Nehrající repráky+Tesla 820 A

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
aladin250
Příspěvky: 38
Registrován: 23 črc 2014, 02:00
Bydliště: Šumperk

Nehrající repráky+Tesla 820 A

#1 Příspěvek od aladin250 »

Zdravím,
na půdě jsem našel HiFi Teslu 820 A a rozhodl jsem se jí zkusit rozchodit. Zapojil jsem reproduktory z gramofonu a zapl. Po chrčení a výrazným pískání zvuk klesl. Po připojení repráků zpět na gramofon, jedno repro nehraje a druhé potichu. Okey, řekl jsem si, byly starý a odešli.... Zkusil jsem tedy k Tesle připojit novější repráky a situace téměř totožná. Po připojení na jiný zesilovač hrají strašně potichu a zvuk nekvalitní. Takže jsem usoudil že je problém v Tesle.
Takže mám dva dotazy.
1. Na co se u rádia zaměřit, co by to mohlo způsobovat a jak to (nejlevněji) opravit.
2. Dají se repráky ještě nějak zachránit? Nebo už odešli do věčných lovišť??

Pro pořádek starší repráky byly GRUNDIG BOX RB 240, 30 W cca 80. léta a nové DEXON ALLEGRO 50, 70 W r.v. 2005.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Tohle vypadá na proraženej minimálně jeden konec v tom bratislavským "bačo-zázraku", takže na výstup se ti dostává stejnosměrný napětí - a to ničí repráky. Další možnost je, že ti ten prešpurskej silostroj kmitá jak blázen. Bez aspoň základního změření se neobejdeš, na svépomocnou opravu bez příslušnejch znalostí o elektronice rovnou zapomeň. Dej si do profilu bydliště a zkus najít někoho, kdo se v tom vyzná - jsou tady lidi, kteří to určitě budou umět minimálně diagnostikovat co s tím je a pak odhadnout, kolik by stála případná oprava.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#3 Příspěvek od oravan »

No určite niečo je vo výstupe ako kolega vyššie napísal .

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#4 Příspěvek od mirosne »

Je tam ochrana reprákov,myslím,že keby bolo na výstupe jednosmerné napätie,tak by relé reprákov nezoplo.Jemu však hrá jeden kanál dobre a druhý slabšie.Predpokladám,že to relé bude v :obscene:
Alebo som to zle pochopil?
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

Pokud šlo DC napětí na rrepraky, tak výškové repro díky kondiku ve výhybce to mělo přežít. Basák má patrně zkrat a nehraje i potom výškový.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#6 Příspěvek od ransom »

V první řadě: Zapínat elektroniku, která roky ležela na půdě, je obrovské riziko. Je to jako vystrkat z kůlny po třiceti letech auto, nasednout a pustit se s kopce.
1) Nemáš tušení, proč ho někdo na tu půdu odložil.
2) Kdyby nic jiného, po létech bez napětí přestanou fungovat elektrolytické kondenzátory. Ve zdroji, vazební a dokonce i ty ve výstupních ochranách. Exhumovat takový přístroj je stejně náročné jako exhumovat mumii.
Takže jsi do repráků nejspíš pustil výkonný mix SS napětí, síťového brumu a nejspíš i ultrazvuku.

Teď bude potřeba vyndat a odpojit postižené repráky. U basáků zkusit zahýbat membránami, jestli nedřou. U všech změřit aspoň odpor cívek. Předpokládám, že kdybys s repráky dělal něco víc, tak se neptáš. Změření impedanční křivky tudíž necháme být.

Basáky můžeš i mimo bedny připojit napřímo k jakémukoli normálně chodícímu zesilovači a zkusit je. Opatrně s hlasitostí.
Výšky vyzkoušet zapojené na zesilovač se zdravým kondenzátorem cca 1-3uF v sérii. V nouzi postačí i elektrolytický, ale radši svitek na 100V nebo víc.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#7 Příspěvek od Robert18 »

Ahoj,

měl jsi zrovna smůlu. 820A mi pár rukama prošlo a žádná na tom nebyla tak aby
po zapnutí zničila reproduktory.
Stejnosměrná složka to určitě nebyla je tam ochrana leda, že by jí někdo vyřadil.
Tak jak to popisuješ se rozkmitali koncové stupně. Divný že oba. Většinou to dělají pokud jsou do zkratu nebo velké zátěže.
Vysloveně vadné velké elity pro napájení jsem taky ještě nezaregistroval.
Repro to budou mít za sebou - už k tomu nic nepřipojuj.


Nevím odkud jseš, ale v Praze je jeden velice slušný servis který ti to spraví.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“