Pendlovky řízený DCF

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Vrátil jsem pendlovky jako neopravitelný. Škoda času se s tím s r á t, ať si koupí za 7 stovek nový Quarcky bez 🤐 atrapy pendlu a DCF.
Já mám doma v obýváku ještě starý dederonský Ruhla řízený krystalem na malej monočlánek a nic neřeším, jdou naprosto přesně, jen jednou za 5 let nová baterka. Kvůli tomu posouvání 2 x za rok nemám potřebu vyhazovat 2-3 tyčky za plastovej čínskej haj zlík, kterej rozhodně nevydrží skoro 40 let 24/365.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Teda čtyřicet let to ještě není, ale mám kuchyňské hodiny Weimar Quartz, taky na malýho buřta, který vydrží asi tři roky, než začne sáknout, i když hodiny na něj můžou jít dvakrát tak dlouho s chybou do 10 vteřin za půl roku. Koupili jsme je kolem Vánoc 1983. O těch DCF jsem tu už psal, ty jsou o 12 let mladší.
Budík Prim Miniquartz z roku 1978 byl ještě přesnější, ale před asi pěti lety začal budit, i když neměl, justování kontaktů nepomohlo, plastová kulisa už vykazovala nějaké to opotřebení, tak dosloužil. Dělička s krystalem 4,194304 MHz a motorkem stále funguje, ale buzení jsem musel odpojit.
Aneb - co funguje, do toho nesahám.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#18 Příspěvek od mi-ro »

Jj, starý poctivý qartzky z Chronotechny myslím z Náchoda měly Xtal 4,19...MHz. Byly stabilnější a přesnější než pozdější 32,...kHz. A navíc měly trimr na seřízení. Nechal jsem je ustálit na pokojovou teplotu, výstup motoru připojil na nějaký bytelný ruský čítač, nastavil periodu 2 000 000 uS a pak už na ně nebylo třeba sáhnout co půl roku, kdy se měnil čas. Dnešní budíky z IKEA za 49,- mají už jen epoxidový flusanec.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
geograf
Příspěvky: 169
Registrován: 15 čer 2004, 02:00
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od geograf »

V kuchyni mám tyhle a jsou naprosto přesný. Sice jsou na malý monočlánek ale dávám tak alkaliku AA, délkově naprosto sedí a silný kontakty baterku udrží (přece nebudu lítat někam a shánět jednu C baterku když mám v zásobě vždycky nějakou AA baterku). Vydrží tam snad 3-4 roky. Jednou sem čas neměnil a schválně jak moc se za tu dobu rozejdou, no udělalo to tak 1.5 minuty.
Přílohy
hodiny.jpg

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“