Sklokeramická deska Whirlpool - restartuje se

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

Sklokeramická deska Whirlpool - restartuje se

#1 Příspěvek od ohryzek36 »

Nazdar

Potřeboval bych poradit se závadou - jde o varnou desku Whirlpool. Závada se projevuje tak, že deska funguje, ale po chvíli vaření se restartuje. Projevuje se to jenom při vaření (tj když je deska smontovaná a chvíli hřeje) - někdy stačí 3 minuty, někdy i 15 minut. Když jsem od desky odpojil plotýnky, tak vše bylo v pořádku - deska si cvakala s relátkama i hodinu a závada se neprojevila. Když do ní ale zapojím plotýnky (a desku smontuju a vložím zase do linky) tak závada je zase tady - řekl bych, že to ovlivňuje teplo z plotýnek, ale při pokusu s horkovzdušnou pistolí nastavenou na 80°C se mi závadu vyvolat nepodařilo.

Začal jsem měřit napětí na elektronice desky - jde to docela pomalu - hlavně proto, že musím zapajet kabely do desky, tu složit, vložit do linky, začít vařit vodu a čekat, co bude.

Nejdřív jsem zjistil, že 230V do desky drží pořád a vypadává 5V na napájení MCU.

Ve zdroji je VIPER16L - je možné, že by to dělal on? Usměrněné síťové napětí na primár trafa při poruše jde, na sekundáru je po usměrnění 7,5V - to jde do 78M05 a napájí MCU. Obě napětí se při poruše ztratí. Mezi vývodem VDD viperu a zemí je i při poruše pořád 11,5V. takže asi nějak funguje.

Vsechný elektrolyty (oba dva) jsem vyměnil (jeden na 400V, druhý na 25V - pak je tam ještě pár větších keramik), všechny podezřelé spoje jsem propájel a už víceméně nevím, co s tím. Nemá někdo nějakou radu?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Zkus vyměnit Vipera, v jedné myčce mi dělal to, že se za provozu nějak moc hřál a shazoval se na teplotní ochranu, kterou zřejmě obsahuje. Po výměně za nový kus se ten nový nehřál vůbec, takže zjevně vznikl nějaký problém uvnitř obvodu.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Mal som podobny problem s TOP244YN v projektore. Prehrieval sa a vypinal. Po vymene za novy sa nezohrieval vobec. Asi sa zvysilo Rds(on) integrovaneho FETu.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#4 Příspěvek od ohryzek36 »

Tak už čekám na nový VIPER - dám vědět, jak to dopadlo.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#5 Příspěvek od ohryzek36 »

Tak VIPER je vyměněn a deska jede jak má - děkuju za všechny rady.

Až se na ní zase něco prodělá, tak se ozvu.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“