Prutova antena

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Raptor181
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1194
Registrován: 01 led 2004, 01:00
Bydliště: West Slovakia

Prutova antena

#1 Příspěvek od Raptor181 »

Zdravim odbornici...
Mam vysielac na 303,5MHz a potreboval by som vediet aku mam mat dlhu prutovu antenu. Potreboval by som to vediet presne.

Druha vec, mam v antenach uplny hokej. Moze mi to zle vysielat ked je antena inej dlzky? Moze mi to niekto vysvetlit?
Èo neubrzdíš, to neukecáš..:pc:
:aplause::)
Oživenie umrtvených RJ, tacho, immo, airbag, diagnostika automobilov, chiptuning, kódovanie a dorábky systémov, autoelektrika, zabezpeèovacie a kamerové systémy

Adams_A

Re: Prutova antena

#2 Příspěvek od Adams_A »

Raptor181 píše:Zdravim odbornici...
Mam vysielac na 303,5MHz a potreboval by som vediet aku mam mat dlhu prutovu antenu. Potreboval by som to vediet presne.

Druha vec, mam v antenach uplny hokej. Moze mi to zle vysielat ked je antena inej dlzky? Moze mi to niekto vysvetlit?
Prut se dìlá lambda/4 * nìjaký èinitel zkrácení, profesionální anténa pro tohle pásmo má 240 mm. Aby to vysílalo musí to mít protiváhu, což bývá plechové pouzdro radiostanice kapacitnì rukou uzemnìné:) podle toho to taky vysílá.
Nebo stejná anténa s radiály taky lambda/4, èili GP.
Nebo anténa typu helical (šroubovice) s menší úèinností.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

vysílač

#3 Příspěvek od Dikobraz »

dej pozor jestli ta anténa nebude mít správnou velikost a nebude mít slušné PSV tak při vysílání odděláš vysílací část radiostanice nebo pokud to má ochrany tak ti sjede s výkonem na minimum. Přijímat můžeš na cokoli ale s vysíláním opatrně.Navíc si nejsem jistý jestli tato frekvence je uvolněna pro veřejnost.

Uživatelský avatar
Raptor181
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1194
Registrován: 01 led 2004, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#4 Příspěvek od Raptor181 »

Vysielat na tejto frekvencii mozem, lebo mam licenciu na nu. Takze antena musi byt 240mm, lebo inak sa mi vysielanie zmensi na minimum?

ADAMS_A presne vytusil moj problem. Dikes panove... :wink:
Èo neubrzdíš, to neukecáš..:pc:
:aplause::)
Oživenie umrtvených RJ, tacho, immo, airbag, diagnostika automobilov, chiptuning, kódovanie a dorábky systémov, autoelektrika, zabezpeèovacie a kamerové systémy

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#5 Příspěvek od Kocur »

Počítá se to asi takto 300 (rychlost světla v Km) děleno 303,5MHz=0,988m,to je lambda,lamda půl je děleno 2=0,49m a lambda čtvrt je zase děleno 2=0,247m=247mm krát činitel zkrácení..
Pro naladění se používá PSV metr a zkracováním či prodlužováním zářiče či protiváh se anténa naladí na co nejmenší výchilku rafičky,při téhle frekvenci jde už o milimetry.
Jinak jestli to má právě nějaký hlídání proti nepřispůsobení,jak to má třeba moje stanice,tak to se mi projeví tím,že na zdroji mi klesne napětí a mění se i hodnota proudu.Při správným naladění se rafička napětí na zdroji ani nehne pokud je dost tvrdý zdroj.

Uživatelský avatar
DAP
Příspěvky: 147
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

#6 Příspěvek od DAP »

Taktiež ak dovolíte, mal by som jeden dotaz :
Chcem postaviť ručný vysielač 400 mW PIRA ( niektorým je táto stránka známa :wink: )
Ako anténu chcem použiť niekoľko ku sebe bodovo zletovaných pásikov pružného zvinovacieho metra - v štýle vojenských ručiek s ohybnými anténami.

Je alebo nie je nutné aby som anténu pomedil :? .
A pokiaľ nie, aký činiteľ skrátenia mám použiť - anténa bude priletovaná ku plošáku ale možno použijem aj konektor.
A nakoniec pôjde celá do samozmrštovacej bužirky

Otázka č.2 :
Počul som, že ku somodomo vysielačom pre ďialkové RC riadenie sa používalo protiváhy vo forme stočeného vodiča Lamda/4 umiestneneho vo vysielači.
Malo by to význam aj tu :?

Vopred ďakujem :wink:
Přílohy
vysielač s pružnou ocelovou anténou.jpg
skorší pokus
(7.83 KiB) Staženo 162 x
sklopená anténa.jpg
(8.13 KiB) Staženo 154 x

Uživatelský avatar
DAP
Příspěvky: 147
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

#7 Příspěvek od DAP »


Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

Re: Prutova antena

#8 Příspěvek od dolac »

Adams_A píše:
Raptor181 píše:Zdravim odbornici...
Mam vysielac na 303,5MHz a potreboval by som vediet aku mam mat dlhu prutovu antenu. Potreboval by som to vediet presne.

Druha vec, mam v antenach uplny hokej. Moze mi to zle vysielat ked je antena inej dlzky? Moze mi to niekto vysvetlit?
Prut se dělá lambda/4 * nějaký činitel zkrácení, profesionální anténa pro tohle pásmo má 240 mm. Aby to vysílalo musí to mít protiváhu, což bývá plechové pouzdro radiostanice kapacitně rukou uzemněné:) podle toho to taky vysílá.
Nebo stejná anténa s radiály taky lambda/4, čili GP.
Nebo anténa typu helical (šroubovice) s menší účinností.
Ak nemáš problém s veľkosťou prútu, doporučil by som ti urobiť radšej 3/5 lambda. Bude mať väčší zisk a bude podobne ako lambda/4 pomerne dobre prispôsobená.
Na nízkych kmitočtoch sa používali prúty lambda/4 hlavne kvôli tomu, že na 3/5 lambda vychádzali pomerne dlhé prúty.

Uživatelský avatar
DAP
Příspěvky: 147
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

#9 Příspěvek od DAP »

dolac : takže ak tomu správne rozumiem stačí vybrať 1/4 lamda z konektoru a priamo osadiť 3/5 lamda bez akojkoľvek upravy na vysielači ( 50 Ohm )

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#10 Příspěvek od dolac »

DAP píše:dolac : takže ak tomu správne rozumiem stačí vybrať 1/4 lamda z konektoru a priamo osadiť 3/5 lamda bez akojkoľvek upravy na vysielači ( 50 Ohm )
Áno presne tak.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“