Aku vrtačka Narex ASV10-2A opálený silový kontakt spínača

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

Aku vrtačka Narex ASV10-2A opálený silový kontakt spínača

#1 Příspěvek od Heno »

Správa sa to tak, že po pár sekundách behu vrtačky začne osvetlovacia LED zhasínať a spolu s tým padajú otáčky motora aj keď držím prst na hmatníku spúšte bez pohybu v určitej polohe.

Rozobral som spínač a obsahuje silový kontakt a posúvny prepínač s odporovou sieťou na reguláciu otáčok motora, kde informácia hĺbky stlačenia spúšte sa prenáša do externej dosky cez ktorú sa otáčky motora regulujú.

Pohyblivá časť silového kontaktu má spálený dotyk a po obrúsení už nemá žiadny materiál, tak som sa rozhodol pokúsiť sa zohnať druhý spínač avšak v autorizovanom servise ponúkajú len sadu obsahujúcu okrem nového spínača aj externú dosku a kryty vŕtačky v celkovej cene 1275kč, čo sa mi zdá veľa.

Chvílu som premýšlal, že by som tam vstaval nejaké relé, ktoré by nahrdzovalo spálený kontakt, ale nie je tam miesta, kde ho dať.

Odkaz na obrázok setu je tu: https://uloz.to/file/lE0mnz5BdZsC/1754-7435-jpg

Nikde som presne takýto spínač nenašiel, takže ak by niekto vedel, čím to nahradiť...

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Na té destičce, je nálepka s nějakými čísly.
Taky v plastu té spouště by mohlo být vylisované nějaké označení.

Taky jednu sháním (na první pohled jinou).
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Díly lze objednat pouze v tomto setu, dùvodem je zmìna provedení spínaèe i motorové skøínì bìhem historie výroby tohoto stroje a nedostupnost starých pùvodních spínaèù a motorových skøíní, které nelze vzhledem k odlišnému provedení kombinovat s novým provedením. Zakoupením tohoto setu upgradujete stroj na provedení 2015.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#4 Příspěvek od jardafiala »

Zdar

pošli mi na jardafiala@atlas.cz podrobné fotky ze všech stran a i rozebraný vnitřek, je naděje že doma něco najdu. To platí pro oba zájemce.
J.Fiala

Uživatelský avatar
jogi24
Příspěvky: 427
Registrován: 12 bře 2009, 01:00

#5 Příspěvek od jogi24 »

Nazdar Heno.
Skus napisat sem:
http://uniservis.sk/
Raz som teiz zhanal vypinac do vrtacky,nejaku exotiku. Nemali ani v ponuke, ale na mail mi ho ponukol, a za veeelmi dobru cenu.
Za otazku dam 5minut Tvojho casu.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#6 Příspěvek od Heno »

Habesan píše:Na té destičce, je nálepka s nějakými čísly.
Taky v plastu té spouště by mohlo být vylisované nějaké označení.

Taky jednu sháním (na první pohled jinou).
Doštička je od Bosch, ale ako náhradný diel k vrtačkám Bosch sa mi to nájsť nepodarilo.
Áno, chcel som to odfotiť, ale niesom doma a ani podla označenia na spínači som to nikde nevygooglil, papierik s označením som už vyhodil, takže keď tak pozrem opäť v pondelok.
Naposledy upravil(a) Heno dne 09 kvě 2020, 11:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#7 Příspěvek od Heno »

rnbw píše:
Díly lze objednat pouze v tomto setu, důvodem je změna provedení spínače i motorové skříně během historie výroby tohoto stroje a nedostupnost starých původních spínačů a motorových skříní, které nelze vzhledem k odlišnému provedení kombinovat s novým provedením. Zakoupením tohoto setu upgradujete stroj na provedení 2015.
To som si nejak nevšimol, dakujem za pripomienku.
Avšak ja mám už presne ten spínač, ktorý je na fotke, takže aj zmena dodávatela-výrobcu bola asi na chuja...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Asi sa ten povodny prestal vyrabat, tak ho nahradili inym smejdom. Ten by ale teda mohol byt dostupny, skus pohladat na aliexpresse podla fotiek.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#9 Příspěvek od Heno »

jogi24 píše:Nazdar Heno.
Skus napisat sem:
http://uniservis.sk/
Raz som teiz zhanal vypinac do vrtacky,nejaku exotiku. Nemali ani v ponuke, ale na mail mi ho ponukol, a za veeelmi dobru cenu.
Za otazku dam 5minut Tvojho casu.
Ano včera som čítal tvoje vlákno a poslal som dopyt...
Naposledy upravil(a) Heno dne 09 kvě 2020, 13:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#10 Příspěvek od Heno »

Uvažujem o kúpe tohoto: https://www.ebay.com/itm/Electric-Drill ... SwSrNZ8vs0
ak sa mi nepodarí zohnat originál.
V tejto čínskej spúšti je zabudovaný aj celý regulátor s mosfetom.
Pozeral som zo 10 videí rôznych čínskych aku vrtačiek a vo všetkých je použité to isté o čom uvažujem ako náhradu.
Napr. tu: https://youtu.be/mO-fJ9NKLgg

Samozrejme ak by som sa pustil do prerábania a podarilo by sa to do pôvodných krytov vtesnať, tak pôvodnú dosku regulátora nepotrebujem avšak ak bude problém, použil by som zo spúšte len to, čo bude nutné aby som to tam vtesnal s pôvodnou doskou alebo doskou vybratou zo spúšte von...

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#11 Příspěvek od pepik9 »

A proč nehledáš rovnou u kováře? Ten vypínač hledej jako: Narex 765520 .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Lebo ten vypinac je nahradeny tou sadou, o ktorej sa tu od zaciatku pise.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#13 Příspěvek od Heno »

Takže servis na ktorý dal odkaz Jogi24 pýta za spínač s riadiacou doskou 28,50€ bez DPH, tak to som odmietol.

Opäť som rozobral vrtačku a začal vymerávať rozmery a zistil som, že náhrada o ktorej som uvažoval sa tam nemá šancu vojsť.

Pôvodný spínač je od ťinťona a nazíva sa:
JINYUAN JC16-1B, ten sa nikde nájsť nedá.

Tak som nakoniec objednal tiež d ťinťona a rovnakého výrobcu za 6€ spínač so vstavaným reguátorom, ktorého rozmery sú totožné čo sa týka hmatníka spúšte, tvaru hmatníka spúšte, polohy výstupku páčky prepínača polarity motora a šírky telesa spínača.
Výška náhrady je o 3mm viac, takže buď budem brúsiť a ak by sa to tam aj tak nechcelo vpratať, tak vykuchám črevá a nepoužijem vstavaný regulátor, ale pôvodnú riadiacu-regulačnú dosku.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#14 Příspěvek od Heno »

Spúšť prišla, vymenil som a bolo treba trochu odbrúsiť z jej puzdra a krytov vrtačky vo vnútri aby sa tam vošla, ale funguje to v pohode.

Jeden človek sa mi odtialto ozval v čase keď som čakal na spúšť, že má vadný motor na rovnakej vŕtačke, tak som mu objednal čínsku náhradu pôvodne na Bosch TSR1080-2-LI / GSR1200-2-LI / GSR1080-2-LI, pretože má nalisované ozubené kolečko takmer identické s pôvodným motorom, tak som aj predpokladal, že vzhľadom na rovnaké napájanie 10,8V / 12V a rovnaký vonkajší priemer ozubeného kolečka a počet zubov, bude mať aj podobné otáčky.

Keďže nemám čím by som stiahol kolečko zo starého motora, tak bolo jednoduchšie objednať nový.

Tak som tie motorčeky objednal 2ks (jeden pre mňa do budúcnosti) a pre istotu aj náhradný zadný diel pre motorčeky RS-550, keďže motorček tu je rozmerovo identický s Mabuchi RS-550 sériou.
Zadný diel obsahuje:
- plast držiaci planžety s uhlíkmi
- planžety s uhlíkmi, spájkovacie očká pre káble
- kĺzne ložisko (bronzovú vložku) pre vystredenie hriadela rotora v zadnej časti.

Tu sú rozmery motorčeka a ozubeného kolieska:
- priemer motorčeka bez plechu 36mm
- priemer motorčeka s plechom 38mm
- dlžka motorčeka aj s hriadelou 75mm
- dlžka motorčeka samotného 57+4mm
- dlžka hriadela z predu 8mm
- priemer hriadela 3,2mm
- počet zubov ozubeného kolečka 15
- priemer ozubeného kolečka 10,5mm
- výška kolečka originál 5mm, náhrada 7,5mm

Tu sú fotky náhradného motora a nákres originálneho + orientačné rozmery RS-550 tohoto vyhotovenia.
Přílohy
narex motorček.jpg
náhrada_zm.jpg
motorček orientačné rozmery.jpg

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#15 Příspěvek od Heno »

Montáž motorčeka miesto pôvodného nerobila problém avšak, tým, že neoriginálne ozubené kolečko dralo do plechu prevodovky, použil som 2ks podložiek M3, ktoré som vložil medzi skrutky držiace uchycovací plast motorčeka a samotný motorček, čím kolečko motorčeka voči uchycovaciemu plastu už trčalo menej a po zasunutí a zatočení nového motorčeka do prevodovky sa kolečko už nedralo o plech prevodovky.
Motor teda zadnou časťou trčal do krytu vrtačky o pár desatín mm viac ako by mal, ale po úprave vnútra krytu nožíkom už sa dala vrtačka zmontovať späť ako celok.

Otáčky sú v poriadku, všetko pracuje ako má.

Nakoniec na mojom novom motorčeku kúpenom do rezervy som sa rozhodol zmerať otáčky na prázdno a prúdový odber naprázdno aby som si v budúcnosti vedel prípadne objednať motorček s rovnakými otáčkami bez ozubeného kolečka a teda lacnejší ak sa mi podarí staré kolečko vylisovať pomocou stahováka.

Takže na kolečko motorčeka som nalepil obojstrannou páskou kruh z tvrdého papiera s výrezom a pomocou optozávory som osciloskopom zisťoval počet impulzov za sekundu (frekvenciu) na výstupe fototranzistora.
Z tohoto mi vyšlo, že náhradný motor má parametre:
- pri 10,8V naprázdno odber cca 1A a frekvencia na fototranzistore 277Hz (277 ot/s * 60 = 16620ot/min)

Z čoho vyplýva, že najpodobnejší motor série RS-550 od Mabuchi je: RS-550VC-7525 https://product.mabuchi-motor.com/detail.html?id=116 s odberom na prázdno pri 12V okolo 1,2A a otáčkami 17600ot/min, ktorého čínska náhrada sa dá kúpiť bez kolečka už za cca 8€.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“