pravítko ke kotoučové pile Bosch

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

pravítko ke kotoučové pile Bosch

#1 Příspěvek od petula »

sháním anebo jak vyrobit, pravítko ke kotoučové pile Bosch. Pomocí pravítka potřebuji rovně uříznout dřevěnou desku širokou 600 mm. Jenže řez nebude rovnoběžný s okrajem desky, ani kolmý napříč deskou, ale bude šikmo k okraji desky pod úhlem 45°, takže délka řezu bude cca 85 cm... V Hornbachu mi povídali, že takové pravítko neexistuje. Je fakt, že ke kotoučové pile Bosch prodávají jen krátké pravítko, které umožní řezat rovnoběžně s okrajem desky.
Nějaký nápad?
Mám ještě přímočarou pilu, ale tam je situace s pravítkem obdobná.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#2 Příspěvek od Kvicala_r »

Upnout stužidlem vinkl/ohoblovanou desku a sjet to podle něj by nešlo?

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Cowley »

Upnout vodováhu do svěrek a podle ní řezat?

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od petula »

To už mne také napadlo, že to "pravítKo", pro desku, kterou potřebuji šikmo uříznout, upevním stužidlem. V nouzi použiju něco rovného a pak podle toho pojedu přímočarou pilou.
Ale ke kotoučové pile by mohlo existovat pravítko, které se přímo přišroubuje na pilu , nastaví se úhel a pravítko se přichytí ke kraji desky. Možná se to vyrábí, já nevím, jen Hornbach v Česku to neprodává.
Kdosi mi říkal, že prý Kinex něčo takového dělá nebo dělal. V úterý jim napíši. Sháním zatím info. Jistě nejsem první ani poslední, kdo potřebuje udělat šikmý řez dřevěnou deskou.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Přesně tak. Vezmeš druhou desku (prkno, hliníkový profil, vodováhu,...) s rovným okrajem a přiložíš rovnoběžně s budoucím řezem. Na krajích stáhneš svorkami. A řežeš podle okraje. Odsazení si musíš změřit.
Pokud chceš udělat jeden řez, tak to úplně stačí. Pokud chceš řezat často, použij (vyrob si )vodicí pravítko. U něj se nemusíš zajímat o odsazení a rovnou vidíš místo řezu. Na YouTube jsou mraky příkladů. Hledej "Circular saw guide". Není to žádné nouzové řešení. Používají to třeba montážníci kuchyňských linek na řezy pracovních desek. To, co požaduješ, je pravděpodobně nesmysl. Něco, co je napevno přidělané k pile, těžko může řezat jinak než rovnoběžně s okrajem.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#6 Příspěvek od SMITH »

Alebo si kúp ponornú pílu s pravítkom . Tam už máš všetko nachystané ... len to bude drahé ...
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

petula píše:...Jistě nejsem první ani poslední, kdo potřebuje udělat šikmý řez dřevěnou deskou.
To jiste ne, ale normalni clovek si k desce neco prisvorkuje a urizne to za tretinu casu co jsi stravil vypisovanim do tohoto vlakna :-)

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od petrfilipi »

Tak pravítka se samosebou prodávají, třeba zde.
Ale nejsou určena pro všechny pily. Pila je totiž nasazena na pravítku, nikoli vedle a musí mít ve své spodní desce drážku, která zapadne do pravítka. Důvodem je to, že pak nejedeš po řezaném materiálu a nemůžeš ho poškrábat. Tím se trochu sníží prořez. Třeba Narex má taky pravítko, ale mezi pilou a pravítkem má ještě mechanickou redukci.
Co se týče jednoho řezu, použij cokoli rovného. Ale pozor-pokud budeš řezat tak, že motor bude nad tvým vodítkem, tak to nemůžeš přitáhnout klasickými stužidly. Ta budou vadit motoru. Musíš buď použít nějaká nízká stužidla nebo snížit prořez pily zvednutím motoru nebo řezat obráceně.
A myslím, že origo pravítka mají na své spodní straně gumu, takže obvykle stačí pravítko položit, přitisknout a řezat. Není vždy nutné ho přitahovat.
PF

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#9 Příspěvek od Devo70 »

A nešlo by to odrezať na cirkulári u stolára? Jeden rez za babku.

Vymýšľať niečo bez originálneho príslušenstva k danej kotúčovej píle je pakáreň. Mám Protool (Narex) a za pravítko s adaptérom ako je v odkaze som nebol ochotný toľko zaplatiť. Teraz toho ľutujem, už sa nedodáva u nás.
Rezať som skúšal podľa dosky, dlhej vodováhy, uholníka. Koniec rezaného materiálu si treba nadložiť (predĺžiť), aby píla neskĺzla a nepokazil sa koniec rezu. Rezať treba v kuse bez zastavenia, lebo po každom vznikne skok.
Ale keď mi trebalo odrezať z kuchynskej dosky, išiel som radšej k stolárovi.
-ST-

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#10 Příspěvek od danhard »

Normálně na tu desku chytnu svěrkama jiný prkno a jedu maflem podle něj :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Nějaký šikmý řezání podle pravítka je prkotina. To takhle řezání přesných kruhových tvarů na formátovačce a ještě s osazením, to už je vyšší truhlářská. :)
Víko na fasádní kýbl ve funkci cyklónovýho odlučovače.
Přílohy
víko kýble.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od petrfilipi »

To je prokotina, to bych objel vrchní frézkou, uchycenou ve středu kruhu. :-)

PF

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#13 Příspěvek od Kremik »

Dřevotřísku frézkou? S tím mám špatné skušenosti, ten bordel tupí frézky jak prase.

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#14 Příspěvek od vladodyno »

Presne tak isto ako pílové kotúče. :|

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

petrfilipi píše:To je prokotina, to bych objel vrchní frézkou, uchycenou ve středu kruhu. :-)
PF
Proč tak složitě, stačí hřebíček. :lol: To je právě ta vyšší truhlářská. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“