Dioda 1SR35-100A náhrada

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hozd
Příspěvky: 88
Registrován: 07 led 2011, 01:00
Bydliště: Cheb

Dioda 1SR35-100A náhrada

#1 Příspěvek od Hozd »

Dobrý den
Nemá někdo zkušenost s náhradou diody 1SR35-100A.
Je zapojena paralelně v ochranném obvodu napájení DC IN 9V na vstupu konektoru ve zvukovém zařízení Roland SC155. Bohužel došlo k průrazu při chybném zapojení AC napáječe místo DC. Dioda naštěstí zafungovala, zkratovala se a zařízení nebylo zničeno. Po odstranění diody opět funguje.
Originální dioda je dostupná, ale pokud by bylo možné nalézt dostupnější v běžném sortimentu diod bylo by to pro mě jednodušší s nákupem např. v prodejně součástek.
Děkuji

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od eleferner »

1SR35-100A je obycejna usmernovaci dioda, jako nahrada poslouzi skoro cokoliv, napriklad 1N4007.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Klidně můžeš použít 1N4007.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Mikras »

Pokud napájecí zdroj dává opravdu 9V, použil bych bipolární Transil P6KE10CA. Bude chránit proti přepětí, přepólování i proti AC napájení.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#5 Příspěvek od Kvicala_r »

Snad UNIPOLÁRNÍ transil. Bipolár by chránil jen proti přepětí, ale AC 9V by pustil, dokud by nebylo přes Vbr
Jinak jakoukoliv diodu 1N400x, 1N540x...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Já do těchto obvodů volím raději bytelnější diody. Pokud uživatel připojí špatný napáječ, většinou se nenechá odradit a připojí ještě špatnější.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Mikras »

Kvicala_r píše:Snad UNIPOLÁRNÍ transil...
No vždyť jo! Hlavně, že jsem to měl původně dobře :-D. Ale aspoň někdo tady přemýšlí :-)

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#8 Příspěvek od medulin »

Souhlas s jednosměrným transilem, u něj by mělo být zaručeno že se při překročení parametrů zkratuje. Obyčejná dioda se zkratovat nemusí může se jen přerušit a zařízení tak neochrání.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jezevec »

Výkonová dioda se nikdy nepřeruší, jen zkratuje. Tedy pokud se neutaví.

Uživatelský avatar
Hozd
Příspěvky: 88
Registrován: 07 led 2011, 01:00
Bydliště: Cheb

#10 Příspěvek od Hozd »

Děkuji všem za odpovědi.Trochu jste mě navedli na konečné řešení, ale přesto se musím rozhodnout, zda zvolit obyčejnou diodu 1N4007 nebo podobné usměrňovací typy (ty mám k dispozici), nebo použít jednosměrný transil (např. 1,5KE12-UNDIR z Gesu na 12V). Faktem je, že ve schematu je součástka označena jako dioda a ne transil. Původní dioda byla dle katalogu 1A/100V ve skleněném pouzdře. Ochrana zafungovala dobře a to tak, že došlo k průrazu diody a zkratu napájecího napětí. Bohužel zdroj neměl pojistku, ale naštěstí došlo k rychlému odpojení napájení a tak nedošlo k přerušení přechodu diody a tím zničení zařízení. Předpokládám, že diody 1N.. budou stejně rychlé jako původní.
Srdečně všechny zdravím.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“