Pár motorů. Co s nimi?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

Pár motorů. Co s nimi?

#1 Příspěvek od Serifus »

Ahoj! Mám takový hloupý dotaz... Našel jsem při úklidu asi 4 elektromotory a trafo. Možná jsou některé raritní... Každopádně, nevíte, co s nimi? Do šrotu se mi nechce. Jsou podle Vás některé zajímavé?

Díky předem.

Fotky zde: https://drive.google.com/open?id=1QtVwO ... dLukXTkhQD

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Ten typ na obrázcích IMG_20200427_162535 a IMG_20200427_162539 znám. Je to asynchronní jednofázovej ventilátorovej motorek obvykle na 220V s částečně stíněným pólem = má jen jeden předem danej směr otáčení a nepotřebuje pro rozběh kondík. Má asi 12cm v průměru a necelejch 20 na dýlku krytu - výkon je pár wattů, odhadem max. 20W. Ten kousek co mám doma je 4-pólovej = točí 1450 otáček za minutu, existovala pravděpodobně i dvoupólová verze s 2900 otáčkama. Získal jsem ho v podstatě ze šrotu, stačilo vyměnit ložiska. Výrobu odhaduju na 60. léta minulýho století. Hodí se na malou stolní brusku, pokud se povede udělat na jeho tenkou (Ø 10mm) osičku nějakou rozumnou upínací redukci na brusný kotoučky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#3 Příspěvek od kutilmil »

Všetko kovošrot.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Obávám se, že tyhle má přibližně každej druhej vesnickej strejc buď v kotoučový brusce, nebo v sekačce.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

dej to na bazos.cz ještě se nestalo abych tam něco neprodal
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Hlavne tam nepis to "raritni", kdyz tohle nekdo uvidi, okamzite prestava cist dal.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#7 Příspěvek od konosuke »

zachovalé plně funkční ! ceny jsou mírné, obsluha vlídná, dohoda jistá ! občerstvení v místě odběru zdarma
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Hubert_79 »

Raritní, legendární a kultovní. To nesmí chybět v žádném inzerátu.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#9 Příspěvek od konosuke »

barterové obchody se vrácejí: vyměním za...něco
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#10 Příspěvek od elektrosvit »

kutilmil píše:Všetko kovošrot.
Kde za ně dostane 0 0 prd.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#11 Příspěvek od Yarda1 »

Ty motory by chtělo očistit, hlavně štítky na nich, aby na fotkách byly čitelné.
Já bych se tedy neodvážil je zapojovat do sítě.
Pokud je budeš chtít vyhodit, vzpomněl jsem si, nedávno nám plynař instaloval nový sporák, starý jsme nechali odvézt od prodejny co jsme tam koupili nový co s ním taky. Plynař poznamenal, když si zákazník nechá odvézt sporák od něj, tak si dá práci, rozebere ho a do sběru dá extra železné části a extra části z barevných kovů, že na tom vydělá víc, než kdyby tam dal celý sporák. Možná by stálo za zvážení, jestli ty motory nerozebrat a neprodat zvlášť měděné vinutí.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#12 Příspěvek od elektrosvit »

Plynaři se taková činnost možná vyplatí, pokud má stálý přísun starých sporáků. Ale rozebírání několika motorků snad nezaplatí ani čas tou činností ztracený. Z vlastní zkušenosti: Před Vánocemi jsem do sběru odvezl dva vozíky (pro rýpaly za autem, ne ruční dvoukoláky) šrotu a při ceně 2 koruny za kilo jsem dostal lehce přes 8 stovek. Za motory a trafa dávali, pokud si dobře pamatuji, 11 korun. Nějaké jsem odevzdal a vyplatili mi ani ne stovku.

Na šedém motorku MEZ vidím 220/110 V, 0,5/1 A. Z toho se sekačka udělat nedá. :)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

konosuke píše:barterové obchody se vrácejí: vyměním za...něco
To má hlavně rád finančák. Protože ty věnuješ sousedovi pytel kukuřice, o který řekneš že byla 4. jakost, kilo za 0,20 a on tobě metr prken, o kterých řekne že byly nahnilý popraskaný, cena 10,-/m3.

tedy čekám že bartery Andrej kuní ksicht brzo zakáže.

ty motory můžou mít překvapivě lepší ložiska a delší perspektnivu než nějakej zmutovanej Siemens do číny s hliníkovým slabě poměděným vinutím. Kuchal by je jen barbar nebo cikán (což je defato totéž).

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#14 Příspěvek od Achab »

Yarda1 píše:Já bych se neodvážil je zapojovat do sítě.
Po změření a kontrole stavu ještě můžou sloužit. Dodnes provozuju předválečný motor na soustruhu, který byl ve výrobě a pak ještě roky na údržbě, 1968 vyřazen do šrotu. Bronzová ložiska jsou původní. Izolační stav je sice nevyhovující (cca 170 kΩ za studena), ale chránič drží.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#15 Příspěvek od vicious »

Veď to treba očistiť, nafotiť, uviesť rozmery a predať, nič zložité. Rozmerovo rovnaký motor, ako popisuje EKKAR, som predal za 8€, (môj potreboval rozbehový kondenzátor a vyzeral skoro ako nový). Tak zahnojené, ako to je na tých fotkách, to nerobí dobrý dojem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“