Projekt a realizace svépomocí, revize?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

Projekt a realizace svépomocí, revize?

#1 Příspěvek od hrabosh »

Zdavím,.

Čeká mě rekonstrukce domu. Plánuju udelat si projekt na elektro i jeho realizaci svépomocí. Mám vyhl. 50, par.6, ale pracuju ve vývoji slaboproudé elektroniky, takže domovní rozvody nejsou uplne muj denní chleba.

Nebyl tu někdo v podobné situaci? Jak se na vás tvářili revizáci, když jste s takovou představou za nima přišli ... ?

Díky,Zb.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#2 Příspěvek od mihal »

Ak bude všetko v súlade s legislatívou tak problém nebude :wink:
Na projekt si ale over, či nemusí byť projektant s prísl.§.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Nech si udělat, nebo alespoň projektantem posvětit svůj projekt a dohodni si s konkrétním revizákem, že ti na tebou realizovanou instalaci bude ochoten udělat revizi. Pokud bude instalace v pořádku, bude to takto mít hladký průběh. Obecně revizáka v podstatě nemá co zajímat, kdo instalaci udělal, ale jestli je udělaná správně.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#4 Příspěvek od Jodr »

U nás to fungovalo tak, že jsem si půjčil dokumentaci, chcete-li projekt, jako mustr. Upravil podle mých dispozic a potřeb. Přiložil k dokumentaci pro stavební povolení. Připravil jsem dva rozvaděče, jeden domovní, druhý dílna-garáž. Vydlužil potřebné kabely a instalační materiál, udělal instalace. Co jsem spotřeboval samozřejmě zaplatil. Poslední slovo měl známý revizák, který vše požehnal razítkem na revizní zprávě ke kolaudaci.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od hrabosh »

Dík všem. V podstate jsem to tak nejak plánoval, tzn. sehnat nekoho, kdo dělá elektroinstalace a revize a dohodnout se, že se mi na to podívá (ve fázi návrhu) a pak zkontroluje realizaci a dá razítko.

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od hrabosh »

Jodr píše:U nás to fungovalo tak, že jsem si půjčil dokumentaci, chcete-li projekt, jako mustr. Upravil podle mých dispozic a potřeb. Přiložil k dokumentaci pro stavební povolení. Připravil jsem dva rozvaděče, jeden domovní, druhý dílna-garáž. Vydlužil potřebné kabely a instalační materiál, udělal instalace. Co jsem spotřeboval samozřejmě zaplatil. Poslední slovo měl známý revizák, který vše požehnal razítkem na revizní zprávě ke kolaudaci.
Můžu se zeptat v čem (SW) jste ten projekt tvořil?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

mihal píše:Na projekt si ale over, či nemusí byť projektant s prísl.§.
Legální projekt samozřejmě může zpracovat jenom oprávněný projektant s § 10. Pod cizí amatérský projekt se podepíše snad jenom opravdu dobrý známý. A to by musel mít projekt aspoň trochu úroveň. I když malé akce jako rekonstrukce RD často někteří projektanti odbydou jenom situačním nákresem rozvodu, který se dá s bídou nazvat "realizační projekt."

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Další problém je, že ke stavebnímu řízení musí mít projekt kulatý razítko posvěcený Komorou inženýrů a architektů ve výstavbě. Jinak tě s projektem na stavebním úřadu rovnou vyhoděj. I když máš nakrásně platnej paragraf 10 a živnosťák na projektování elektrických zařízení, což byla a možná i stále je paradoxně volná živnost.
Když ale vidím projekt elektriky od nějakýho architekta s kulatým razítkem, tak je to obvykle k blití. A pan architekt určitě padesátku nemá a paragraf 10 už vůbec. A to stavebnímu úřadu vůbec nevadí. :roll:
Kdysi jsem si chtěl to kulatý razítko taky udělat. Přijdeš na zkoušku a i když to chceš jen na projekty elektroinstalací RD, tak ti daj vyprojektovat regulaci parní kotelny. Tak jsem jim naznačil, ať si vylížou cosi a šel domů a sehnal si projektanta, co má kulatý razítko a buď mi to za úplatu namaluje, nebo aspoň orazí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Zaky píše:...revizáka v podstatě nemá co zajímat, kdo instalaci udělal, ale jestli je udělaná správně.
Na venkově, kde se lidi znají, byla odjakživa první otázka revizáka: "Kdo to dělal?" Po spolehlivém elektrikáři pak může být revize jenom formalita. Po některých "odbornících" musí být naopak velmi důkladná.

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#10 Příspěvek od TomasX »

hrabosh píše:Čeká mě rekonstrukce domu. Plánuju udelat si projekt.....
Ta rekonstrukce bude vyžadovat kolaudaci??
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#11 Příspěvek od Jodr »

hrabosh píše:.....
Můžu se zeptat v čem (SW) jste ten projekt tvořil?
Malůvky ve SketschUp, doprovodné plky ve Wordu :)

Jo a razítko jsem na veškerou dokumentaci ke stavebnímu řízení obstaral u paní co dělá statiku staveb. Kulatým razítkem nám posvětila vše, vč. toho elektra i když o tom neměla ani páru. Na stavebním úřadu nikdo nic nezkoumal...
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jsem to chtěl napsat už téměř v poledne, ale počkal jsem. Chce to jen toho správnýho kámoše, pak to jde samo. A neprasit.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od hrabosh »

TomasX píše:
hrabosh píše:Čeká mě rekonstrukce domu. Plánuju udelat si projekt.....
Ta rekonstrukce bude vyžadovat kolaudaci??
Ano, budu ubourávat, přistavovat, změna vzhledu budovy, atd.

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od hrabosh »

Jodr píše:
hrabosh píše:.....
Můžu se zeptat v čem (SW) jste ten projekt tvořil?
Malůvky ve SketschUp, doprovodné plky ve Wordu :)

Jo a razítko jsem na veškerou dokumentaci ke stavebnímu řízení obstaral u paní co dělá statiku staveb. Kulatým razítkem nám posvětila vše, vč. toho elektra i když o tom neměla ani páru. Na stavebním úřadu nikdo nic nezkoumal...
Tak stavební projket mi bude dělat kamarád projektant (stavař), takže kdyby mi na to dal razítko, bude to pro stavební uřad OK? I když nemám par.10 vyhl.50?

Mimochodem neposlal byste mi ten Váš projekt?

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#15 Příspěvek od Jodr »

hrabosh píše:.......

Mimochodem neposlal byste mi ten Váš projekt?
Ne, neposlal.

Všechno je obsáhlá složka asi 6cm na výšku a není to jen elektro. Plynová přípojka a instalace, vododovod přípojka a instalace, odpady prostupy a odvětrání. Stav. úřad chtěl třeba i technickou zprávu k přívodu venkovního vzduchu pod krb. No tak ji dostal... :)
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“