Jeden impulz do cievky.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

Jeden impulz do cievky.

#1 Příspěvek od Alino »

Prosím o pomoc alebo radu.Potreboval by som poradiť s jedným zariadením.Mám elektromagnet ktorý po privedení 12v vtiahne jadro.Ale ja by som poprosil o radu kedže potrebujem aby po stlačení tlačítka ktoré zopne napájanie do neho aby sa zoplo iba na chvílu (stačí iba na čas kedy vtiahne jadro) a zostalo bez napájania aj ked náhodou zostane tlačítko zapnuté.Poloha jadra už vtedy nie je dôležitá.Chcel som to riešiť nejakým relé ale neprišiel som na to.Tá cievka ale má slušný odber 2A. Takže neviem či sa to nebude musieť riešiť nejakými polovodičmi.Nemalo by to byť velmi zložité aby to zvládol priemerný aj technik.Potešil by nejaký nákres alebo schéma.Ďakujem za prípadné rady a postrehy.
A co schema?Ale kdepak schema,to on nemá!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Kup si tohle a nemusis zapasit s polovodici https://www.ebay.com/itm/DC-12V-Delay-R ... 1&LH_BIN=1

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

Nebo použij tohle zapojení.
:wink:
Přílohy
elektromagnet.png

Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

#4 Příspěvek od Alino »

Ďakujem termit.toto spravím skôr ako mi príde ten obvod s ebay.Ešte raz vdaka.
A co schema?Ale kdepak schema,to on nemá!

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od jardafiala »

Alino píše:Ďakujem termit.toto spravím skôr ako mi príde ten obvod s ebay.Ešte raz vdaka.
Nač to dělat složitě když to jde lehce. Pro požadovanou funkci by úplně stačilo dát do serie s cívkou dost velký elektrolytický kondík (a k němu paralelně vybíjecí odpor řádu kohmů).

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

No, domysleli jste co vsechny ty jednoduche a vtipne zapojeni s jednim tranzistorem nebo kondikem budou delat, kdyz bude potreba cvaknout 2x rychle za sebou? Tedy znovu sepnout po dobe ktera je podobna nebo kratsi nez cas sepnuti civky.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Já ano. Doufám, že tam ten vybíjecí obvod vidíš.
A pokud ne, tak nabíjecí konstanta je C1R1 a vybíjecí je C1R2.
Můžeš si to přepočítat. :wink:

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#8 Příspěvek od ferdislav »

jj to masarovo zapojení jsem na něco používal, dá se nastavit celkem dost rychlá možnost opakování, podle použitých součástek, ale chtělo to myslím stabilizované napětí, v mém případě...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

Velikost napětí musí být taková, jakou požaduje elektromagnet. Žádná stabilizace tam nemá smysl. :wink:

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#10 Příspěvek od ferdislav »

jj, s jedním relé se to řešit nemusí, já měl soustavu více relé a jejich skupin, napájení bylo dost měkké, tak pro tohle jedno bylo lépe stabilizovat, aby se zachovalo vždy na chlup stejně, ostatní drželi přepnuté...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“