Jde provozovat ostrovní fotovolt. bez akumulátoru?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od jjilek »

Před časem jsem někde probíral připojení panelů přímo na el. akumulační kamna. Diskuze vyzněla v možnost takového použití pro vytápění chalupy. V zimě na horách by to mělo smysl. Vaření by bylo na propanbutanovém sporáku. Nakonec jsem od toho ustoupil, nepodařilo se mi získat potřebný počet použitých, ještě provozuschopných panelů.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od jova1 »

Jde provozovat ostrovní fotovolt. bez akumulátoru?
Třeba takto :D
https://www.obchodsolar.cz/fotovoltaick ... -lx-dc-pec

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#18 Příspěvek od Radimosso »

ale já neřeším to že chci vytápět fotovoltaikou (a co v létě ?)

chci mít zásuvku v které je zdrojem slunce a počítám s proměnlivým výkonem...
Asi tam slabší aku dám.... tahala by se z toho lednice, nějaká nabíječka, filtrace bazénu apod. ( na to asi sinus není pravda třeba)

Panely jsou relativně levné, tak mě to láká...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#19 Příspěvek od p32 »

Jde provozovat ostrovní fotovolt. bez akumulátoru?
Ne, nejde. Zkus se na to znovu zeptat v devět večer. :lol:

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#20 Příspěvek od Standa33 »

Akumulátor u solárního panelu funguje jako "stabilizátor" napětí pro měnič.
Také je otázka jak a jestli MPPT regulátor bude stabilizovat napětí z panelu.
Když se podíváš na rozsah napětí panelu, tak při malém zatížení, může napětí překročit Umax měniče. Navíc při proměnlivé oblačnosti aku pokryje několika minutové výpadky panelu.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#21 Příspěvek od samec »

PeteBurns píše:
samec píše:Keď chceš čistý sínus, tak použi poctivý železný alternátor.
Mas pocit, ze 50Hz sinusovka, modulovana na 25kHz SPWM, je nejaka spinavsia? :lol:
Z pohľadu spotrebiča nie, ale skús si pri tom pustiť rádio.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#22 Příspěvek od samec »

Radimosso píše:tahala by se z toho lednice, nějaká nabíječka, filtrace bazénu apod. ( na to asi sinus není pravda třeba)
Tak mraznička je dosť špecifický problém a prevadzka na solár ťa vyjde hodne draho vrátane veľkých akumulátorov. A inštalovať kiloWatt panelov kvôli bazénu, alebo kvôli nabíjaniu mobilov...? Variť na jednom kiloWate by sa dalo, ale 95% času bude nevyužitý. Bazén by som riešil samostatným panelom vhodnej veľkosti. Na nabíjanie mobilov by som použil štandardnú vreckovú solárnu power banku. A pre potraviny by som zriadil pivnicu či ľadovú jamu, ako kedysi. Len ten ľad už v dnešnej dobe nebýva každý rok. Ale to už by mohol byť priestor s dostatočnou tepelnou kapacitou, že by udržal chlad aj počas bezslnečných bezveterných dní.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od jova1 »

Radimosso píše:ale já neřeším to že chci vytápět fotovoltaikou (a co v létě ?)

chci mít zásuvku v které je zdrojem slunce a počítám s proměnlivým výkonem...
Asi tam slabší aku dám.... tahala by se z toho lednice, nějaká nabíječka, filtrace bazénu apod. ( na to asi sinus není pravda třeba)

Panely jsou relativně levné, tak mě to láká...
A o elektrárně Gridfree už jsi slyšel?
https://www.i4wifi.cz/cs/faq/1847-jakou ... rnu-zvolit

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#24 Příspěvek od sinclair »

Některý informace na i4wifi jsou mírně řečeno zavádějící.
Ale panely prodávali dobrý. Mám od nich výhodně koupený poly 4x300Wp, ale tenkrát ještě byly bez regulátorů, za dobrou cenu.
Ani ten model MPPT regleru co mám, už nenabízejí. On nebyl zas moc levný, ale umí vstup až 115V a jde nastavit Pb do 150Ah.
V létě 2015 ta sestava dokázala za pár dní /tuším za 4/ úplně naplno naflákat dva půjčené 12V/155Ah startovací akumulátory. Zatím s tím nedělám nic, ptž zjištění cen solidních, staničních akumulátorů mě otrávilo. A zatím jsem nenašel tip na staniční akumulátory okolo 120-150Ah a za přiměřenou cenu.
Všechny a kór ty vyhlášeně značkový, jsou cenově hrozně přepálený na to, jak mají krátkou záruku.
Měniče mám dva. Jeden čínský přeosazený 2,3kVA/2kW /původní zbyly jen odpory, trafa, chladiče, deska a větráky/ a druhý je starý, zrepasovaný a vymazlený, původně autobusový sinusový "zesilovač" 24V/220V/800VA/600W. Ten si nechá líbit bez výpadku či poškození i rozběhový proudy 180L ledničky. Ten čínský jsem musel upravit, ani při tom štítkovým výkonu tu ledničku nezvládal.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#25 Příspěvek od tomasjedno »

sinclair píše:Některý informace na i4wifi jsou mírně řečeno zavádějící.
Jsou to paradoxy, že on-grid elektrárna se prodává pod značkou GridFree. Něco jako lihuprostá alkoholická limonáda :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“