sušička AEG T75370AH3C - nesuší, nepíše chybu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

sušička AEG T75370AH3C - nesuší, nepíše chybu

#1 Příspěvek od JirkaCZ »

Ahoj a hezké Velikonoce.

Mám doma sušičku AEG která přestala sušit a bohužel nepíše ani žádnou chybu.

Když ji spustím chová se tak, že začne blikat znak nahřívání a 4x cvakne uvnitř relátko ale nic dalšího se nestane, nespustí se větrák ani otáčení bubnu. Cca 5 minut se odpočítává čas jakoby "sušila" ale pak se odpočet zastaví a dál se nic neděje začne tuším jen blikat tlačítko start/pauza.

Když mačkám tlačítko otáčení bubnu na druhou stranu zabliká na displeji ERR a to samé když zmáčknu tlačítko čas sušení. Nikdy nenapíše žádnou chybu.

Napadá někoho z vás co může způsobovat tyhle potíže?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#2 Příspěvek od bu2520 »

začal bych kontrolu okolo motoru, řemen rozběhový kondík popřípadě tam je měnič.

Uživatelský avatar
kodl1
Příspěvky: 263
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od kodl1 »

U staršího typu bývají dve elektroniky, jedna hlavní a jedna na řízení motoru, odchází tam šváb ve zdroji a odpor, ale pak to píše chybu.. ještě mně napadá studeňák na triaku pohonu motoru, není to vidět ale po přepájení ok.
Co mne nezabije, to mne posílí ...

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#4 Příspěvek od Rostav »

Nejčastější závady na této sušičce jsou způsobeny ucpaným kondenzátorem páry, vlákny při sušení a utrženými magnety na rotoru motoru. Sušička má elektroniku v panelu ovládání. Elektroniky jsou tři. Řídící na velké desce a na ni připojena indikační a třetí je samostatná silová pro impulzní motor. Jednotlivé části sušičky lze testovat pomocí diagnostiky.

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaCZ »

ahoj, aby to tu nezapadlo bez rozlousknutí,tak nějaký šťoural zkratoval rozběhový kondík motoru a svorknici a díky tomu shořela jedna cestička na desce, právě od relátka, díky tomu relé seplo ale motor se neroztočil, po opravě základní desky a důkladném vyčištění kondenzátoru výměníku sušička suší o sto šest :D

Uživatelský avatar
ydev
Příspěvky: 7
Registrován: 06 kvě 2020, 02:00

#6 Příspěvek od ydev »

Ahoj,
mám stejnou sušičku a přestala sušit. Hlásí E40, vada snímače dveří, ale ten je v pořádku. Jako druhý kód po zmáčknutí tlačítek Start/Pause a Hodiny hlásí E45.
Podařilo se mi někde vyšťourat že E45 = Měření obvodu zamykání, volejte dodavatele, vyměňte elektroniku. Sušička žádné zamykání nemá.

Řídící deska nemá viditelné poškození, vyměnil jsem preventivně elyty, ohřál horkovzduchem a prd, nepomohlo to. Kouknul jsem i na řízení motoru, žádné viditelné poškození.

Nemáte někdo zkusenosti s touto sušičkou?

Má po zapnutí sušičky cvaknout nějaké relé? Mohu provést nějaký restart?

Předem díky za pomoc.

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#7 Příspěvek od JirkaCZ »

ahoj, hele zkusil jsem co to dělá při zapínání.

když nechám otevřená dvířka napíše to jen Err, když nožem zamačknu ten mikrospínač nahoře nad bubnem tak se suška rozjede normálně i s otevřenými dveřmi.

Při zapnutí cvakne relé, pak další a roztočí se buben. Nedokážu posoudit jestli cvaká to samé relé nebo jiné.

Rozhodně ale nebude problém v tom spínači, bohužel chyba E40 se spíš vztahuje k pračkám a jejich zámku ohledně sušiček se toho nedá moc dohledat.

Jak se chová tvoje sušička při zapnutí?

Uživatelský avatar
ydev
Příspěvky: 7
Registrován: 06 kvě 2020, 02:00

#8 Příspěvek od ydev »

Díky,

Při zapnutí necvakne žádné relé, při zacvaknutí dveří přechází okamžitě do stavu E40 /E45.
Koupím novou desku, protože nemám sílu hledat, který z tranzistorů odešel. Kdybych věděl konkrétní relé, které má cvaknout po zapnutí, tak bych to asi našel.

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#9 Příspěvek od Rostav »

Zkontroluj cestu od pinu J8-1a2 na elektronice. Spínač dveří uvádí do činnosti funkce sušičky a při otevření dveří zastaví motor. Pokud by relé při zavření dveří cvakaly, tak je závada jinde, Chyba E45 je ale indikace chyby dveřního spínače a jeho obvodů. Třeba ušetříš pár peněz.

Uživatelský avatar
ydev
Příspěvky: 7
Registrován: 06 kvě 2020, 02:00

#10 Příspěvek od ydev »

Rostav píše:Zkontroluj cestu od pinu J8-1a2 na elektronice. Spínač dveří uvádí do činnosti funkce sušičky a při otevření dveří zastaví motor. Pokud by relé při zavření dveří cvakaly, tak je závada jinde, Chyba E45 je ale indikace chyby dveřního spínače a jeho obvodů. Třeba ušetříš pár peněz.
Piny od spínače ve dveřích vedou pěkně až k procesoru. Navíc sušička reaguje na zavření dveří. Jen pak necvakne žádné relé. Relé jsou ok, testoval jsem je externím napětím. Tím pádem jsou ok i ochrané diody.
Bohužel, tlak od ženy je už takový, že jdu objednat desku a kašlu na to.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

ydev píše:Sušička žádné zamykání nemá...
Podle seznamu náhradních dílů má sušička jednak dveřní spínač (515) a zámek (521).
:wink:
Přílohy
ND.png

Uživatelský avatar
ydev
Příspěvky: 7
Registrován: 06 kvě 2020, 02:00

#12 Příspěvek od ydev »

Tak to čumím jako puk. Sušička nikdy dveře nezamykala, jdou otevřít za jízdy, kdy se okamžitě zastaví motor. Když jsem to měl rozebrané, tak tam žádný zámek nebyl co si pamatuji. Ten obrázek je přímo ze servisního manuálu k AEG Lavatherm T75370AH3?

Proto mě taky rozhodila hláška o chybě zámku, který jsem nenašel.

Upraveno: rozebráno, žádný zámek, žádný kabel, jen plastová věc s pružinkou.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Jestli je to ze servisního manuálu, nevím. Je to v obchodě s náhradními díly zde a zde.
:wink:
Přílohy
dveře.png
Naposledy upravil(a) masar dne 14 kvě 2020, 12:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ydev
Příspěvky: 7
Registrován: 06 kvě 2020, 02:00

#14 Příspěvek od ydev »

Díky za odkazy.

Kdybys ještě znal odkaz na schéma desky :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Schema desky lze sehnat velmi těžko, ale při troše snahy lze závadu nalézt. Když zadáš do Googlu vyhledat obrázky "EDR10621CA", zjistíš, že se to některým i podařilo. Ta jednotka je použita ve velkém množství typů sušiček.
:wink:

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“