oprava spínaného zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#31 Příspěvek od sr71 »

Šel jsem po trase napájení toho UC... a preventivnì jsem tedy vymìnil sklenìnou smd diodu, pøes kterou to vypadá, že to napájení pøichází, pøesto že ta pùvodní dioda se jeví i po vypájení jako dobrá, tak po výmìnì (dal jsem tam nìjakou schotky smd) zdroj jede (v celé ústøednì to otestuju až v pondìlí, teï ji nemám po ruce), Je to ta dioda vpravo nahoøe na fotce (takže to vypadá že asi celý ten pomìrnì složitý, obvod vlevo od diody na desce, s tím napájením nìjak souvisí).
Pro jistotu, abych si potvrdil že je pøíèinou dioda, jsem zkusil tu pùvodní diodu zase vrátit zpìt a zdroj opìt nenabìhl - zajímavé 8O
Přílohy
D.jpg
(238.8 KiB) Staženo 112 x

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#32 Příspěvek od MiraSt »

Setkal jsem se s tím dvakrát v settobboxu. Zdroj cykloval. Taky jsem postupoval v domění zkratu na výstupu a byla v háji dioda od trafa na primáru co ten šváb napájí po rozběhu. Na měřáku dobrá a ve stroji špatná.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#33 Příspěvek od Balt76 »

Jo, přesně takhle jsem to měl v tom zdroji monitoru HP. Taky jsem je přehazoval sem a tam. Zvláštní bylo, že ta "dobrá", byla druhej den (vypájená ležící na stole) už špatná.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tohle dělala jedna UFxxxx na 3A. Vypadala jako dobrá, ale měla jinej úbytek napětí při měření a v praxi skoro nevedla.

No pro jistotu tam dávám MURxxx na 8A. Už automaticky a preventivně. :lol:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od Behemot »

Smekám, dávno bych to vyhodil pže tydlety duchařiny že se to tváří OK a přitom to je špatný, to chce křišťálovou kouli, nebo nesmyslný množství času :lol:

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#36 Příspěvek od sr71 »

Tak radost z opravy zdroje v té ústøednì byla pøedèasná. Celá ústøedna po opravì zdroje cca více než týden fungovala, potom se zaèali objevovat zvláštní výpadky, které asi s tím zdrojem souvisejí. Teï je situace taková že vìtšinou zdroj jakoby normálnì nabìhne (všechna výstupní napìtí v poøádku), ale ústøedna jako celek je nefunkèní, po nìjakém èase (obvykle cca desítky minut) se ale zdroj nìkdy vypne (pak pulzuje a snaží se nabìhnout). Párkrát se pøitom podaøilo i to že po restartu zdroje ústøedna tøeba i pùl dne fungovala. Nìkdy zase zdroj zvláštnì pulsuje - pár sekund jakoby jede, pak se na pár sekund vypne a takto cykluje. Nenapadá mì už co by tohle mohlo dìlat.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#37 Příspěvek od Kremik »

Některé věci jsou opravdu zvláštní. Nedávno jsem byl požádán, abych zjistil, jestli je vadný telefon nebo jen baterka. Nakonec to byla nabíječka, ale teprve teď to začne být zajímavé. Nabíječka byl klasický pulzák "do zdi" s výstupním USB konektorem a k tomu byl kabel USB - uUSB.
Vada se projevovala tak, že telefon sice ukazoval že nabíjí, ale procenta šly dolů. Pokusil jsem se tedy zjistit co z toho je vadné. Nejprve jsem vyměnil kabel, ale žadná změna. Kabel jsem tedy vrátil a použil jinou nabíječku. Opět žádná změna! Pokaždé telefon indikoval nabíjení ale přitom se vybíjel. Pouze výměnou nabíječky i kabelu nabíjení fungovalo jak má. Podivná nabíječka ani kabel nefungovaly ani na jiném přístroji. Celé toto pokusničení bylo narychlo, bez měření, žádné bližší info tedy zatím nevím. Majitelka si koupila novou nabíječku a je spokojená. Až se mi dostane ta podivnost do ruky, proměřím ji a připadně pak mohu poreferovat.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od forbidden »

Pravděpodobně dává menší napětí. Toto jsem zažil u reklamní powerbanky. Na výstupu bylo asi 4,6 V a ve spojení s tenkým shit kablíkem se to chovalo jak popisuješ. Ovšem s normálním kablíkem telefon nabíjela i s těma 4,6 V na něm.

Uživatelský avatar
fizby
Příspěvky: 137
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: trutnov

#39 Příspěvek od fizby »

Výstupní napětí měříš při zátěži? Je na výstupu i to AC 75V? Nemáš svod pod některým elyt. kondenzátorem, který vytekl a ten elektrolyt dělá při různé teplotě, zátěži... svody?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#40 Příspěvek od sr71 »

jj, výstupy jsem mìøil jak na samotném vyndaném zdroji tak i na pøipojeném k ústøednì - pokud zrovna zdroj bìží tak jsou ty napìtí dle mì v normì vèetnì toho AC, všechny elyty jsem mìøil na ESR "zajícometrem"

Uživatelský avatar
fizby
Příspěvky: 137
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: trutnov

#41 Příspěvek od fizby »

I pod změřeným elytem bývá vyteklo a spolu s prachem, mastnotou...se vytvoří svod. Když UCxxxx pulsuje musí k tomu dostávat info o chybě. Měl by jsi pak hledat čím/odkud je ten IO blokovanej.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“