Zarezlá hřídel talíře HC-42

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Zarezlá hřídel talíře HC-42

#1 Příspěvek od mi-ro »

Zákazník donesl na údržbu gramec se šáskem HC-42. Má totálně zablokovanou (zarezlou?) hřídel talíře. Nemáte nějaký návod, jak co nejméně destruktivně hřídel uvolnit? Zkoušel jsem zahřát, kleště a mám pocit, že se protáčí i futro zalisovaný v šášku.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#2 Příspěvek od mihal »

Švajc? :lol:

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#3 Příspěvek od samec »

Obrázek

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#4 Příspěvek od witt »

Macerací v octu (či jiné slabé organické kyselině) se dá rozhývat zarezlý závěr zbraně, která několik desítek let hnila v zemi.... Ale uznávám, že hodit gramec do octa není vůbec dobrý nápad :D

Uživatelský avatar
Zdenek_Valter
Příspěvky: 89
Registrován: 03 pro 2015, 01:00
Bydliště: Ústí n.L.

#5 Příspěvek od Zdenek_Valter »

Celej gramec určitě nee ale to ložisko pokapat by asi šlo.
Bohužel já nemám představu jak to ložisko vypadá. Možná bych poprosil o fotku.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od sis2 »

V exotických končinách opraváři čehokoli používají na uvolnění zarezlin obyčejnou coca-colu - funguje...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

sis2 píše:V exotických končinách...
To není v Brně? :wink:

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#8 Příspěvek od GeXeS »

(Coca-cola se používá jako odrezovač kvůli určitému obsahu kyseliny fosforečné. Chápu, že pro nechemika to může být nejsnazší cesta k H3PO4, ale vzhledem k obsahu cukru bych radši doporučoval nějaký odrezovač.)
Co se talíře týče, určitě vyzkoušet WD40, jak už tu padlo.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Lukas-Peca »

To nejspíš nebude zarezlé, ale normálně zadřené. Je to běžná závada u těchto gramofonů. Když se to nenamaže, tak to začne povrzávat a najednou se to natvrdo kousne. Nejjednodušší asi bude sehnat jiný kus.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#10 Příspěvek od Sandal »

GeXeS píše:...ale vzhledem k obsahu cukru bych radši doporučoval nějaký odrezovač.)
To já zas ne. Odrezovač nesžere rez ale vytvoří velice odolnou a tvrdou vrstvu fosfátu a už s tím nehne ani svěcená voda.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

Uzavřeno. Hřídel se nepodařilo ani po dobrým ani po zlým uvolnit. Mazání, nahřívání, páčení točení, utržený pomocný talíř. NIC. Vráceno, neopraveno. Došla mi trpělivost a ev. zaplacený čas byl násobně překročen. HOWGH
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Ano, u gramce bych se na to taky vyignoroval, protože tak hladký chod, jako u mazaného a vůbec udržovaného ložiska, už z toho těžko dodosáhneš, i kdybys na tom čištění nechal ruce. Kdysi jsem se totiž táhl s magneťákem k zubaři, že zkusíme ultrazvukový otloukač zubního kamene, což se podařilo. Ale stejně už setrvačník naprázdno svých nejméně 45 vteřin nedobíhal ani po vyleštění hřídele a vyvaření bronzového futra v oleji, dostali jsme se na deset dvanáct vteřin a dost. Jestli na to ložisko kdysi kdosi použil nějaký "zázračný olejíček" se stopami čehosi agresivnějšího, a nenechal to pravidelně proběhnout, pak už je šance na záchranu minimální.
Nebo to bude něco podobného, jako nový visací zámek na plotové branky: vždy na jeden rok - po pěti měsících přezimování, i když nad ním je něco jako stříška, dojde na stopkový brousek kvůli narušení povrchu třmenu a posléze na pilu, protože s cylindrem nejde hnout ani o úhlovou vteřinu. Prostě ta vložka zarezne. Kdyby to dělala stavítka (klíč je cestou odstrčí, ale sama se už nevrátí), tak by s cylindrem šlo aspoň malinko pohnout. Přinejmenším šroubovákem po odvrtání vložky. Ale i to jsem musel vzdát. Rok co rok jeden nový zámek...
Zajímavé na tom je, že zbývající dva zámky z roku 1978 pohledově stejné konstrukce spolehlivě slouží dodnes. A nikdy ani tu stříšku nepotkaly.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#13 Příspěvek od jardafiala »

Hill píše:...Nebo to bude něco podobného, jako nový visací zámek na plotové branky: vždy na jeden rok - po pěti měsících přezimování, i když nad ním je něco jako stříška, dojde na stopkový brousek kvůli narušení povrchu třmenu a posléze na pilu, protože s cylindrem nejde hnout ...
Zkusil bych tohle Visací zámek TOKOZ 112/45 , mě na něj prší (i do něj) a přes 10 let bez problémů, jednou za rok prostříknut WD.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

To s těmi 40 let starými zámky děláme taky, zarůstají jen ty současné.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#15 Příspěvek od sinclair »

Mám ve vjezdové/vchodové brance taky FABkovou vložku.
Od té doby, co jsem ji po odmaštění trichlorem následně doslova prolil řidším silikonovým olejem /ale ne Silkalem, to už je moc zředěná sračka/, tak je pokoj i v zimě.
Silikonový olej je taková vzlínavá sviňa, že vyvzlíná po stavítkách, na pružinky, prostě úplně všude, dokonce až na štítky.
Ani v silnějších mrazech nejde vložka nijak ztuha a to i přesto, že tam občas zkondenzuje/zateče voda a zamrzne.
Ten silikonový olej se s vodou vyloženě nenávidějí a tak to chodí prostě furt. Je tam ta vložka už přes 15 let, často se používá a vůbec se neojíždějí klíče, furt máme původní mosazné origoše.
S WD40 mám na uvolňování výborný zkušenosti /totéž umí původní červený Kontox 10 a petrolej/, ale na dlouhodobou konzervaci se mi neosvědčil. Na visacím zámku branky zahrady jsem WD použil, ale to je opravdu tak na ten 1 rok.
Vypláchl jsem ho perchloretylenem, nechal vyschnout a namazal tím silikonem. Od té doby taky pokoj a to na ten visáč pravidelně prší.

Jestli to jde, tak okolo toho ložiska bych zkusil udělat "ohrádku" třeba z plastelíny, nějakého moduritu či z medvědího hovna, do "ohrádky" nalil WD40 a nechal působit třeba týden.
To nebude zarezlý, ale zadřený. Zarezlý jsem to ještě neviděl, zadřený v HC42.1 totál bez údržby ano.
Bylo to šasi v rozhlasové ústředně AUA4712, která byla umístěna v takovém polovlhkém ajnclíku a to šasi se dost často používalo, měli tam celou skříň desek.
Tehdy jsem neměl po ruce celé náhradní šasi, tak jsem to zadřené odstrojil a svěřil nástrojařům.
Nějakým způsobem se jim to povedlo bez poškození uvolnit.
Nevím, jak to zadření nástrojaři pak ošetřili, ale hlučné to nebylo a dojezd samotného talíře /bez řemínku/ byl hodně dlouhý, jako u nového.
Takže se jim to přidření nějak povedlo opravit.
Asi bych to svěřil lidem, kteří mají s podobnými věcmi zkušenosti.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“