UV-C záření

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

UV-C záření

#1 Příspěvek od dvorak »

Za účelem dezinfekce pracovišť jsme zakoupili výklopný UV-C zářič o výkonu 240 W. Obsluha zařízení má ale obavu, zda se při záření nevyvíjí nebezpečný ozon . Dotazem na dodavatele však bylo sděleno, že jejich zářiče ionizaci vzduchu nezpůsobují. Přitom např. ve wikipedii je uvedeno, že UV-C již ioniziující je. Máte někdo s tímto druhem záření zkušenosti ? Děkuji.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

V kazdem pripade bys to citil.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#3 Příspěvek od MiraSt »

Ano. Pokud je tam rtuťová výbojka která je silný zářič UV-C tak to cítit je. Jinak nevím čím se to záření jinak vyrábí.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
jindrichus
Příspěvky: 31
Registrován: 01 zář 2017, 02:00

#4 Příspěvek od jindrichus »

Já měl za to, že ta dezinfekce je založená na tom, že je UV-C ionizující a že bacily zabíjí právě ten ozon.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#5 Příspěvek od mihal »

UV-C je ionizujúce a jeho pôsobením vzniká i ozón.
Preniká do buniek (aj baktérií) a narušuje DNA. To je hlavný spôsob dezinfekcie.
Edit: Predajca zariadenia šíri "Fake news" :twisted:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Najviac ozonu vznika pri vlnovych dlzkach pod 200nm. Trubice vyzaruju na 253,7nm.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#7 Příspěvek od MiraSt »

Obojí. Jak UV-C tak ozon. Oboji sterilizuje. Už jsme to tu probírali.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#8 Příspěvek od kutilmil »

Hlavne by to nemalo svietit na obsluhu. údajne spôsobuje rakovinu. Zápal spojiviek to spôsobí automaticky. osobne odskušane.

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#9 Příspěvek od Charos »

Dobře to zabíjí mouchy :-) Pod zářivkou bylo často nastláno...
Bacha taky na plasty, rychle pod UV stárnou.
A fakt se na zářivku nekoukejte...ani náhražka solárka to není.
Předpokládám, že máte ji napojenu na časovač
Jo a ozon to opravdu trochu produkuje, to ucítíte...

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#10 Příspěvek od MiraSt »

Charos píše:Dobře to zabíjí mouchy :-) .
Ale mravence ne. Zkoušel jsem hořák z rtuťovky a žili pořád.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#11 Příspěvek od kutilmil »

Horák z ortuťovej výbojky žiari UV-C žiarením?

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#12 Příspěvek od MiraSt »

Ano protože je cítit ozón. Zdroj informací zde a i jiné zdroje informací ohledně záření.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Lukas-Peca »

Hořák z výbojky vyzařuje UV-C hlavně krátce po zapnutí, dokud je studený a je v něm malý tlak. Po zahřátí to poklesne. Jako zdroj UV-C je vhodnější čirá zářivka.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

No každopádně byla "rozbitá" a zapálená rtuťovka RVLX250 cítit ozónem velmi, i naplno rozhořelá. Exponoval jsem s ní hromadu desek, dokud byly k dostání s vrstvou. Byl to úplně nový kus, vyžebraný kdysi od chlapů z VO-TS, když 250W výbojky dávali na křižovatky.
Ale fakt je, že když jsem pak, kvůli nižšímu teplu, začal používat stejnou výbojku, ale jen 125W, tak už to nebylo cítit vůbec.
Hořák RVK125 z horského sluníčka má být technicky totéž, co hořák z osvětlovací 125W výbojky s luminoforem. Ale žádné HS není cítit ozónem vůbec. Ani v návodech k HS není o nějakým větrání či ozónu ani zmínky.
V místní plnírně Vincentky se voda bakteriologicky dezinfikuje právě těmi slabě, bleděmodře svítícími čirými trubicemi.
Úsek asi 5m skleněného potrubí velkého průměru, je doslova obalený těmi trubicemi, po celé délce. Zajímavé na tom je, že tam používají nějaké elektronické "hromadné" napájení trubic po sekcích. Je to rozdělené na 4 úseky, které podle změřeného průtoku vody pak naskakují.
Je to dobře zakrytované a má to svoji sekci odsávání. To naskakování úseků trubic je vidět jen odrazem v pauzách toho skleněného potrubí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“