Piezo na reproduktore v RMGF - jeden kanál s rezistorom?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#76 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Tady máte důkaz, že má sinclair pravdu a piezovýškáč je opravdu ve skutečnosti pro zesilovač jen kondenzátor.
Zde měření impedance piezovýškače Motorola KSN1025. Pokud budete mít zájem, ukážu vám i frekvenční charakteristiku.
Přílohy
piezo.PNG

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#77 Příspěvek od masar »

masar píše:
sinclair píše:Vykazují ve střídavém obvodu impedanci, resp. tady Xc, nikoliv činný odpor...
...takže nejsou vůbec slyšet...
sinclair píše:Nic takového, jako s těmi tvými tečkami na začátku, jsem nenapsal. Nepodsouvej mi svoje vlastní vývody...
No právě - nenapsal. Proto jsem to napsal já, coby obhajobu zákona o zachování energie.
:wink:
Přílohy
Náhradní schema piezo.png

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#78 Příspěvek od lesana87 »

TheLastUnicorn píše:Tady máte důkaz, že má sinclair pravdu a piezovýškáč je opravdu ve skutečnosti pro zesilovač jen kondenzátor.
Jo, takže na tom 1kHz to má cca 200Ω činnou složku, ale žádná tam není. :D

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#79 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Šmarjá...
Ještě jednou: Piezovýškáč se pro zesilovač chová stejně, jako připojený kondenzátor. To ale neznamená, že tam neteče proud. Sinclair měl nejspíš na mysli, že piezovýškáč nemá Re, jako dynamický reproduktor.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#80 Příspěvek od lesana87 »

TheLastUnicorn píše:Šmarjá...už jen to, že tady někdo ani neumí číst graf mluví za všechno...200 ohm na 1k? Jo?
Co neumím číst? Absolutní hodnota impedance na 1kHz je 1038Ω a fáze -78,2°. Jak velká je činná složka?
A bordel v grafech máš možná ty, to co jsi sem dal JE frekvenční charakteristika.
Naposledy upravil(a) lesana87 dne 24 zář 2020, 20:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#81 Příspěvek od samec »

TheLastUnicorn píše:Tady máte důkaz...
Áno. Tam, kde je fázový posun -45° (odhadom pri nejakých 130Hz), tam je R=Xc. :pravnik: :tlucek: :D

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#82 Příspěvek od TheLastUnicorn »

lesana87 píše:
TheLastUnicorn píše:Šmarjá...už jen to, že tady někdo ani neumí číst graf mluví za všechno...200 ohm na 1k? Jo?
Co neumím číst? Absolutní hodnota impedance na 1kHz je 1038Ω a fáze -78,2°. Jak velká je činná složka?
A bordel v grafech máš možná ty, to co jsi sem dal JE frekvenční charakteristika.
To, co jsem tam dal, je impedanční charakteristika. Graf impedance závislý na frekvenci. Ano, máš pravdu, činná složka odporu na 1k je cca 212 ohm.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#83 Příspěvek od Kremik »

ZVUK2000 píše:Nedalo mi to a zkoušel jsem změřit impedanci pieza. Nevýhodou ale bylo že testovaný kmitočet je 330 Hz. Piezo ukazovalo 1900Ω. Pak to porovnal s HiFi výškovým repro, naměřená imp. 7,2Ω a neodym 3,9Ω. Co mne ale zarazilo. Testovací signál na neodymu skoro neslyšitelný, výškový něco slyšet šlo a piezo "hrálo" asi 5x hlasitěji než výškový.
Záleží na vnitřním odporu zdroje signálu. Tyto výsledky odpovídají spíše proudovému zdroji. Skus to ještě přes nf konec, ten má malý vnitřní odpor.

Činná složka je hodně závislá na ozvučnici. Volný plíšek jen tak ve vzduchu bude mít činnou složku minimální.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“