Sycení transformátorů

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

Sycení transformátorů

#1 Příspěvek od sinclair »

S dovolením začnu trochu zeširoka.
Běžný vzorec pro výpočet závitů na 1 volt je obecně znám, je to 10⁴/4,44 . f . B . Sfe.
Pro nejčastější sycení 1T a f=50Hz se používá zjednodušený vzoreček N1V=45/Sfe.
V nějaké staré a velmi dobré příručce, jsem viděl tyto zjednodušené vzorečky pro 50Hz, ale "rozpočítané" pro volitelné sycení od 0,8T do 1,4T, kde ve vzorečku byla místo těch běžných 45 uvedena čísla od asi 42 do 48. Ve druhém sloupci bylo uvedeno, jaké hodnotě sycení to které číslo od 42 do 48 odpovídá.
Nemůžu si zaboha vzpomenout, kde jsem to viděl a nemůžu to najít.
Možná to byl Pacák, Nečásek či někdo takový, ale mám toho kvanta a nedaří se mi to najít.

To vyšší sycení tam bylo uvedeno hlavně v souvislosti s vysoce kvalitními, inkurantními /válečnými/ německými M-plechy a UI tlumivkami, které bylo možno oproti běžným komerčním plechům sytit až na 1,3-1,4T bez nebezpečí přesycení, ohřevu a ztrát.

Nemáte někdo podobnou tabulku, nebo nápad, jak to jednoduše zpětně přepočítat z toho základního vzorečku?
Na matematiku fakt nejsem moc dobrý :D

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Vždyť si do toho vzorečku dosaď různá B a dostaneš to číslo. Kalkulačku máš na počítači. Mimochodem s C jádry se dá jít až na 1,7T.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Standa33 »

Karel Novák Slabikář radioamatéra str.213 až 221 jsou tam i tabulky pro EI,M plechy a průřezy a zatížení vodičů.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“