Smazani programu pri dotknuti na krystal

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
error414-2
Příspěvky: 53
Registrován: 28 pro 2018, 01:00

Smazani programu pri dotknuti na krystal

#1 Příspěvek od error414-2 »

Cau, mam takovej zapeklitej problem. Drive jsem nana desce pouzival keramickej oscilator https://lcsc.com/product-detail/Ceramic ... 91585.html a mezi Xtal1 a 2 jsem mel 1M odpor. To fungovalo moc hezky a mohl jsem se toho dotykat jak jsem chtel a porad to bezelo.

Kvuli vetsi presnosti jsem chtel pouzit krystalovy oscilator a pouzil jsem tohle https://lcsc.com/product-detail/SMD-Cry ... 12668.html se dvema 22pF kondikama a jeste jsem zmenil CPU z atmega 328p na 328pb

No a co se ted deje, kdyz se blbe dotknu kondiku a krystalu tak se me vymaze program. Jako kompletne cela pamet. To ze CPU prestane pracovat to bych jeste prekousl, ale ze se smaze celej program me teda toci, protoze se smaze i bootloader a pak tam nic nedostanu. Musim pres ISP nahrat znova bootloader :(.

Hledam na nejake info co by to smazani mohlo zpusobovat ale nic jsem nenasel :(.
Přílohy
a3.png
a2.png
a1.png

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Pozitivní pulz na XTAL1 může spustit "Chip Erase":

Kód: Vybrat vše

31.7.3.  Chip Erase
The Chip Erase will erase the Flash, the SRAM and the EEPROM memories plus Lock bits. The Lock bits
are not reset until the program memory has been completely erased. The Fuse bits are not changed. A
Chip Erase must be performed before the Flash and/or EEPROM are reprogrammed.
Note: The EEPRPOM memory is preserved during Chip Erase if the EESAVE Fuse is programmed.
Load Command “Chip Erase”:
1. Set XA1, XA0 to “10”. This enables command loading.
2. Set BS1 to “0”.
3. Set DATA to “1000 0000”. This is the command for Chip Erase.
4. Give XTAL1 a positive pulse. This loads the command.
5. Give WR a negative pulse. This starts the Chip Erase. RDY/BSY goes low.
6. Wait until RDY/BSY goes high before loading a new command.

Uživatelský avatar
error414-2
Příspěvky: 53
Registrován: 28 pro 2018, 01:00

#3 Příspěvek od error414-2 »

super diky moc, da se tomu zabranit jinak nez to zalokovat? Nic jsem nenasel jak tomu zabranit, ikdy moc bych se divil kdyby to slo kdyz je to neco recovery

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#4 Příspěvek od misocko »

da sa tomu zabranit
zjavne si este nic neodpalil elektrostatikou
nesahaj na to :D

Uživatelský avatar
error414-2
Příspěvky: 53
Registrován: 28 pro 2018, 01:00

#5 Příspěvek od error414-2 »

:D, ja sem toho odpalil :D, ale statikou jeste ne :(. takze jen lak? Je me treba divne ze na arduino muzu sahat a nic to nedela.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#6 Příspěvek od misocko »

ked tak o tom rozmyslam, prave arduino som pred par rokmi chytil do ruky a prestalo fachat , uplne
vymenil som megu a islo
je mozne ze aj mne sa len zamazala
vtedy ma nenapadlo skusat tam nahrat bootloader a dalsiu som mal uz s nim, tak som to len vymenil a povodnu hodil do kosa

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

To jsou věci! 8O Mě se stalo to samý s Nano. Možná jsem ho ještě nevyhodil.
Budu muset splašit někoho s ICSP.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#8 Příspěvek od fero_b »

zaujimave, este som nezaznamenal taku vlastnost avr chipov, ja sice nepouzivam arduina a ani bootloader, lebo ich flashujem ISP, tak ak sa to aj stalo, tak to asi ani nepostrehnem..

Uživatelský avatar
error414-2
Příspěvky: 53
Registrován: 28 pro 2018, 01:00

#9 Příspěvek od error414-2 »

Hmm takze to neni az tak sporadicke :(, na netu jsem nasel spoustu temat "arduino suddenly stop working".

Mam doma jeste pololu 16mhz a-star s 328pb a smejdil jsem sondama oscilaku po pinech keramickeho oscilatoru a program to poskodi take.

Sice ne cely ale stejne sou prvni 4 radky programu smazane.

fero_b: jestli je to programovane pres bootloader nebo ISP je jedno. Vlastne jsem to bez bootloaderu nezkousel, ale predpokladam ze kdyz to smaze bootloader tak to nedela on. Ikdyz ja mam upravenej bootloader, no vyzkousim ale moc tomu nedavam.

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#10 Příspěvek od fero_b »

asi nie bootloader, keby sa mi to zmazalo, tak mi to prestane ist, tak to refleshnem cez ISP a asi to zas pojde, a ze preco program zmizol by som sa asi nedopatral :) chip erase je aj command cez ISP (co nema nic s bootloaderom), teda predpokladam, ze sa tym dotykom odstartuje prave tato vec v chipe

Uživatelský avatar
error414-2
Příspěvky: 53
Registrován: 28 pro 2018, 01:00

#11 Příspěvek od error414-2 »

tak jasne ze pri vyvoji to nevadi. Bootloader tam mam aby to tokazala naprogramovat esp8266, kdyz se poskodi program v atmelu tak to pres isp naliju zpet, ale kolik lidi ma doma ISP programator?

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#12 Příspěvek od fero_b »

nuz ano, malokto lebo (fungujuce) arduino to nepotrebuje. Ja som si uz pred rokmi spravil toto http://tuxgraphics.org/electronics/2005 ... 5101.shtml . Som bol zvyknuty z x51 ze bez programatora to nejde :)

Uživatelský avatar
error414-2
Příspěvky: 53
Registrován: 28 pro 2018, 01:00

#13 Příspěvek od error414-2 »

jo takoveho haraburdi mam doma spoustu, na AVR a STM. Ale jak rikam, pokud se z te desky vymaze bootloader tak normalni smrtelnik ho tam nedostane :(.

Uživatelský avatar
error414-2
Příspěvky: 53
Registrován: 28 pro 2018, 01:00

#14 Příspěvek od error414-2 »

Celeron píše:To jsou věci! 8O Mě se stalo to samý s Nano. Možná jsem ho ještě nevyhodil.
Budu muset splašit někoho s ICSP.
kdyby si pak dal vedet jestli to bylo ono :)

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Habesan »

error414-2 píše:ale kolik lidi ma doma ISP programator?
Jo, nikdo nemá dvě Arduina...
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“