Krystalka pro chlapecka

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tommi
Příspěvky: 71
Registrován: 19 črc 2012, 02:00
Bydliště: Brno 62800

#76 Příspěvek od Tommi »

A co takhle pro větší zábavu použít místo diody krystal galenitu. Jako malej kluk jsem používal tento:viz obrázek. Nebo se dá krystal galenitu i vyrobit: http://pjenicek.sweb.cz/radioprevzate/galkrystal.html
Případně koupit: https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=ga ... ty=new&o=3
Jako anténu jsem používal drátěnku postele. Cívku na feritové tyčce a ladičák jsme měl z rozfláknutého T60 - respektive otěckem přejetého. Ale hrálo to úžasně.
Přílohy
Krystal_do_krystalky.jpg

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#77 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#78 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím.
Když jsem začínal v Mohelnici, anténa jak týden před výplatou, velký výběr diod, vojenská sluchátka v lahci od okurek pro zvýšení citlivosti a stejně nic. Možná by to šlo v noci, kdy je příjem AM daleko lepší.
Slušně se rozehrál reflexní přijímač, je jednoduchý a obvykle jde na první zapojení. Později vyšel podobný tuším pod názvem rádio vlaštovka. Tu polskou stavebnici rádia jsem měl také, nic moc. Právě z ní jsem vycházel při stavbě reflexního přijímače.
Ale, obávám se, že je to už dnes pasé. U začínajících zájemců se nejvíc osvědčuje siréna, dva astabilní klopné obvody (jeden řídí napájení bázových odporů druhého přes dolní propusť) s emitorovým sledovačem na konci kvůli běžným repro.

Uživatelský avatar
ignaciusjreilly
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 146
Registrován: 30 čer 2020, 02:00

#79 Příspěvek od ignaciusjreilly »

Nevite nekdo nahodou, proc tu Topolnou tak zarizly?

Jo duvod nenazranosti chapu, ale ten vysilac byla vyslovene strategicka vec.

A kdyz nechteji vysilat, tak proc to pasmo nekomu neprenechaji?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#80 Příspěvek od kokun »

Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#81 Příspěvek od xsc »

ignaciusjreilly píše:A kdyz nechteji vysilat, tak proc to pasmo nekomu neprenechaji?
O to pásmo nikdo nemá zájem. Prakticky v celé Evropě DV i SV končí. Lidi poslouchají VKV, kvalita je o řád vyšší a příjem není zarušen průmyslovým rušením. Před 40 lety holt pulzní zdroje prakticky nebyly.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#82 Příspěvek od EKKAR »

Z hlediska provozovatele je AM vysoce nevýhodnej přenos, má mizivou energetickou účinnost - na to aby dosáhnul se stejnou kvalitou na stejnou vzdálenost potřebuje vyšší příkon vysílače než FM přenos. Sice 1 vysílač s výkonem stovky až tisíce kW obsáhne území s poloměrem v řádu skoro 1000km (Hvězda z Topolné na 270kHz byla kdysi slyšitelná od Aglie až skoro po Ural a od Murmanska po břehy severní Afriky - s výkonem 2 x 750kW do antény - pozdějc snižováno na 2 x 600kW), ale KVALITNĚ se to dá poslouchat tak maximálně 400-500km daleko, pak už signál zaniká v rušení a šumu a hodí se tak na poslech zpráv, na hudbu už to není ani na kulisu. Ale i když už se signál poslouchat nedá, tak na svým kmitočtu ruší jiný kmitočtově blízký nebo i shodný vysílače - prostě vadí až na dvojnásobek svýho největšího dosahu. FM stanice když už je mimo pásmo zachycení je daleko snáz potlačitelná silnějším signálem z bližšího vysílače = neruší se ani když pracujou na blízkým nebo totožným kmitočtu, protože FM (de)modulace nežádoucí příjem potlačí. I proto se AM stanice z pásem vytrácejí - jednak to jsou strašný žrouti energie, která z nich doslova lítá Pánubohu do woken, druhak se navzájem ruší na obrovskou vzdálenost ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#83 Příspěvek od sinclair »

Nechcu zbytečně odrazovat, ale samotná krystalka, při dnešních výkonech vysílačů, 40-50km od něj ani neštěkne.
Natož tak poslech zahraničí, to je naprostej nesmysl, i kdyby ta anténa měla 100m. Už kvůli nulový selektivitě je to prostě nemožný.
Sotva bude 50km od 50kW AM vysílače štěkat dobře vymazlený reflex.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#84 Příspěvek od Lukas-Peca »

rudolf02 píše:No, já nevím.
Když jsem začínal v Mohelnici, anténa jak týden před výplatou, velký výběr diod, vojenská sluchátka v lahci od okurek pro zvýšení citlivosti a stejně nic. Možná by to šlo v noci, kdy je příjem AM daleko lepší.
V Mohelnici musí na krystalku naprosto bez problémů hrát Dobrochov. Jestli se to nedařilo, tak bylo něco hodně špatně.

sinclair: kdybys to místo kecání na netu radši vyzkoušel... Na krystalku se silnější zahraniční vysílače s trochou snahy dají chytit, na jednolampovku zcela bez problému.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#85 Příspěvek od sinclair »

Nedají, tady určitě ne a zkoušel jsem to.
Anténu mám necelých 30m a kvůli měřákům výbornou a čistou zem.
Ani se zdvojovačem a kvalitní feritkou ani hovno.
Předveď nějaký zapojení selektivní krystalky pro příjem zahraničního rozhlasu, chytráku.
Řeč je tady o principiální krystalce, ne o jednolampovkách.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#86 Příspěvek od danhard »

Tak mu kup na hraní toto
Když to rozebere, tak bude mít materiál na něco jiného :D

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#87 Příspěvek od Lukas-Peca »

sinclair píše:Předveď nějaký zapojení selektivní krystalky pro příjem zahraničního rozhlasu, chytráku.
https://www.google.com/search?q=dx+crystal+radio
Můžeš si i počíst o tom, co na to kdo chytnul.

Teď jsem si spíchnul krystalku s 40m anténou, jednou vzduchovou cívkou, ladikondem, GA201 a blokovacím kondem 2n2 a na magnetický reproduktor z 30. let mi tu ve Zlíně hraje Dobrochov tak nahlas, že to jde v tiché místnosti poslouchat pár metrů od repráku. Tak nevím, co s těmi krystalkami vyvádíte, že vám to nehraje.

Edit: ladikond není potřeba, anténa má tak velkou kapacitu, že stačí samotná cívka a je to v rezonanci. Nejlepší by byla laditelná cívka.

Zde je "nemožné" i v češtině: https://dx.cz/index.php?obsah=clanky&id=396

Uživatelský avatar
ignaciusjreilly
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 146
Registrován: 30 čer 2020, 02:00

#88 Příspěvek od ignaciusjreilly »

Takze, kdyz zkusim pridat TA7642, by melo neco bejt slyset.

Mam z cajny objednany maly solarni panylky, tak alespon uvidi zisk energie ze svetla a dalsi pak zkusime citronovou baterii:))

Je to tak, nebo se pletu?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#89 Příspěvek od sinclair »

Lukáš:
A nenapadlo Tě tu hrající sestavu vyfotit, ať se ostatní inspirují, jak by to mělo vypadat?
Nebo aspoň nakresli schéma s údaji, z čeho to bylo složený.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#90 Příspěvek od Lukas-Peca »

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... alka01.svg

Kapacitní trimr není použit. Cívka vzduchová, křížově vinutá silnějším drátem, cca 100 z. Dioda GA20x s úbytkem cca 200 mV, s multimetrem vybereme kus s nejmenším úbytkem. Kondík 2n2, vysokoohmová sluchátka nebo reproduktor. Anténa 40 m drátu z 5. patra paneláku směrem k zemi, uzemnění na trubku topení. Cívka měla zbytečně velkou indukčnost, přiblížením kusu hliníkového plechu na cca 5 mm indukčnost poklesla a hrálo to ještě hlasitěji.

Jeden známý starší radioamatér se tím baví a loví DX stanice, britské Absolute Radio je pro něj na krystalku nuda. Základní poznatek je, že v jednoduchosti je síla. Různé zdvojovače atd. nefungujou. Důležité je impedanční přizpůsobení a rezonance. Ale pokud chce člověk chytit jen místní stanici, tak na to fakt není potřeba žádná raketová věda. Nakonec v začátcích rozhlasu většina posluchačů na nic jiného nechytala a ty vysílače měly pár kW.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“