Oscilator, fuse low bit, atmel tiny2313

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
krenem00

Oscilator, fuse low bit, atmel tiny2313

#1 Příspěvek od krenem00 »

Zdravím všechny,

koupil jsem si jednoèip Tiny2313 s vnitøním oscilátorem, pøipojil diodu s odporem, napsal krátký prográmek nahrál a všechno fungovalo. V obvodu mám stabilní napìtí 4.9V.

Nyní jsem se rozhodl, že bych chtìl využít externího krystalu na 11MHz a dvou kondenzátorù 33pF. Zapojil jsem to podle schématu od výrobce viz. pøiložený obrázek Obr. 1 a naprogramoval low fuse bit. Hodnotu 0 jsem dal tìmto bitùm SUT0 a CKSEL1.

Po naprogramování dioda zhasla a nic se nedìlo. Pøi kontrole správnosti zapojení k pinùm se dioda rozblikala, ale jen s krystalem viz. Obr. 2. Jak krystal uzemním tak dioda zhasne.

Jsem elektrikáø zaèáteèník a nemohu pochopit proè tomu tak je, když podle výrobce by to mìlo být zapojeno jinak.

Dìkuji za odpovìdi.
Přílohy
Funkèní zapojení.JPG
Moje funkèní zapojení obr. 2
(7.96 KiB) Staženo 86 x
Zapojení podle výrobce.JPG
Zapojení podle výrobce obr. 1
(16.33 KiB) Staženo 89 x

Uživatelský avatar
SEL
Příspěvky: 99
Registrován: 28 bře 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od SEL »

CKSEL0, CKSEL1, CKSEL2, CKSEL3 dej 1 pro krystal větší než 8MHz.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#3 Příspěvek od jasin »

Jak to myslíš, krystal uzemním. Je připojen k zemi 2× přes 33 pF. Protože někdy stačí i jen 22 pF a můžeš mít moc velké montážní kapacity, tak třeba je těch 33 moc. A krystal se přece jen uzemňuje - kovový futrál krystalu je dobré spojit se zemí.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

krenem00

#4 Příspěvek od krenem00 »

Nastavil jsem CKSEL0, CKSEL1, CKSEL2, CKSEL3 a dioda se po rezetu rozsviti a sviti a sviti. Jako kdyz krystal nepracuje a on urcite nepracuje :-(. AnI se k atmelu nepripojim, abych ho mohl preprogramovat. Sehnal jsem si i 22p kondiky. Na XTAL1 a XTAL2 je pripojen krystal, a kazda nozicka krystalu uzemnena pres kondik.

Muze byt v tom zapojeni jeste nejaka jina zrada?

Uživatelský avatar
SEL
Příspěvky: 99
Registrován: 28 bře 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od SEL »

je ten krystak OK? zkus tam jiný s jinou frekvencí.

MaH

#6 Příspěvek od MaH »

Jaká je verze silikonu procesoru podle oznaèení na pouzdøe? Pokud je to verze V, tak ten funguje jen do 10MHz. Pro zaèátek bych zkusil ho rozjet s krystalem 4MHz.
Pokud se do nìj již ani pak nemùžeš dostat, tak je možné, že jsou špatnì zapsané pojistky, takže jedinì ho nakopnout z externího generátoru. V každém pøípadì by bylo lepší, kdybys mìl možnost zmìøit na osciloskopu, že krystal skuteènì kmitá.
Další možnost je, že procesor je již v pánu ...

krenem00

#7 Příspěvek od krenem00 »

Tak bohuzel nemam krystal 4MHz, ale 20MHz, daljsem ho tam a taky nic. Co se tyka oznaceni pouzdra je Tyni2313-20PU, podle manualu by mel byt do 20MHz

MaH

#8 Příspěvek od MaH »

Kdybys byl z Brna, tak bych mohl pomoci...

krenem00

#9 Příspěvek od krenem00 »

:( , jsem z jižních èech.

MaH

#10 Příspěvek od MaH »

Na Jindøichohradecku mám pøíbuzné, jednou za 14dní je jezdím navštívit. :wink:

krenem00

#11 Příspěvek od krenem00 »

Už jsem si koupil nového atmela. Ve výsledku je tato varianta pro mì nejlevnìjsí než cestovat pro republice.

Jen by mì zajímalo co jsem ve výsledku aktivoval, když jsem zapnul na hodnotu 0 SUT0 a CKSEL1 ostatní jsou 1. :?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

Nastavil jsi režim pro krystal 3-8MHz. V tomhle režimu má oscilátor malý rozkmit, takže ten 11MHz krystal s 33pF kondíkama asi neutáhne. Dej tam krystal <8MHz s 22pF. Pokud nemáš takový krystal a máš funkční druhé AVR s externím oscilátorem, tak máš ještě jednu možnost, zapoj obě AVR a propoj XTAL2 toho funkčního s XTAL1 toho nefunkčního (XTAL2 nech nezapojený). Tak by měl ten funkční generovat hodiny pro ten nefunkční a ten by měl jít tudíž přeprogramovat a nastavit mu fuse bity pro krystal >8MHz.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“