Opalovačka Ferm

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Opalovačka Ferm

#1 Příspěvek od Celeron »

Tak si tak foukám dnes večír na Schrumpfschlauchy a najednou motorek Ferma dvakrát vynechal a zastavil. Je to jednoduchá opalovačka 2KW bez regulace teploty a fuku, jen přepínač fouká "hodně", vypnuto, "málo". Nejde poloha "málo", poloha "hodně" jede normálně.
Předpokládám, že odešla jedna sekce v topný patroně. Nebo to může být nějaká blbina kolem? Já jen jestli to má cenu vůbec rozebírat. Žádný měsíčky z rozpadlý spirály se z vyústění nevysypaly.
Kanthal na topný spirály sice mám, už jsem i pro tři regulovatelný opalovačky motal nový spirály (byly 3 x dražší) ale že by se mi do toho chtělo, to tedy né. Taky nová bez regulace stojí 3-6 stovek a odejde stejně jako Metabo či Bosch s regulací fuku a teploty s displejem za 2,5K. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Dnešní svět nějak přestávám chápat.
Máš tam asi pět šroubků, čas na rozdělání asi minutu, zjištění závady nejdéle pět minut.
A ty se dotazuješ na fóru, co může být vadného.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Zjevně nepochopil, tážu se jestli se s tím vůbec zabývat, či to rovnou vyhodit. :roll: Jo a ta moje žádný šroubky nemá buď je slepená, nebo na západky, či oboje. Tak doufám, že ten dnešní svět už chápeš. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#4 Příspěvek od passion »

Tá bez regulácie má motorček napájaný z úbytku na špirále. Z toho pramení vlastnosť, že špirálu po skončení práce neochladíš. A práve preto sa často buď preruší - oklepe špirála, alebo sa ešte častejšie pokazí tepelná ochrana - nenávratne sa preruší. Pri elektronickej regulácii sa zvlášť reguluje teplota a zvlášť rýchlosť ventilátora. Po práci stiahneš ohrev a dochladíš ju. Aj počas práce s ňou ju zbytočne neprehrievaš a pracuje na optimálnej teplote akú si nastavíš. Životnosť je niekde inde ako pri féne napájanom z úbytku. Zrovna mám doma dvojstupňovú lídlovku s prerušenou tepelkou. Máš to ako s mikrospájkovačkami. Tá bez regulácie tiež urobí v rámci svojich možností a zručnosti užívateľa svoju robotu, ale robota s elektronickou je niekde úplne inde, rovnako aj životnosť hrotov a podobne.

Tak to rozober a buď ju vyhodíš, alebo opravíš.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Ještě jsem z tvého dotazu nepochytil jedno - ten ventilátor nejde jen na té snížené teplotě?
Nebo nefunguje ani při plném výkonu?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#6 Příspěvek od witt »

Kdysi jsem přepálenou spirálu opravil tak, že jsem oba konce s přesahem cca pět závitů zahákl do sebe. A tahle prasárna vydržela ještě minimálně tři roky.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Spravíno! Ocelovou planžetou jsem vyhákoval západky, naštěstí nebyl dekl slepenej. Pětivývodový topný těleso, vzadu slabá spirála pro motor, pak dvě silný se společným středem. Jedna silná byla na prvním závitu spirály přerušená. Kupodivu vzadu na studeným vzduchu. Spirála byla asi 5 závitů nahňánaná na sobě a jak známo, tam se nejvíc rozpaluje. Jednoznačně chyba montáže.
Tak jsem pár závitů rozmotal a konec znova zanejtoval dutým nejtkem. Spirálu jsem porovnal aby měla všude podobný rozteče. Zlatý Metabo, mělo keramickej spirálovej labirint, s roztečema žádnej problém neměla. Snad to nějakou dobu ještě vydrží, spirály jsou povrchově zoxydovaný a slídovej nosnej kříž už taky moc nedrží, loupou se z něho na výstupní straně slídový šupiny.
Jo a zajímavý, kovovej futrál výdechu tělesa má od spirál asi 0,5 mm izolační slídy a cca 1 mm vzduchu a přitom není připojenej na PE. To by asi v EZÚ skřípali zubama. Možná se předpokládá, že se toho rozpálenýho výdechu nebude nikdo dotýkat a nebo když se dotkne ucukne dřív, než ho to zabije. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
makino
Příspěvky: 254
Registrován: 20 dub 2008, 02:00

#8 Příspěvek od makino »

Kde sa dá kúpiť tá sľudové izolácia v trare trubky cca 3 cm priemer? Potreboval by som to do teplovzdušnej spájkovačky, pri oprave sa izolácia rozpadla na prach. Alebo čím odizolovať špirálu od kovového krytu? Priestor cca 1 mm.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

To není trubka ale stočená destička. Možná by to nějakou dobu přežila skleněná tkanina namotaná na trnu v několika vrstvách. Gramáž odhadem 60-100. Seženeš v modelářský prodejně.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“