Kultivátor (rotavátor) jaký, zkušenosti?

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

Kultivátor (rotavátor) jaký, zkušenosti?

#1 Příspěvek od samarit »

Asi nám, co máme kousek pozemku, nezbyde než se postupně postarat o částečné sebezásobení. Chtěl bych obdělávat nejprve kus zahrady 20x10m. Zatím jsem pěstoval brambory a zeleninu na 10x5 m, ale je to dřina především s rytím.
Chěl bych koupit nějaký čtyřtakt-kultivátor jako je například tady ten. Max do 7 tis.Kč.
Máte někdo něco podobného, nebo svůj "záhumenek" řešíte jinak?
Ideální by bylo nějak ubastlit na to ještě i nějakou vyorávačku brambor, event. něco dalšího.
Dík za rady a zkušenosti.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

No já jsem koupil elektrickej, protože si nedělám iluze o životnosti té převodovky. Na značku se podívám. To kolečko upadlo po pár metrech, ale ono není moc potřeba, prostě to nechám kousek popojet a zatáhnu k sobě.

Rozhodně to není jak jezdit s kočárkem.

Měl jsem půjčenou motorovou Hondu, a ta na každým kořenu skákala 30cm do vzduchu...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

Mám asi dvacetiletý MS19 z Mountfieldu, nemá chybu. Ale za 7.000 ho nekoupíš.

PF

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#4 Příspěvek od Sandal »

Rotavátor jsem dělal. Sice elektrickej ale udělal jsem ho velmi fikaně, protože u všech těch byla šneková převodovka s přírubovym motorem a odcházelo bronzové šnekové kolo.
Pro svůj rotavátor jsem použil hnací válec pásového dopravníku ve kterém je motor s převodama a celý to chodí v oleji. Na válec jsem přivařil motyky a celý to posadil na rám z jeklu. Jednoduchý, silný, funkční, nerozbitný.

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#5 Příspěvek od witt »

U těhle strojů "do ruky" strašně záleží na typu půdy. Čím je lehčí, tím je funkčnost a životnost kultivátoru vyšší a naopak.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak určitě je ideál, když zaprší. Taky je "ideál", když to pracně srovnáte, krtek chytne amok a během podzimu to předělá po svým.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#7 Příspěvek od kutilmil »

Ja som si kupil za 100 eur stary robi 55. Udajne funkčny. No hned na zaciatku som donho kupil za 200e diely: klukovka karbes piest valec spojka a teraz s nim obrabam 475 hlav vinice. Cca 15 x 90 metrov odhadom. Maximalna spokojnost.

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#8 Příspěvek od TomasX »

Mám asi 20 let starý Mountfield MS16 a spokojenost jak píše petrfilipi.
MS16 má podobné parametry jako ten v tvém odkazu ( má větší obsah a výkon asi 6,5HP). Používám rotavátor 60 cm široký a obdělávám "políčko" asi 20x10m do hloubky 20cm. Na podzim, ale ořu pluhem, rotavátoruju jenom na jaře. Chvilku práce rotavarování vyžaduje, ale nad síly MS16 to určitě není. Zkoušel jsem i trávník bez orby a jde to taky, ale se závažím 20kg a pomalu.
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

#9 Příspěvek od samarit »

TomasX píše:...Zkoušel jsem i trávník bez orby a jde to taky, ale se závažím 20kg a pomalu.
Už léta přemýšlím o srovnání a obnovení trávníku. Mám ho asi 400m2 a i když do něj vrážím spoustu peněz, nestojí za nic. Je flekatý a je tam plíseň (růžové kuličky a trávník v tom místě zmizí). Vzal bych to celé do hloubky 20 cm, zvláčel (čím nevím), zasel nové semeno a zválcoval (nemám čím). Asi opravdu ten co odkazuji koupím. Bude to sice další stroj o který se budu muset starat, ale asi ho opravdu využiju.
(pozn.: musím utrácet úspory - ať se ekonomika ČR točí, stejně o úspory příjdu)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Nebyl by lepsi napad pozvat si na travnik profiky s kvalitni mechanizaci, nez si zasirat barak cinskym harampadim?

No a s tim vlastnim pestovanim, mrkni kolik stoji v zemi rostouci jidlo pri samosberu u zemedelcu a spocitej si vsechny naklady (vcetne casu tveho i casto dost zpruzenych osob blizkych).

Pokud te ale vyslovene bavi na jare strkat brambory do hliny a na podzim je z ni zase vyrejvat, pak je situace jina. Je to proste konicek a vysledky budou vypadat podle toho kolik do nej investujes.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#11 Příspěvek od Sandal »

termit: Mě prostě doma vypěstovaný brambory, rajčata a další, chutnaj víc. A to si můžu v práci zcizit brambor kolik chci ale nedělám to. Radši si je vypěstuju na zahradě za barákem sám. "průmyslový" žrádlo od Tricatela plný chemie fakt nemusim. Pak nemaj lidi kapat v 60ti letech na různy neduhy.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

No, to uz je kazdeho vec. Driv kdyz nebyla zadna chemie lidi kapali mnohem mladsi, takze tim to nebude :-)

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#13 Příspěvek od tiktak1953 »

Ked chces neaku malu techniku do zahrady kupit,musis min.vediet co s tym chces robit,co si mozes na motor jednotku dokupit,aka je zem.Ked nemas tvrdu zem,mozes kupit aj taky stvortakt.To ja by ani zadara taky srot co chces kupit do zahrady nechcel.Mam staru Terru ,urobil som uz dvakrat GO motora,vsetky opr.za par korun.urobil pluh na robenie jarkov,pluh na oranie,vyoravac zemiakov,valec 120 cm siroky na valkanie zemi zo sedackov,prives, atd.Za tou stackov toto nebudes moct mat,nepomozes si ako ja.Skratka okrem hlbokejo oraniana jesen si urobim kedy čo checem ,ako chcem.nemusim sa nikomu prosit.čakať.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od workhard »

Brambory, rajčata ani jahody z hypáče se nedají žrát.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Já jsem si počkal a koupil elerotavátory z tesca . Zlevnili je z 2,5 na šest stovek . Tak jsem vzal tři . Copak o to , ono to nakypří , ale dle mne moc . Podle mne je to moc načechraný a voda zespodu nenavzlíná do horní vrstvy . Musel jsem zalévat jako divý . A také to vytáhne zespodu spoustu kamínků , od rytí to nemáš . Na příští rok(vlastně letos) zase zryju . Větší plochy holt zorat . Jako supr věc to používám na kompost . Nameleš , přeseješ a dále , i tím krásně promícháš jednotlivé vrstvy kompostu , to je supr .

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“