Odlišná trafa pro stereo zesilovač

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jamesn
Příspěvky: 47
Registrován: 03 říj 2006, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Odlišná trafa pro stereo zesilovač

#1 Příspěvek od jamesn »

Mám k dispozici dvě trafa: 56V/3,5A a 48V/4,7A.
A dotaz je ten jestli je můžu použít pro stereo zesilovač cca 2x200W?(bylo by nějaké schéma?)
A další dotaz: pokud mám schéma a v něm Ucc např. 90V myslí se tím usměrněné napětí naprázdno? A jak je to s výkonem trafa? Ten se počítá z usměrněného napětí nebo ne?
Děkuji za odpovědi a prosím buďte schovívaví :)

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

Re: Odlišná trafa pro stereo zesilovač

#2 Příspěvek od BASTLECS »

jamesn píše:Mám k dispozici dvě trafa: 56V/3,5A a 48V/4,7A.
A dotaz je ten jestli je můžu použít pro stereo zesilovač cca 2x200W?(bylo by nějaké schéma?)
A další dotaz: pokud mám schéma a v něm Ucc např. 90V myslí se tím usměrněné napětí naprázdno? A jak je to s výkonem trafa? Ten se počítá z usměrněného napětí nebo ne?
Děkuji za odpovědi a prosím buďte schovívaví :)
V zásadě platí, že stejnosměrné napětí na vyhlazovacích kondenzátorech je cca 1,5násobek ~napětí na sekundáru trafa. Má-li zesilovač předepsámo Ucc 90V, mělo by trafo dávat asi 60V.
Dále záleží na tom, jaké napájení zesilovač potřebuje, jestli symetrické, nebo nesymetické. Pro symetrické napájení je třeba použít tzv. trafo s vyvedeným středem, nebo dvě naprosto totožná trafa.
Pokud chceš postavit symetrický zdroj ze dvou traf, která uvádíš, tak to rozhodně dobrý nápad není.
Jestli chceš stavět 200W zesík, tak bych rozhodně vypustil varianty s nesymetr. napájením. Prostuduj si schema, a jestli je zesilovač nesymetr a má na výstupu elektrolit s velkou kapacitou, tak se do toho raději nepouštěj. Né že by to nehrálo, ale symetr je symetr.
Koukni sem: http://elektroworld.info/modules.php?na ... ic&t=16488
Určitě se v tomto fóru najde dost odborníků, kteří by dokázali velice erudovaně popsat výhody symetrického napájení.
(Berte to pánové jako výzvu! :D )

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Sice je to výhodný, ale já pro jistotu dávám výstupní elyt i na symetrický napájení. Když mi odejde jedna půlka konce, nesčoudne mi to repro. Je to rychlejší, než se bastlit s nějakou ochranou. Samozřejmě to nejde dělat u kW PA, ale u nějakých 100W to není velký problém...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“