Hledam schema nabijecky autobat. s triakem

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

Hledam schema nabijecky autobat. s triakem

#1 Příspěvek od robo »

Uz jsem se setkal s nabijeckou autobaterii rizenou triakem. 220V pres triak, na drafo, vyvod G na diode, odpor, potak. . Vystup diod. mustek, merak. Neznate nekdo konstrukni schema. Dekuji

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#2 Příspěvek od jano2 »

Je tu na tomto fore,asi pred troma mesiacmi sa to spominalo,popisovalo,regulacia s tyristorom v sekundari.Je to overene a vyborne zapojenie.
Malo toho viem,radšej sa spytam.

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#3 Příspěvek od zdenekxxx »

bylo to v nějaké knize od pana maliny, poznáváme elektroniku...

Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 60
Registrován: 20 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekH »

Je to v knize Amatérská elektronika v domácnosti str.74 a 75 od autorů M.Arendáš a M.Ručka. Vydáno 1989 v SNTL edice Populární elektronika sv.9.
Má nevýhodu v poměrně velké citlivosti na nastavení potenciometru. Musí se jeho hodnota zjistit experimentálně a musí být, v sérii s odporem, co nejmenší (dodržet celkový odpor je nutné).

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#5 Příspěvek od vrky »

Knížku od pana Maliny - Poznáváme elektroniku mám v práci. Teď mám dovolenou ale můžu se tam stavit a naskenovat ti to. Jsou tam různé varianty - s vybíjecím odporem, omezení nabíjecího pro velmi vybité baterie, atd...

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#6 Příspěvek od jandu »


Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od robo »

vrky píše:Knížku od pana Maliny - Poznáváme elektroniku mám v práci. Teď mám dovolenou ale můžu se tam stavit a naskenovat ti to. Jsou tam různé varianty - s vybíjecím odporem, omezení nabíjecího pro velmi vybité baterie, atd...
Moc prosim o oskenovani z te knizky.
robo@seznam.cz
Dekuji

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#8 Příspěvek od jasin »

Tyristorové a triakové nabíječky jsou většinou špatné a poruchové zařízení. Nabíječka má být zdrojem proudu a to se těmito součástkami udělat správně nedá. Mnoho jsem jich za ta léta opravoval ale už to odmítám dělat. Je to šmejd. Za chvíli se zase vrátí a předělávat mne to nebaví.
Rozumné zapojení nabíječky (mimo spínané zdroje) má jednu diodu a ne nějakou sprzněninu s tyristorem.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od robo »

jasin píše:Tyristorové a triakové nabíječky jsou většinou špatné a poruchové zařízení. Nabíječka má být zdrojem proudu a to se těmito součástkami udělat správně nedá. Mnoho jsem jich za ta léta opravoval ale už to odmítám dělat. Je to šmejd. Za chvíli se zase vrátí a předělávat mne to nebaví.
Rozumné zapojení nabíječky (mimo spínané zdroje) má jednu diodu a ne nějakou sprzněninu s tyristorem.
Ja jsem si jednu tyristorovou nabijecku pujcoval. Co jsem ocenil , byla moznost nastaveni proudu podle typu baterky. Kontrolovano merakem.

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#10 Příspěvek od jano2 »

Spravil som ,možno 50ks,nabijačiek s tyristorom v sekundari,začalsom asi pred 25 rokmi a mal som raklamaciu akurat na trafo a niečo,čo sposobil uživatel nespravnym použivanim(dlhodobo skratnute vyvoby,klinec namiesto poistki),takmer žiadna poruchovost.Vela ich funguje do dnes. http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... 59_741.jpg
Malo toho viem,radšej sa spytam.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od PabloX »

Ako pracuje ta nabijacka? Ak to dobre chapem podla tej schemy tak ten tyristor je spinany impulzne. Mylim sa?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Nemýlíš se, dvojice tranzistorů nahrazuje tranzistor UJT. Tato dvojice se otevírá, jakmile napětí na kondenzátoru M1 překročí napětí na děliči 1k2/1k2. Pak se přes otevřené tranzistory vybije tento kondenzátor do řídící elektrody tyristoru, který se otevře na zbytek půlperiody. Hodnota potenciometru určuje rychlost nabíjení kondenzátoru a tím se mění i fázový úhel sepnutí tyristoru. Je to klasické zapojení fázové regulace, používané ve stmívačích a pod :wink:

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PabloX »

Vdaka, nieoc podobne som mal namysli len som to nevedel presne opisat :lol:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“