Elektrický ohradník

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Roman611
Příspěvky: 12
Registrován: 29 dub 2020, 02:00

#31 Příspěvek od Roman611 »

passion píše:Postavil som tento z odkazu, napájam s tým dvojradový plot dĺžky cca 130metrov (čiže 2x130) okolo krumploviska proti divej zveri a kope to poriadne. Indukčnú cievku mám čo mi ostala z Jawy 350 638, keď som do nej dával vape. Je ale dôležité, aby si nemal zvody do zeme cez vyrastenú trávu a mal kvalitne odizolované držiaky VN pásky na kolíkoch. Ináč energia kopanca rapídne klesá. To už potom naozaj treba niečo s vyššou energiou.

http://paja-trb.cz/konstrukce/ohradnik.html

A už ho pochopte, chce to čo najlacnejšie pre svokra. Najlepšie zadarmo. Kto nezažil, nepochopí.
Přesně tenhle jsem dnes postavil, ale podle rady jednoho elektronika jsem tam nedával kondenzátor C4- prý je zbytečný. No- funguje mi to, ale napájal jsem to zdrojem co jsem měl 12V 3A 30W ale bohužel po chvíli nevydržel a odpálila se na něm pojistka, nahradil jsem ji jinou o cca 0,5-1A silnější, ale zdroj se odpálil po chvilce úplně celý.. Připojil jsem tedy zdroj 12V 5A, ale ten se odpálil také. Po napojení na počítačový zdroj se zdroj hned vypne.
Kostru na jiskření beru z kolíku v zásuvce- zemění, ale nevím jestli to není špatně..
Možná to budu muset napájet jen z autobaterie.

Uživatelský avatar
Roman611
Příspěvky: 12
Registrován: 29 dub 2020, 02:00

#32 Příspěvek od Roman611 »

Dávám tady odkaz na fotky jeho starého zdroje pro ohradník- Jen ted nefunguje- Tchánovi přestal fungovat, tak to odnesl nějakému starému pánovi- prý elektrikář, ale ten tam odpájel nějaké cesty a nevím co ještě a řekl že mu to nejde opravit- dodal jen všechny součástky nové které tchánovi předal v pytlíku a že to bude muset dát někomu jinému.. Poznal by to někdo jak bych to mohl zpájet aby to fungovalo??

https://roman611.rajce.idnes.cz/Elektricky_ohradnik/

Uživatelský avatar
geograf
Příspěvky: 169
Registrován: 15 čer 2004, 02:00
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od geograf »

Tak hele nevím v čem je problém:
Roman611 píše:... ale dejte mi jakékoliv schéma zapojení a bez problémů to dokážu překreslit na tišťák, perfektně zapájet a vše bude fungovat na první dobrou.
Zkus změřit odběr. Pokud ti hoří 5A zdroj tak s autobaterkou ti shoří ten tvůj výrobek.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#34 Příspěvek od masar »

Roman611 píše:...Poznal by to někdo jak bych to mohl zpájet aby to fungovalo??
Bude to něco podobného bez transformátoru (!):
:wink:
Přílohy
ohradník.png
(86.17 KiB) Staženo 96 x

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#35 Příspěvek od kutilmil »

Pozeral som na net a ohradník sa dá v pohode kúpiť za 50 eur. Oplatí sa to vôbec vyrábať? Mám teraz na mysli čisto ekonomické hľadisko. Ak chce niekto vyrábať aby sa zabavil tak to je o inom...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#36 Příspěvek od BOBOBO »

Kutimil žvást jako obvykle . Bez údaje J je to k ničemu .

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#37 Příspěvek od kutilmil »

Nerozumiem bobo

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#38 Příspěvek od BOBOBO »

Ani se nedivím .

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#39 Příspěvek od Spiral »

kutilmil
1 J = 1 Ws

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#40 Příspěvek od kutilmil »

Tak to sa BOBO nediv že nerozumiem keď sa nevieš ani odborne vyjadriť. To sa totiž povie výkon alebo energia, ktorú je generátor schopný dodávať do ohradníka. Asi si už dlho zo školy alebo si chýbal. Máš to prepáčené. :D

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#41 Příspěvek od jano2 »

Aké by malo byt trafo,namiesto ind.cievky,aké parametre,velkosť,počty závitov na ohradnik väčšieho výkonu,napr.pre ovce?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#42 Příspěvek od kutilmil »

To sa takto nedá janko povedať. Ja čo mám info tak na teké zvieratá ako kravy ovce kozy by to malo byť výstupné napätie od 5 do 10kV povedzme do 1 k ohmovej záťaže. Nenrgia by mala byť do 5 J, ale neviem si predstaviť ako by si to chcel merať.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#43 Příspěvek od BOBOBO »

Zase jsi nebyl ve škole ½CU² a to odhadnu využití tak 50% .

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#44 Příspěvek od weed_smoker »

Docela funkční byl ohradník s trafem ze CRT zobrazovadla(monitory,TV…),kde byl řídící obvod ze 2 oscilátorů(jeden 10-50kHz,kterej se přerušoval pomocí druhýho kolem 1Hz,ten dával 100ms impulz/900ms ticho,šlo to v určitym rozsahu přelaďovat).Byl v tom kýbl 22mF/40V- a silnější MOSFET,něco jako IRFP260N.Trafo mělo popsaný nožičky,použitý byly 24V nebo 16V(podle napětí zdroje byl plus buď jedna nebo druhá) a 0 od toho vinutí byl drain MOSFETu.Spodní konce všech ostatních vinutí,ostřících trimrů a případnýho výstupního kondu se propojily na zemní spoj(mínus zdroje,S MOSFETu,GND řídící desky a "cold end" výstupu).Všecko do jednoho bodu na mínus šroub toho 24mF kýble.
Sílu to má pořádnou,srovnal bych to spíš s paralyzérem než ohradníkem.Nevýhodou je,že se časem to CRT trafo prostřílí a výkon postupně klesá.
Mám někde u našich založený i schéma.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“