak mu zákon káže. Ostatně totéž dělá i s dokumenty opatřenými elektronickým certifikátem (přitom nikdo neví, zda si všíml vždy nenápadného symbolu platného certifikátu v Readeru, to až v poslední verzi je už výraznější).
Mailové a datové schránky tedy přetékají gigabajty zbytečně naskenovaných obrázků dokumentů, zasírají diskové prostory i přenosové trasy, které by mohly přece být volnější pro rozesílání jiného, stejně zbytečného obsahu.


Přiznávám, že sám mám elektronický certifikát, který vlastně na nic nepotřebuji. Musel jsem si ho ale v práci vyběhat za trest, že jsem si dělal šoufky z prokuristy, a on mi na to skočil.
Ale jo, sem tam tím certifikátem nějakou tu korespondenci podepíšu, jakkoli to není nutné, ať se mi v počítadle zbytečně nefláká.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Mikras »

Já jsem to zkusil udělat ryze amatérsky. U svého razítka bych si oskenoval pěkný otisk. V Malování ve WIN bych ručně opravil nejhorší chyby, vymazal fleky, doplnil chybějící nedotisky. Případně pak v IrfanView upravil kontrast, jas, gamu. Případně pak opět zkorigoval v Malování.
Napodobil jsem tento postup vytvořením BMP obrázku v Malování, v Irfanu jsem ho pak zmenšil na polovinu a zase dvakrát zvětšil a uložil v JPG. Tedy jako ne příliš dokonalý scan.
Tento výtvor jsem vložil na stránku: https://vectormagic.com
V pravo jsem zvolil stupeň převodu Medium. Vyčistí a zarovná to rozumně a ještě to moc nepokroutí písmenka. Vyčistí to i drobné jpg artefakty a začistí "zesvětlalé" přechody. Možná by šla takto upravit jen grafická část razítka a písmenka pak "dokreslit" v tom Malování.
Protože obrázek z této stránky nejde uložit (jen v placené verzi registrace), sejmul jsem ho pomocí Print Screen, vložil a ořízl v Irfanu.
Obrázek pak lze třeba i uživatesky pootočit. Výsledek jsem v Irfanu uložil jako PNG s kompresí "0" a zaškrtl "Uložit barvu průhlednosti".
Razítko jsem vložil do náhledu dokumentu jako obrázek a v "obtékání textu" jsem zvolil Na pozadí. Dokument je vytvořený v LibreOffice, protože tu aktuálně nemám žádný PDF editor.

Edit: Špatně jsem vytvořil obrázek s průhledným pozadím v tom IrfaView. Pak se mi to podařilo: Soubor -> Uložit jako -> .. v okně se mi zobrazí cesta pro uložení, vyberu jako Typ PNG ... zobrazí se tabulka viz obrázek a s touto volbou dám uložit. Pak se zobrazí obrázek v menším okně a kliknu na barvu, která má být průhledná. Pak lze v dokumentu zvolit Obtékání i přes text. Zajímavé je, že v tom LibreOffice je barva razítka polopropustná a vypadá to opravdu jako razítko na textu :-)

Pokud jde o podpis, postup bude stejný a buď bych ho nechal jako samostatný obrázek, nebo vložil k razítku v malování jako obrázek přes sebe s průhledným okolím. Tam to jde i v BMP.
Přílohy
Hape.jpg
Dokument.jpg
(194.47 KiB) Staženo 49 x
Hape rot.png
(82.16 KiB) Staženo 44 x
Vektor.jpg
PNG.jpg
(47.16 KiB) Staženo 46 x

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Hape »

Tak, částečně sem v GIMPu pokročil.
Obrázek se mi podařilo podle návodu upravit tak že po jeho vložení do programu na faktury je v náhledu bez pozadí a i po vytištění z programu je bez pozadí. Ale když ho v tom programu na faktury uložím do PDF aby se dal poslat e-mailem, tak má tmavé pozadí. Stejné tmavé pozadí obrázek dostane v programu GIMP když na něj použiju nástroj Barevná pipeta pro zjištění jeho barvy podle návodu. S tímto pozadím se také zobrazuje v miniatuře souboru v Průzkumníku po uložení na disk. Ukládal sem do PNG. Ještě sem zjistil že nativní program Windows Fotky neumí takovýto obrázek správně zobrazit.
Vypadá to že sem částečně postupoval správně a že by stačilo nějak v GIMPu zrušit to tmavé pozadí před uložením, ale nenapadá mně jak.

Pro Mikras: Vzhled otisku nechci nijak upravovat. Chci aby to vypadalo tak jak se to běžně otiskne i s chybama. A podpis mám přes razítko, tak jak se to běžně dělá, takže obrázek mám jenom jeden.
Ale i tak dík za snahu poradit.

Moje díky platí samozřejmě i pro ostatní.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Mikras »

Mě šlo o to, že pokud to oskenuješ, tak plocha v razítku nemusí být 100% jednobarevná, stejně tak i okolo kontrastních přechodů. A pak se těžko definuje průhledná barva. Leda sken uložit jako čistý ČB obrázek a razítko pak dodatečně obarvit. Dále postupovat, jak jsem psal. Možností je mnoho :-)
A taky je fakt, že každý program s tou průhledností pracuje trochu jinak, ale to už zmiňoval Zdeněk.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Hape »

V GIMPu se asi dál bez pomoci nedostanu, tak zkusím nainstalovat ten IrfanView a postupovat podle tebe. Zatím tedy bez těch předchozích úprav, uvidím co z toho vyleze.
Naposledy upravil(a) Hape dne 26 dub 2020, 15:19, celkem upraveno 1 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Já to dělám v mém oblíbeném programu PaintShopPro (v.7) takto:
Obrázek
:wink:
Přílohy
razítko.png
(12.05 KiB) Staženo 43 x
razítko.jpg

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Mikras »

@masar: Zkus sem dát ještě obrázek, jak to bude vypadat položené na text. Obávám se trochu těch chlupatých artefaktů. Ale na faktuře, kde je dost prázdného místa, to vadit nemusí. Spíš, kdybys pak přes to razítko dával podpis, i když i ten může ležet vedle něj.
Ještě by šlo to razítko uložit v Malování třeba v 16ti barevné škále a ty artefakty vyzobat ručně. Já si třeba přebarvím tu bílou plochu na světle zelenou a tím se zobrazí zbylé pixely, které nebyly čistě bílé. Pak jeden z nich naberu do kapátka a přebarvím tu původní světle zelenou. Druhým tl. myši dám zpět tu zelenou a tím obarvím i ty původní nebílé pixely. Zůstanou zobrazeny zase jiné a tak to párkrát zopakuju, dokud nejsem spokojený.
Sken razítka se dá udělat ve větším rozlišení, pak ani ta vektorizace po opětovném zmenšení na tisknutelnou velikost nebude příliš patrná.
Způsobů je, jak vidět, mnoho. Záležín na tom, kolik si s tím Hape chce dát práce. Přece jen, výsledek bude mít pak na furt. :-)

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Mikras »

@masar. V případě Tvého obrázku po uložení v 16ti barevné hloubce artefakty tak na 99% vymyzely
Přílohy
2rewqhqi.png
Naposledy upravil(a) Mikras dne 26 dub 2020, 16:05, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Hape »

Z IrfanView mi vychází stejně tmavé pozadí, jako z GIMPu, viz obrázek na ukázku. Je to tím že sem neprovedl tu vektorizaci?
Přílohy
máranice1.jpg

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“