starý cín - identifikace použití

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#16 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
já osobně bych pájku neznámého složení nepoužíval pro opravy, ten čas strávený rozebíráním přístroje a hledáním studeňáku ... stojí to za to?
Pájka není zlato, kolik té pájky za rok spotřebujete?
Možná tak na odlévání cínových figurek ...

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#17 Příspěvek od ferdislav »

petrfilipi píše:Jen mě napadlo - jak jsi zjistil, že je bez tavidla? Ono to chce střihnout cín třeba ostrými nůžkami nebo říznout žiletkou, aby byla vidět tečka tavidla.

PF
nejdřív byla zkouška pájením a když jsem zjistil že tomu něco chybí, odstřihl jsem několik vzorků, nikde ani stopa, to víš že jsem se radši přesvědčil, jestli to není smotek různých typů : )

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ec1045 »

Co takhle zkusit fintu na kterou přisel už Archimédes aneb pokud bude známá hmotnost a objem tak z toho půjde, odhadnou složení, těch kombinací se moc nedělalo. Co jsem se díval do školních tabulek tak cín má 7280kg/m3 a olovo má 11300kg/m3. Někde by se dalo obhledat co se dělalo a s trochou šestí tam bude i měrná hmotnost.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#19 Příspěvek od Sendyx »

Mnohem důležitější, jestli to má cínu 50% nebo 66% je to, co dalšího v té slitině je. Proč myslíte, že se liší dost podstatně cenově třeba u Kovohutí Sn60Pb40 a Sn60Pb40E?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ec1045 »

Jasně přesné složení tou Archimédovou metodou nezjistíš ale, jestli je tam 40, 50 nebo 60% Sn by mělo jít zjistit. Tak pro uvedené kombinace jsem to spočítal a vyšlo mi 9692Kg/m3, 9290Kg/m3 a 8888Kg/m3 takže ty rozdíly jsou docela výrazné. Druhá věc je ta že toho má řádově KG, takže to asi nebude nic extra. Někde bude k dohledaní co se tu dělalo, takže z toho pak půjde odhadnout co to asi je.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#21 Příspěvek od ferdislav »

Na množství bych nehleděl, jako na negativum
z elektrodílny mám taky kila pájky 2 a 1 mm s tavidlem, dřív prostě byli zásoby a nehlídalo se to tak a ani nechtějte vědět co všechno se vyhazovalo do šrotu, když to vzal do ruky nový "vedoucí" (rozuměj idiot)

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ec1045 »

Tím že to nebude nic extra jsem mysle to, že to bude něco, co se používalo ve velkém a tudíž to nebyl problém zprivatizovat. Jediný způsob co mě napadl jak v domácích podmínkách zjistit složení teda aspoň orientačně je onen Archimédův postup. S váhou problém nebude, ale s tím objemem to bude trochu horší ale taky řešitelné.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#23 Příspěvek od ferdislav »

jo takhle, jasny

každopádně jsem rád za všechny návrhy a nápady, člověk si aspoň rozšíří obzory a podívá se na věc i z jiného úhlu!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Taky jsem kdysi zprivatizoval asi kilo a půl "cínu" průměr 1,5 mm. A po pár letech jsem přišel na to, že to není trubička ale plnej. Byla to prostě blbě objednaná 60/40 bez tavidla. Trafačkou nepájím, ale využití se našlo, vyměněno za něco jinýho s kámošem co to použil do elektrickýho tavícího tyglíku na pocínování slaněných kabelů. A ještě měl radost, před tím do tyglíku strkal za mohutnýho hulení svazky trubičky s tavidlem, který je na pocínování kabelů naprosto zbytečný. Kabely se totiž namáčí do tavidla se smáčedlem a pak teprve do cínovací lázně.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#25 Příspěvek od BOBOBO »

Jetli byla nákupka chvíle strachu . :lol:

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#26 Příspěvek od ferdislav »

BOBOBO píše:Jetli byla nákupka chvíle strachu . :lol:
Vyšlo me kilo na 140 Kč, tak jestli mas zajem, napis mi sz, myslim ze i ve sberne bych dostal vic, ale to by me byli lito a sehnat ho za ty penize by musela byt zase sakra nahoda..

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od hafca »

Cín bez tavidla používala žena když dělala vitráže. Jiný pro tyhle účely žádný obchod nenabízel.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Z těch trojhrannejch klempířskejch tyček Pb-Sn jsem odlíval do kartónovejch nebo sádrovejch formiček závažíčka do modelů letadel i lodí. Taky tam byla velkým plusem skutečnost, že to po vsázce do železnýho kelímku na rozhicovanejch kamínkách v garáži nečudilo ani neprskalo ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Klempíra trojůhelník byl ale málo cínu, hodně olova, možná 30/70 nebo ještě míň cínu. Svýho času, když děda ještě sázel na Linotypu tiskařský štočky, jsem zkoušel pájet liteřinou. Šlo to trafačkou celkem dobře i když má cín ubranej ve prospěch antimonu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#30 Příspěvek od BOBOBO »

Ale jdi , včera jsem ve sběrných byl , čistý cín 30,- slitiny 10,- , nekecej . Zbytečně jsi přeplatil a ještě máš strach . I hliník je na tom líp , 33,-

Odpovědět

Zpět na „Poradna“