motorové kolečko - stavba

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Kámoš před lety zrestituoval les někde v Železných horých a asi třetina je CHKO, takže docela opruz, různý těžařský a dopravní omezení.
Tak si udělal na odvoz pokácených a nakrácených "metrů" kulatiny něco jako starej klasickej trakař svařenej z nerez bezešvých trubek. Balónový kolo má přímo v náboji střídavý motor s halovkama sondama se řízením modelářským regulátorem pro letadla MGM-Compro. Kolo je umístěný mnohem víc vzadu než u stavebního kolečka. Ovládání je klasickej motocyklovej "rychlopal". Baterie má škatule Lithium Ytria dole pod trakařem poblíž kola, 7 ks 60Ah. Při cestě z kopce to rekuperuje baterky.
Tvrdil mi, že s tím odveze cca 0,75 kubíku kulatiny na místo odkud se dá už traktůrkem a že se s tím ani moc nenadře, nemusí tlačit, ani moc táhnout nahoru, jen drží balanc a směr.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
panet
Příspěvky: 99
Registrován: 16 led 2009, 01:00

#17 Příspěvek od panet »

Jako že drží balanc toho třičtvrtě kubíku dřeva na jednom kole? Tak bych musel vidět, aby uvěřil :-).
Tomuto věřím: https://www.youtube.com/watch?v=1Tz23mputmE

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

Já jsem s tím naloženým nejel, jen to viděl u něj doma v Mlékosrbech. :)
Ale určitě to používá protože jsem mu nedávno opravoval škubnutej přívod halovkám motoru.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

Když to nemáš narovnaný moc do vejšky, ale spíš napříč a snažíš se to rovnoměrně rozložit na obě strany, nakonec se naučíš s tím balancovat jako provazochodec na laně s tyčí - tou se taky vyvažujou aby neslítli jak pečená cihla. Já mluvil o vyvážení zvedací síly - u klasickýho kolečka máš celou páku jen dozadu za osu otáčení kola, takže neseš její podíl danej poměrem ramen páky mezi středem kola a těžištěm nákladu a středem kola a koncem rukojetí. Když dáš ještě jedno rameno "dopředu" = na druhou stranu kola než máš rukojeti, dojde k vzájemnýmu vyvážení sil. Samozřejmě pokud bys dal dopředu moc, celý se ti to překlopí "na hlavu" a rukojeti tě vyhoděj do luftu jako kdyby tě bejk nabral na rohy - takže se to samozřejmě nesmí přehnat ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
panet
Příspěvky: 99
Registrován: 16 led 2009, 01:00

#20 Příspěvek od panet »

Pochopil jsem, jak to myslíš, páku učím sedmáky :-). Reagoval jsem na toho 3/4 kubíku na kolečkách...
Nicméně, i když se s tím naučíš, v cestě bude "kamínek" který nečekáš, nevidíš (to provazochodci nemají) a když to bude fakt těžký, bude vykulený raz dva, i když to bude "na široko" nebo jakkoli jinak rozložený.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

Kamínek s mírně podhuštěným balónem širokým skoro 30 cm nebude zas moc velkej problém. A jestli jsi někdy v životě viděl trakař, tak u něj jsou rukojeti možná o půlku víc od sebe než u stavebního kolečka. Na trakařích se spíš vozily velký ale lehký náklady, třeba otepy obilí, balíky slámy nebo zaplachtovaný seno a bylo toho naložíno tolik, že pohůnek za tím nákladem nebyl ani vidět. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
panet
Příspěvky: 99
Registrován: 16 led 2009, 01:00

#22 Příspěvek od panet »

Pozor, jedou tu dvě myšlenky ve vlákně a kamínek se netýkal Tvého trakaře.
Toho se týká, že jestli to má uvézt 3/4 kubíku dřeva, je na místě otázka, kolik to váží a v případě suchého smrku to bude přes tři metráky a to musí někdo držet, pokud má trakař jedno kolo... Samozřejmě i vyvažovat. Netvrdím, že to nejde, že s tím nejde popojet někde po dvoře, ale nedovadu s představit, jak někdo odněkud z lesa veze toto "v rukách". :-)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

Mně to stejně připadá jako taková úchylná recese. Kolečko s MCU a displejem, za kolečkem zpocenej vrávorající chlápek kterej čeká jestli mu aku klekne v půlce cesty nebo ne.
Rumuni vytahaj klády z lesa s koníkem, na palivo pořežou až doma na místě.
Kůň se napase na louce nebo dostane oves ze záhumenku za chalupou, ještě jako bonus nasere koblížky který se zaorají a pak z nich vyrostou melouny.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Crifodo píše: Rumuni vytahaj klády z lesa s koníkem, na palivo pořežou až doma na místě.
No vidíš a Česku v CHKO Železný hory klády tahat koníkem nesmíš, protože ty klády rozdírají přízemní rostlinstvo jako je mech, borůvčí a podobný. Ten trakař je v podstatě jedinná možnost jak mechanizovaně tahat dříví z místa kácení na lesní cestu, kde má na vyjímku povolenou dopravu v CHKO, podepsanou před časem samotným Bursíkem.
Ono i na kácení každýho stromu musí žádat o povolení na MŽP. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#25 Příspěvek od danhard »

Aha a nejakým udělátkem kládu netahá ?
Koník se tam aspoň vysere a tím to pohnojí :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

danhard píše:Aha a nejakým udělátkem kládu netahá ?
Ne, veze strojem s nulovou uhlíkovou stopou. :wink: Jó ti naši zákonodárci a ochranáři....
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#27 Příspěvek od Hejnicek »

Celeron píše:
Crifodo píše: Rumuni vytahaj klády z lesa s koníkem, na palivo poøežou až doma na místì.
No vidíš a Èesku v CHKO Železný hory klády tahat koníkem nesmíš, protože ty klády rozdírají pøízemní rostlinstvo
V NP, ktery se zove Krkonossky, je to podobny, mozna i horsi. Manika, ktery tam zije leta, pro drevo do lesa ze stejnych duvodu nepustili s konikem.
Drevo pak dostavali z lesa ekologicky vrtulnikem 8O

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Crifodo »

dejte blba vystudovat ekologii a máte environ mentála, co je na tom divnýho.
http://www.listy.cz/archiv.php?cislo=104&clanek=041036
V Rumunsku mají vidláci ještě selský rozum, tak netahají ani klády vrtulníkem, ani se nepotácejí pod kolečkem s displejem v močálu.

Uživatelský avatar
Monogatari
Příspěvky: 100
Registrován: 03 pro 2017, 01:00
Bydliště: Holešov

#29 Příspěvek od Monogatari »

Jedině dobře, že si nemůže kažej pokácet co se mu zachce, kór v CHKO. U nás už neni co kácet a je to smutnej pohled.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“