Problém s výrobou DPS

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
karelnoel
Příspěvky: 29
Registrován: 07 črc 2014, 02:00

Problém s výrobou DPS

#1 Příspěvek od karelnoel »

Zdravím,

může mi někdo poradit co dělám při výrobě DPS špatně? Už se mi potřetí stalo, že ve výsledné DPS se mi vyleptávají i cestičky, které byly zakryté (foto).

Materiál:
podklad - čirá folie + laserová tiskárna (několikrát vystisknuto, takže opravdu přes cesty neprosvítá žádná cesta)

fotocuprexit
vývojka
leptací roztok
(všechno z GME)

Postup:
Osvítit to nechávám tak 6-8 minut u halogenový žárovky, pak do vývojky dokud neuvidím cestičky cca do minuty a pak leptací roztok dokud se to celé nevyžere, obě tekutiny, byly zahřáty na více jak 35 stupňů. Do obou tekutin to dávám spojem nahoru, ale je to v krabičce, takže to občas ze strany na strany nakloním, ať se z toho ten materiál odplaví a nezůstává tam.

Díky
Přílohy
DPS
DPS

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Sniž dobu osvitu, nebo dobu ve vývojce (tam stačí snad 30 sekund maximálně, se šmrdláním štětcem). Anebo pracuješ na světle a desku osvítíš ještě předem.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Halogenka není vhodný zdroj osvitu.
Kup si někde v bazaru obličejové solárko, dá se koupit od dvou, tří stovek.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Vzhledem k tomu, že je problém proleptání zcela zjevně v podobě řádků, vyloučil bych vliv degradace fotovrstvy okolním světlem, ale problém vidím v předloze, která je zřejmě stále příliš průsvitná. Na kvalitní výrobu DPS jsem v době, kdy jsem se s tím ještě patlal, nechával dělat filmy na osvitce v DTP studiu, tam byla černá opravdu černá. Jakékoli náhražky z laserovky nebo z inkoustovky byly vždy mnohem horší, i když při použití silnějších spojů použitelné.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#5 Příspěvek od makak »

karelnoel píše:
podklad - čirá folie + laserová tiskárna (několikrát vystisknuto, takže opravdu přes cesty neprosvítá žádná cesta)
To znamená co ? Že je fólie opakovaně vložena do tiskárny a potištěna vícekrát ?

Dá se udělat jednoduchý pokus. Na fólii nalepit pár úzkých proužků černé pásky nebo tapety. Osvítit a zpracovat jako obvykle a hned by se vidělo, jestli je to předlohou nebo něčím jiným.
Obecně předloha z laserovky je největší oříšek, spíš se to řeší tiskem na dvě fólie, které se dají přes sebe, nebo "slití" toneru parami acetonu (toluenu).
Jinak osvit má být UV světlem, to je jasné.

Uživatelský avatar
texi
Příspěvky: 353
Registrován: 25 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od texi »

...několik let jsem se taky zabýval výrobou a nanášením světlocitlivé vrstvy- mě to přijde,že je špatně nanešená citlivá vrstva. Souhlasím s MAKAKem, udělěj kontrolní leptání.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Autor zřejmě používá fotocuprex s již továrně nanesenou vrstvou. Takže ta by měla být OK. Já používal Positiv20 a nebyl s tím problém, jen se musela perfektně připravit deska a pracovat v naprosto bezprašném prostředí. Každé smítko znamenalo přeleptanou dráhu, obvykle úplně neviditelně, což byla pak psina při oživování.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
karelnoel
Příspěvky: 29
Registrován: 07 črc 2014, 02:00

#8 Příspěvek od karelnoel »

forbidden píše:Sniž dobu osvitu, nebo dobu ve vývojce (tam stačí snad 30 sekund maximálně, se šmrdláním štětcem). Anebo pracuješ na světle a desku osvítíš ještě předem.
Je pravda, že v té vývojce to možná nechávám moc dlouho
jezevec píše:Halogenka není vhodný zdroj osvitu.
Kup si někde v bazaru obličejové solárko, dá se koupit od dvou, tří stovek.
vím, že to asi není ideální, ale bohužel jsem nic jiného po ruce neměl :/
Zaky píše:Vzhledem k tomu, že je problém proleptání zcela zjevně v podobě řádků, vyloučil bych vliv degradace fotovrstvy okolním světlem, ale problém vidím v předloze, která je zřejmě stále příliš průsvitná. Na kvalitní výrobu DPS jsem v době, kdy jsem se s tím ještě patlal, nechával dělat filmy na osvitce v DTP studiu, tam byla černá opravdu černá. Jakékoli náhražky z laserovky nebo z inkoustovky byly vždy mnohem horší, i když při použití silnějších spojů použitelné.
Ono se to ale dělá i tam, kde byly klipsy a ty určitě průhledný nejsou :)
makak píše:To znamená co ? Že je fólie opakovaně vložena do tiskárny a potištěna vícekrát ?

Dá se udělat jednoduchý pokus. Na fólii nalepit pár úzkých proužků černé pásky nebo tapety. Osvítit a zpracovat jako obvykle a hned by se vidělo, jestli je to předlohou nebo něčím jiným.
Obecně předloha z laserovky je největší oříšek, spíš se to řeší tiskem na dvě fólie, které se dají přes sebe, nebo "slití" toneru parami acetonu (toluenu).
Jinak osvit má být UV světlem, to je jasné.
Ano, vytisknul sem to víckrát na stejný podklad, dokud to nebylo úplně černý a nebylo přes to vidět ani pod silným světlem. Ty dvě folie taky můžu zkusit to mě pravda nenapadlo, ale jak říkám, děje se to i tam, kde to držely ty klipsy při nasvicování, takže problém bych viděl jinde, ale zkusím udělat ten pokus

Jinak díky za reakce :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

Zaky píše:Autor zřejmě používá fotocuprex s již továrně nanesenou vrstvou. Takže ta by měla být OK...
Když má podleptané i bezpečně neosvícené plochy, pak to asi OK moc nebude. Možná nějaká "před-expozice"? Nebo příliš agresívní (horké) roztoky?
:wink:

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Pokud je problém i pod klipsy, tak to asi opravdu vyvoláváš moc dlouho, pokud tedy není, jak je psáno výše, už exponovaná fotovrstva třeba nevhodným skladováním. S Positivem byla docela kritická koncentrace hydroxidu, malá koncentrace znamenala, že se to nechtělo vyvolat, velká, že šlo dolů všechno. Měl jsem to vyzkoušené a odvažoval hydroxid na váhách. Pokud ti to nepůjde s kupovaným materiálem, zkus ten Positiv20. Akorát je potřeba ten bezprašný prostor pro sušení. Nanášel jsem jej přímo v sušáku na ovoce, kde jsem jej následně nechal zaschnout při vyšší teplotě. Před tím jsem desku na mokro vydrhnul pískem na nádobí dočista do čista a pak nechal uschnout v tom sušáku.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jezevec »

Doporučuji ti používat negativní fotocestu a na rozdíl od Positivu, kde byly dost velké rozdíly v době osvitu podle výrobce to u negativu nehrozí.
Dá se dělat předloha na laserovce, ale je potřeba nechat na vytištěný motiv působit acetonové páry, aby se toner slil. Dělal jsem to tak, že do víka nízké papírové krabičky jsem nalil trošku acetonu (nebo ředidlo C6000) a na dno položil předlohu. Za pár minut bylo hotovo.
Teď tisknu na inkoustovce a je to bez problémů.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#12 Příspěvek od Victronix »

Můžeš vysvětlit, jak děláš více tisků přes? To máš tak přesné vedení na tiskárně, že se ti to vytiskne přesně na sebe?
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#13 Příspěvek od Victronix »

OT: Tím flapem myslíš klapku? To se spíš používá "exhaust damper" nepo valve.
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Já jsem nedávno vyzkoušel novou pěšinku na plošáky. Mám malej řezací plotter Sihouette Portrait2. Umí formát 220 x 3000 mm. Nacpe se do něj DXF, vyřeže na reklamkovou fólii, vytrhají mezery a přenašečkou plácne na cuprextit. Zkoušel jsem zatím jednostrannou, spoje 0,8 mm a bez problémů. Podleptání žádný.
Přemejšlím, že bych zkusil i opak, zamaskovat mezery a pomědit jak tu kdysi ukazoval Davidus a potom slabší měď mezer odleptat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#15 Příspěvek od samec »

Textúra tých pruhov je veľmi rovnomerná a tuším koreluje s textúrou kuprextitu. Možno je fotocitlivá vrstva poškodená oterom, nekvalitne nanesená, miestami odlepená pri odstráňovaní ochranej fólie, alebo chemicky zreagovaná s ???niečim. Pomôcť môže asi len zmena procesu vyvolávania. Osvit na to zjavne nemá vplyv. Leptanie môže mať vplyv, ale je to už sekundárna záležitosť.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“