Selena B215, mazať/nemazať karusel?

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Selena B215, mazať/nemazať karusel?

#1 Příspěvek od martin-f »

Akurát si renovujem Selenu B215 ktorú som nedávno zohnal. Kontakty karuselu boli zoxidované - niektoré rozsahy sa "chytili" až keď som karuselom viackrát pohýbal.

Momentálne sú kontakty vyčistené, ale riešim čo ďalej. Nechať ich čisté a suché? Alebo ich jemne líznuť olejom aby ďalej neoxidovali? Najradšej by som tak aj spravil. Jednak by to neoxidovalo a jednak by kausel chodil hladšie. Teraz v hmatníku cítim ako kontakty karuselu drhnú nasucho po zberači.

U VEF 206 som kontakty nemazal. Niekde som čítal že zdegraduje a rozpadne sa ten biely plast z ktorého je karusel u VEFka vyrobený. U Seleny je karusel vyrobený (asi) z pertinaxu. Plast to rozhodne nie je.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ano, namazat. Bud nejakou vazelinou ale casto staci aj sprej na kontakty, ktory zanechava mastny film - kontakty ocistis, bordel utries a zostane to ciste a mastne.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

No právě na to bacha, kontox nebo kontaktol ty plasty co tvoří lišty karuselu nějak narušovaly. Ne že by leptaly ale po čase se ten plast začal drolit až se rozpadnul úplně. Třeba to byla chyba právě těch plastů ale kdo ví. Jinak ano, mazat ale spíš kontaktní vazelínou a jen na perka a pupky.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#4 Příspěvek od Jodr »

Pokud pamatuju, tak kontakty očistit jelenicí, v nouzi kouskem přeložené čtvrtky na kreslení a jemně máznout pera třeba osvědčenou Diavou. Našli se jedinci, kteří mazali stolním olejem :roll:
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

BACHA!!!!
Jodr píše:Pokud pamatuju, tak kontakty očistit jelenicí... jemně máznout pera třeba osvědčenou Diavou....
CHRAŇ TĚ PÁMBU NEBESKEJ NA NĚCO S OBSAHEM MĚDI NEBO STŘÍBRA NAPATLAT DNEŠNÍ DIAVU!!!! TO PLATILO MOŽNÁ ZA KOMANČŮ, KDY JEŠTĚ DIAVA OBSAHOVALA VČELÍ VOSK A NE MODERNÍ CHEMICKÝ SRAČKY, KTERÝ VYSLOVENĚ LEPTAJÍ MĚĎ!!!!Na kontakty jedině parafínovej olej nebo jemnou ropnou vazelínu !!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#6 Příspěvek od Jodr »

No bať, psal jsem o Diavě z dob krále klacka a z té doby je taky zmiňovaná Selena nebo 206ka. Zato tehdejší Kontox nebo Kontaktol, už nevím přesně, byl pěkný neřád. Nastříkaný do přepínačů nebo na tišťáky to vytvářelo zelený vodivý film, tudíž to žralo měď, kdežto Diava čistila a mazala spolehlivě :) už jsem ji hodně dlouho nepoužil, ale stále mám v regále přes půl lahvičky :D
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Nezapomeň, že jak to namažeš čímkoliv "navěky mokrým", tak se toho bude držet prach jak cikáni dávek.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od taz »

Skoro v každé drogerii lze koupit čistidlo na stříbro, výsledek je takový, jako by ten kontakt právě vyrobili. Bohužel se to musí opláchnout, dělám to lihem a pak klehce máznout čistým silikonem, nebo jiným mazadlem na kontakty....

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Lukas-Peca »

Používám motorový nebo parafinový olej. Různé čističe na kovy se musí důkladně opláchnout, jinak to po čase sežerou. Navíc neřeší další ochranu před oxidací.

Kontakty karuselu jsou samočistící, prach se z nich setře automaticky.

Jinak teď jsem dostal zajímavý tip - mazání kontaktů a zejména potenciometrů vyjetým olejem. Díky obsahu sazí to prý funguje skvěle.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#10 Příspěvek od konosuke »

mazat - to jo ale čím ?! však tu není jenom falešná Diava, Pronto leštička na dřevo obsahuje včelí vosk
(těch značek je víc)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Dermatologickej parafínovej olej a Vaselinum Album mají v lékárně volně na objednávku. Když si to baby můžou bez problémů mazat na dršťky a nic jim to neudělá, tak umělý hmotě to taky nejspíš nebude vadit. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#12 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím. Když vrcholila éra měkčení gumových závěsů reproduktorů, pan Husák z Červenky mi jasně řekl, ničím nemazat. No a když jsem viděl, co udělal Regum s ARZ669, dávám mu za pravdu.
Totéž vidím u kontaktů. Rusové často používali stříbro, jeho oxid (černý) jako všechny ostatní nevede. Oxid odstranit a kontakt bych nechal čistý. Souhlasím s předchozím kolegou, že na mastnotu se lepí prach. Něco jiného je otočný karusel, něco jiného kontakty akumulátoru v autě, které jsou nehybné a případné nečistoty na povrchu nevadí.
Pro mazání mechanických částí se mi osvědčila silikonová vazelína (nejtužší), tuším Lukosan M20. Nakonec je výtečná i pro mazání přechodů mezi pouzdry součástek a chladiči. Neteče.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#13 Příspěvek od konosuke »

protože jsme rozvojová zem. nové si nekoupíme pač na to (většinou) nemáme, naše země tím pádem nevzkvétá a proto jsme rozvojová zem
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Ja teda nejsem zadnej velkej odbornik na masteni kontaktu, ale nebylo by lepsi nez lestenku na drevo pouzit nektery z pripravku pro tohle urcenych? https://www.ulbrich.cz/maziva-pro-elektricke-kontakty

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Striebro neoxiduje, ale sulfiduje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sulfid_støíbrný

Podla mojich skusenosti su mastne kontakty vzdy spolahlivejsie ako suche.

termit256: Je to asi nejaky pozostatok zo socializmu, ked nic nebolo.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“