Problém s grafickým ekvalizérem Technics SH-GE70

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#16 Příspěvek od masar »

orhore píše:...Místo dvou samostatných jen jeden 14 pásmový, který jen rozhodili do dvou kanálů...
A kde tam ten jeden 14-ti pásmový vidíš?
:wink:
Přílohy
blokové schema.png
(90.94 KiB) Staženo 75 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#17 Příspěvek od sinclair »

To je mi ale pitomost.
Můžeš aspoň popsat, jak zhruba "rozhodili do dvou kanálů"?

Uživatelský avatar
orhore
Příspěvky: 15
Registrován: 08 lis 2010, 01:00

#18 Příspěvek od orhore »

Jde jen o zobrazování na těch bargrafech. Asi jsem se špatně vyjádřil. Nikdy neukazují bargrafy oba kanály stejně na jedné dané frekvenci. Stačí projet plynule laditelným generátorem. Nejdříve ukazuje jeden kanál a po zvýšení frekvence druhý. A tak to jde až po nejvyšší frekvence. Samozřejmě nastavování úrovní na jednotlivých kanálech pracuje jak má.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

orhore píše:Nejdříve ukazuje jeden kanál a po zvýšení frekvence druhý..
A který je který? Ne, pokud se to takto chová, jde o závadu, ne o vlastnost.
:wink:

Uživatelský avatar
orhore
Příspěvky: 15
Registrován: 08 lis 2010, 01:00

#20 Příspěvek od orhore »

Ale tohle dělají všechny tyhle equalizéry SH-GE70. Je to opravdu vlastnost.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

To se mi nechce věřit, nevidím žádný důvod, proč by neměly úrovně obou kanálů a všech pásem být zobrazovány korektně a nezávisle na sobě, když HW "výzbroj" to umožňuje.
To by přece nemohlo "prolézt" na trh.
:wink:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#22 Příspěvek od sinclair »

Asi vím, na co orhore naráží. Nemá to souvislost s vlastní funkcí, ale s multiplexem a videem. Blbý úsudek na základě videa. Není to poprvé, ani naposledy.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

To snad ne :D Stroboskopický jev?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Mozno by stacilo precitat si prvy prispevok. Ale dnes je modne necitat nic, len pozerat videa...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#25 Příspěvek od masar »

Samozřejmě. Ale jinak musíme čekat, až tazatel provede doporučená měření. Jsou zde jen dvě možnosti - buď je vada v analogové části (IC301,IC902) nebo až ve výstupech segmentového zobrazovače (MCU nebo FL901).
:wink:

Uživatelský avatar
Mira-7
Příspěvky: 7
Registrován: 25 dub 2020, 02:00

#26 Příspěvek od Mira-7 »

Mysteri píše:Po pozretí schémy a za predpokladu, že sa to správa na oboch kanáloch rovnako, tak by som sa zameral najprv na stuďáky a to:
1, na Q908
2. na ,,odporovom racku" Z901 (9x100k), konkretne 4. rad, ktorý ide na Q908
3. na IC906
4. ak nepomôže, tak potom vybrať scop a sledovať sígnál na bázu Q908 a na kolektore (môže byť vadný tranzistor)
Vychádzam z tlačítiek, kde je pre 12,5k priradená adresa ,,b". Tá ide okrem IC906 aj na bázu Q908. Z kolektorov tých tranzistorov je už značenie iné, posunuté...
Nie je vylúčené, že je aj nejaký ,,bordel" (zvodový prach, zvod v mikrotlačítkach) okolo S919, S920 a D910

EDIT: Predpokladám, že displeje a aj budiace tranzistory sú spoločne na jednom DPS. Ak nie, ak je tam káblový prepoj, treba pozrieť prepoj z kolektora Q908 k dispejom (tu je už značený ako ,,c")
Studené spoje na Q908 a odporovém racku" Z901 (9x100k) a ani na celém DPS jsem nenašel. Tranzistory mi přišly, že jsou všechny v pořádku. A ano, zobrazovač a tranzistory jsou na jedné společné DPS.
orhore píše:To je u tohoto equalizeru normální. Na jedné definované frekvenci ukazuje jen jeden kanál plné vybuzení. Jak se posune frekvence výše, tak zase ukazuje další kanál plné vybuzení a ten druhý buď menší a nebo žádné.
Technics to poněkud oje*al. Zkus plynule přeladitelný generátor a hned uvidíš co použili. Místo dvou samostatných jen jeden 14 pásmový, který jen rozhodili do dvou kanálů. S tím se musíš smířit.
Ano, generátorem jsem již předtím (zatím jsem zde neuvedl) posouval postupně kmitočty za hranice definovaných frekvencí každého sloupku a došel jsem na to samé, že se sloupky srovnají do stejné výšky například až za hranicí udané frekvence sloupku. Jednou je prostě jeden sloupek výš a jednou jeden níž a na nějaké frekvenci se prostě sejdou na jedné úrovni.
Ze začátku jsem fakt nechápal, jak to může být takhle rozkalibrované.
Takže to vybuzení na konkrétních kmitočtech asi srovnat nepůjde co?

PS: Jinak který konkrétní integ. obvod to je? (ten jeden 14. pásmový?) Dík...
Naposledy upravil(a) Mira-7 dne 16 kvě 2020, 18:18, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Mira-7
Příspěvky: 7
Registrován: 25 dub 2020, 02:00

#27 Příspěvek od Mira-7 »

masar píše:Samozřejmě. Ale jinak musíme čekat, až tazatel provede doporučená měření. Jsou zde jen dvě možnosti - buď je vada v analogové části (IC301,IC902) nebo až ve výstupech segmentového zobrazovače (MCU nebo FL901).
:wink:
Napětí na výstupu IC301-pin7 a IC401-pin7 bylo na nižších kmitočtech víceméně stejné, ale na 12,5 KHz byl již znatelný rozdíl napětí.
Můžu když tak v týdnu zkusit ještě jednou proměřit. Ale na výstupech multiplexerů IC902 a IC901 jsem měření ještě nedělal.
Nepochopil jsem jaksi, co znamená synchronizovat stopu s povolovacím signálem na pinu 6 každého multiplexeru. Srrry. :oops:

Uživatelský avatar
orhore
Příspěvky: 15
Registrován: 08 lis 2010, 01:00

#28 Příspěvek od orhore »

Mira-7 píše: PS: Jinak který konkrétní integ. obvod to je? (ten jeden 14. pásmový?) Dík...
Ne, to jsem napsal blbost. Šlo jen o zobrazování úrovní na určitém kmitočtu a kanálu. Jsou prostě vzájemně posunuté mezi kanály. Jedině až změříš co leze z těch IC902 a IC901, tak se mohou dělat závěry.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#29 Příspěvek od masar »

Na pinu 7 každého IO(IC301,IC401) je dc výstupní úroveň pásma 12.5kHz. Plynulým přelaďováním generátoru v oblasti bys měl na tomto pinu získat tvar propustné křivky, jejíž vrcholy by u obou IO měly ležet přibližně na stejném kmitočtu a dosahovat přibližně stejné úrovně. Při stejné úrovni tohoto dc napětí na obou IO (kanálech) musí být rozsvícený i stejný počet segmentů na obou zobrazovačích.
Mira-7 píše:...Nepochopil jsem jaksi, co znamená synchronizovat stopu s povolovacím signálem na pinu 6 každého multiplexeru. Srrry. :oops:
Protože se jedná o multiplexery, na jejich spojeném výstupu se střídá postupně všech 14 vstupních hodnot tak, jak jdou po sobě a to rychlostí multiplexu (řádově kHz). Hodnota vstupu z pinu 2 multiplexeru (pinu 7 ekvalizéru) je na výstupu(pin3) pouze za stavu, když je adresa (piny 9,10,11) = 6 (110) a současně je aktivní signál inhibit (pin 6). Pokud tedy chceme zobrazit úroveň daného vstupu na osciloskopu, musíme synchronizovat (spouštět) časovou základnu právě signálem inhibit, jinak se budou úrovně vstupů na obrazovce překrývat nebo "skákat" z místa na místo. Chce to tedy umět zacházet s osciloskopem trochu na vyšší úrovni.
K ověření, že závada není v MCU a zobrazovači, by mělo stačit přivést dc napětí o řiditelné úrovni (např. +2.5V) na vstup A/D převodníku (pin 5 IC904 po odpojení propojky od předchozích IO). Tím by se měly rozsvítit sloupce všech 14-ti pásem stejným počtem segmentů. Pokud by se závada projevila, nemusel bys absolvovat výše uvedené měření.
:wink:
p.s. Je zde třeba vysvětlit "nesrovnalost" mezi údajem 12.5kHz a 16kHz na posledním (sedmém) rozsahu ekvalizéru. Horní hranici 12.5 zde tedy neurčuje IO ekvalizéru, ale horní okraj přenosové křivky předcházejících obvodů.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“