Luxol a dřevěnej plot

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Luxol a dřevěnej plot

#1 Příspěvek od Celeron »

Jak jsme tu před časem probírali plastový plotovky kontra dříví, zvítězilo dříví.
Částečně původní, doplněný novým. Nátěr bude mahagon Luxol, vyhrabal jsem poslední velkou 4 kg pixlu neekologickýho ze socíku.
Mám natřenou asi 1/3 starých plotovek ale Luxolu je už skoro půlka pryč, takže mi nestačí. Budu muset koupit ten součastnej ekologickej, co prý za 2 roky komplet oprší.
Takže dilema, smíchat starej a novej, nebo první vrstvu na nový dřevo dát novej a přes něj druhou vrstvu starýho podstatně odolnějšího?
Dělal jste kolem toho někdo nějaký výzkum?
Dříve doporučovaný nastavení Luxolu fermežovou barvou je taky pasé, schne to strašně pomalu a protože se ty plotovky musí 4 x obrátit, dělal bych to do Vánoc.
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#2 Příspěvek od samec »


Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Každou lazuru vystavenou přímému slunci a dešti budeš muset po dvou třech letech přetřít, pak se interval prodlužuje.
Mám dobré zkušenosti s lazurou Oversol- Xyladekor (základ a vrchní)nebo Bori, opět je to základ a vrchní.
Jsou i několikrát dražší lazury, údajně velmi kvalitní, ale nezkoušel jsem je. Přeci jenom dát za plechovku přes 2k se mi zdá trochu moc.
Jinak jak luxol tak i ostatní jmenované jsou syntetiky.

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#4 Příspěvek od tiktak1953 »

Mozna tu niekto ma tiez skusenosi s tym,ale zajdi za starsimi stolarm i co este robia,maliarmi co uz toho dost natreli,predajcami a vyber si z toho.Ak nezvolis ten spravny nater,budes s toho nestastny a vyhodiš moc many.Ak nater nema vydrzat aspon 10 rokov,tak.....!Teraz je toho na trhu stovky,asi aj kvalita,ja poznam mam skusenosti len s luxorom a lazurexom,to je uz prezitok.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#5 Příspěvek od Devo70 »

Mňa tiež čaká plot. Pôvodný luxol vydržal mnoho rokov. Także idem znova doň. Ale na vrch pôjde ešťe rozriedený lodný lak. Časť plota (zábradlia) nevystavynej slnku som skúšal pred pár rokmi inak. Fermež, základ olejový, vrchná asi syntetika. Po roku náter začal praskať a lúpať sa. Takže nikdy viac. Lak je socîkový.
-ST-

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

jezevec píše:Každou lazuru vystavenou přímému slunci a dešti budeš muset po dvou třech letech přetřít
Starej Luxol právě přetírám po 10 letech, před tím byl přetíranej dvakrát.
Oversol a Xyladecor znám, to jsou ale silnovrstvý lazůry, bílou mám natřenou 6 oken od roku 1998 a zatím jsem přetíral jen jednou a jsou stále perfektní. Nejlepší venkovní barvy na dřevo, co jsem měl v ruce, byly Consolan, kdysi to prodávali v Baumaxu. Už se to nedá sehnat. Ta barva byla stále taková lehce nehtem "gumová". Mám "pískovou" na rámech oken a taky od roku 1998 jen jedno přetření. Už by potřebovala zase přetřít ale nevím čím, nic tak gumovýho neznám. Vše co bude míň gumový bude na ní časem praskat.

Neřešte prosím čím to natřít, jedinnej možnej je zase Luxol, protože už to s ním natřený bylo a nyní částečně je znova. Řeším pouze jestli smíchat starej s novým a nebo základ novej a finál starej.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nejvydatnější, nejtrvanlivější, nejlevnější, nejhezčí a celkově nejlepší venkovní barva na dřevo je vyjetý olej.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jezevec »

Pokud ti nevadí ten smrad...

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#9 Příspěvek od jirka5 »

Jedna zkušená chalupářka mi radila vyztužit Luxol přidáním asi 1/3 minerálního oleje (samotnej Luxol je prý příliš řídkej). Je fakt, že měla plot i dřevěné přístavky v perfektním stavu.Olej ovšem nesmí být vyjetý, jak doporučuje Lukáš, to je pak smrad jak v útrobách výfuku a elokogický to taky asi vůbec nebude.

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#10 Příspěvek od Balt76 »

Ten smrad ovšem časem vyvětrá.

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#11 Příspěvek od witt »

Si myslím, že toho starýho luxolu není vůbec žádná škoda, vyplavuje se z něj pigment, takže přestává působit UV ochrana a nedokáže zabránit napadení houbou. Je to chabý pokus bolševika o lazuru, která dokáže chytit černou plíseň půl roku po nanesení. Myslím, že téměř cokoliv současného a "syntetického" (tedy žádná voda) dřevo ochrání podstatně lépe. Časem je to samozřejmě potřeba také obnovit, ale podklad tolik nedegraduje.

Osobně bych to napatlal "prastarým" dřevním térem a "mladý" luxol vyhodil.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Lukas-Peca píše:Nejvydatnější, nejtrvanlivější, nejlevnější, nejhezčí a celkově nejlepší venkovní barva na dřevo je vyjetý olej.
Nemáš pravdu, nejvydatnější, nejtrvanlivější, nejlevnější, nejhezčí a celkově nejlepší venkovní barva na dřevo je hydrobenzén neboli karbolka. Již prapradědkové věděli, co je nejlepší na dřevěný pražce co se válí na slunci a ve vlhký zemi. :wink:
Akorát s tim fenolem to není jaxi moc ekologický.
Byl s ním natřenej plot jedný zahrady u nás v ulici a máti mě řekla, že plot tam stojí od války a nikdo ho nikdy po stavbě znova nenatíral.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#13 Příspěvek od witt »

Tak pokud jde jen o plaňky samotné, tak pokud to není vyloženě z mokrého smrku, tak to i bez jakéhokoliv nátěru vydrží desítky let, než se to začne rozpadat.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od xsc »

Celeron píše:Byl s ním natřenej plot jedný zahrady u nás v ulici a máti mě řekla, že plot tam stojí od války a nikdo ho nikdy po stavbě znova nenatíral.
Ale když na to v létě zasvítilo sluníčko, bylo to cítit i po těch 70 letech :-)

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#15 Příspěvek od bu2520 »

celý statek ve kterém bydlím jsou dřevěné věci natřené olejem už dobrých padesát let na ně nikdo nesáhl a nejsou na nich stopy poškození. Nesmrdí ani nich nic nekape. Mám i prvky natřené Luxolem meobnovovaným cca 15 let ale prvotně dobře napuštěné a hodně záleží na kvalitě dřeva. U některých prvků kde vím že nebylo úplně kvalitní dřevo byl nátěr Luxolu tak na tři roky pak se začalo dřevo rozesychat do hloubky a vystavené povětrnosti začalo degradovat.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“