PANASONIC VIERA TX-P42G20E se po chvíli provozu se rozpadne

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

PANASONIC VIERA TX-P42G20E se po chvíli provozu se rozpadne

#1 Příspěvek od ec1045 »

Zdravím ve spolek.

Z ničeho nic se u PANASONIC VIERA TX-P42G20E (plasma) rozpal obraz, až se úplně ztratil. Zvuk normálně jel dál a reagoval na dálkové ovládaní. Po vypnutí TV a opětovném zapnutím TV normálně najela, ale po cca minutě se obraz znovu rozsypal, až se úplně ztratil. Aneb stejná závada se opakovala.

Rozpad obrazu začal tím jako by byly poškozená video data (klasická chyba MPEG komprese) po chvíli se obraz zasekl a následně se udělalo přes celou obrazovku cca 2 cm široké proužky které vypadaly že jsou všechny stejné (v proužku to vypadalo jako by šlo o kus odrazu). Nakonec se oraz, ztratil úplně

Takže otázka je co by tomu mohlo byt a jak je reálná oprava.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Dobrý na tom je, že po vypnutí a zapnutí telka zase chvíli funguje.
(Opačný případ by byl, kdyby některá deska odešla natrvalo a při pokusu dát místo ní novou zdravou, to tu novou zničilo také.)

Předpokládám, že to nějak souvisí se zahříváním během té chvíle po zapnutí.
Já bych opatrně odmontoval zadní kryt. Odstranil bych prach, tam kde se nějaký nahromadil.
Pak bych telku zapnul a foukal bych na ni ventilátorem silný proud vzduchu o pokojové teplotě.
Kdyby to oddálilo opětovný výskyt závady, zkoušel bych při dalších pokusech foukat jen na některá místa, abych poznal, kde se závada nachází.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Po rozpadnuti obrazu sa nezobrazuje ani menu?

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ec1045 »

Provedl jsem ještě jeden pokus kdy se obraz po cca minutě rozpadl rovnou na proužky a po chvíli začal poblikávat, TV na dálkové ovládání reagovala tj. na přepnutí kanálu i když se oraz rozpadl tj. zvuk normálně jel, ale na obraze se nic nezměnilo.

Mám podezření, že to má souvislost s obvody co se starají o přímé zobrazení na panelu aneb zbytek TV se tváří že jede. Aneb jak se rozpadne, oraz tak ani menu se nezobrazí.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ec1045 »

Tak jsem našel odvahu a shodil zadní kryt (těch sroubku) TV byla zaprášená ale nic co by bránilo chlazení TV, ale když už jsem měl sundaný ten kryt tak jsem většinu prachu odstranil. Elektrolytické kondenzátory se zdají byt od pohledu v pořádku, tj. nejsou nafouknuté.

Vyhrabal jsem 8cm PC větrák co má docela slušný tah zkoušel najit kde je ta zrada no nakonec se ukázalo, že to bude někde na hlavní CPU desce (viz foto). Pokut TV jela a foukal jsem tím PC větrákem na onu desku ta TV jela, ale pokut jsem větrák vypnul tak během krátké doby se oraz, rozpadl.

Od jednoho člena zde na fóru jsem dostal nabídku přes SZ na hlavní CPU desku a předběžně jsem tu nabídku přijal.

Jen než se pustím do výměny tak bych si chtěl trochu informovat jak tu desku dostat ven a dovnitř aby něco nedošlo k úhoně hlavně mi jde o ty konektory, aneb na můj vkus už jsou moc jemné a nemám s nimi zkušenost, takže vím jak na ně a co si mohu dovolit.
Přílohy
pacient
pacient
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#6 Příspěvek od vladodyno »

Ja by som ešte skontroloval stav teplovodivej pasty na procesore. (ak teda bola použitá.)

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ec1045 »

No podle „schématu“ a chování TV to nebude v hlavním počítači tj. tím co je pod chladičem ale v obvodech co dekódují obraz pro panel tj. ty dvě BGA pouzdra. A ta deska je už pájena bez olovem takže bych si tipnul na urvaná BGA nebo něco v tom smyslu. Mezi chladičem a IO je prý teplo vodivá guma a k výše uvedenému nevidím důvod ten chladič sundávat a ani k tomu nemám odvahu.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od otakarv »

Co je na tom složitého sundat chladič a podívat se na stav pasty popřípadě te teplovodivé gumy zda správně doléhá.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Ak su tie plastove drziaky od tepla skrehnute, tak ten chladic uz naspat nevrati...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od PotPalo »

Keby to boli studené spoje, nereagovalo by to aj na pritlačenie prstom, či už v pozitívnom, alebo negatívnom smere?
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
rayx
Příspěvky: 339
Registrován: 26 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od rayx »

Takový kus hliníku tam asi nebyl jen tak pro nic, měřil jste někdo, na kolik se to umělo ohřát?

https://assets.shopjimmy.com/media/cata ... ub-top.jpg

https://assets.shopjimmy.com/media/cata ... bottom.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Ano, skusil by som namiesto ventilatora pritlacit prstom na roznych miestach. Pozor na popaleniny :D Ak to bude reagovat, tak je to minimalne na reflow.

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ec1045 »

Tak ještě jednou sere se jen obraz, ale zbytek TV jede, tj. jede zvuk, jdou přepínat kanály, TV jede z placené kabelovky, takže se musí dešifrovat signál jinak by nejel zvuk. Podle schématu tam jsou dva počítače možná dokonce tři. Ty páskové vodice vedou k budičům pro panel. Mezi páskovými vodiči a „chladičem“ jsou ty dvě BGA pouzdra. Ty nacvakávací blbiny nemusím a otázka je jak je ta nacvákavací blbina udělaná aneb aby nebylo nutno vyndat celou DPS. A vyndat DPS je jako tahat ježka z klece aneb vpravo nahoře je taková kouzelná packa aby nešla DPS osadit obráceně. A ten chladič je tak velký asi proto, že krycí plech leží přímo nebo skoro na chladiči a větrací otvory nic moc. Vzhledem k tomu že jediné místo kde jsem se stou plachtou smotal, bylo na zemi na koberci tak jsem, neměl odvahu kvůli statice na něco za provozu šahat a na hledání keramické tečky co doufám někde doma mám ale nevím kde jsem neměl náladu.

Už si domluvám s jedním členem zde na fóru že vyměním tu vadnou DPS za funkční plus nějaký ten peníz k tomu. Taky se snažím zjistit co nejvíc info než vůbec něco budu rozdělávat dál aneb bych nerad něco zničil víc než je.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od PotPalo »

Na bezpečné pritláčanie by stačila palička od nanuku. Podľa mňa to bude tým malým BGA čipom vľavo od chladiča. Ten pod chladičom bude v pohode, ale tie dva čipy naľavo...
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
rayx
Příspěvky: 339
Registrován: 26 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od rayx »

Že to s "externím" chlazením nedělá, a že to tam taky třeba nemusí být popraskané vše, tak to je už na opraváři, co s tím dál vše provede :)

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“