Doporučte FM kapesní přijímač pro seniora

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Znovu jsem to otevřel a proměřil.
Stabilizátor napětí 1,065 V pro ladicí potenciometr drží až do poklesu napájecího napětí pod 2,4 V, pak začne klesat i napětí na potenciometru. Ovšem alkalinka, která má při zhruba 80 mA odběru jen 1,2 V, už to má za sebou. Alespoň pro toto rádio. Ze stejného důvodu si v něm moc nezahrají NiMH akumulátory.

Nasadil jsem nové baterky a vyčkáme, patrně jde o vlastnost, nikoli o závadu. Jestli vydrží po hodine hraní denně aspoň tři neděle, než začne ulaďovat, bude to poměrně dobrý. Říkám "poměrně dobrý", protože téměř totéž vydržely obyčejné ZnC tužkovky v chrastítku Dana (jenže ten bral v modulačních pauzách sotva poloviční proud a modulaci tehdy neparchantily nějaké optimody a hloubky, které stejně repráček nevyzářil, se v zapojení poměrně účinně potlačovaly). Musely se vydudat do mrtě a až do ní to muselo hrát, tužkovky byly tehdy těžko k sehnání, podpulťáky jen pro dobré a ještě lepší známé.
A mezitím si vyzkouším nějaké "mejdlíčko" s výdrží nebo akumulátorem.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#17 Příspěvek od mluno »

Já teda nevim, jestli vrážet peníze do FM rádia, když nám furt vyhrožujou s analogovou tmou i u rozhlasu (AM prý už vypínají a FM má následovat). Tedy pokud bych kupoval FM rádio, tak takové, aby moc nestálo s tím, že je to dočasné řešení (na max nějakých 10 let). Nevim, co furt maji s tou digitalizací, DAB mě nijak nepřesvědčilo. Stacionární s anténou na baráku možná funguje (jako televize), ale přenosné mi přišlo, že je na nic.
Jinak FM rádio má v sobě i ten nejblbější mobil, navíc jestli to dobře chápu, tak mobil ani nepodléhá koncesionářskému poplatku (je-li to k něčemu dobré; jeden člověk, co chtěl žít jak v pravěku (nebo spíš usoudil, že TV ani rozhlas v době internetu nepotřebuje) mi vykládál, že na televizi stačí podepsat čestné prohlášení, ale rozhlasového poplatku se prý nelze zbavit (snad by musel jedině být neslyšící), je mi to divné, ale tak mi to kdysi tvrdil).

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

O DAB přijímači jsem už uvažoval taky, ale to by zase musel umožnit zamčení kláves ladění, pokud tlačítka pamětí, hlasitosti a vypínač nejsou výrazně prostorově navzájem oddělené. Nebo rotační ovladače, menu nepřichází v úvahu. Pokud by DAB v bytovce u Bydžova vůbec měl signál, to bych musel napřed vyzkoušet. Venku na autorádio je bez výpadků.
Ale ani veřejnoprávní rozhlas se ještě pár let nechystá vysílání na VKV opustit, tak bych DAB zatím neřešil.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#19 Příspěvek od sinclair »

Mám s těmi "přijímači" problém. S těmi, co obsahují prutovku, švába, baterku, reproduktor, tlačítka, 2 elyty, krabičku.
Je to s nimi, jako se vším čínským.
Nejsem vůbec přesvědčen, že jako v případě jiných výrobců, věnoval rejžák vývoji, výrobě a aplikaci toho jejich švába 100% péči, jakou mohl.
Patřím ke generaci, zkažené Grundigem, Studerem, Dualem, Motorolou a japonskými analogovými tunery.
A bohužel také vybaven zkušenostmi s čínskou výrobou.
Ne vždy platí, že vše novější je lepší. Není, častěji a častěji se přesvědčuju, že je to úplně přesně opačně.
Čím novější výrobek, tím větší a odrbaný sráč to je, nebo tím větší je to hajzlovina, spáchaná na spotřebiteli.

Jardo, nepomohlo by k vyřešení problému rádijko, něco jako ECG za 199,- z Penny marketu? Už jsem ho tady kdesi popisoval, pod něžným označením Sráč.
Přišlo mi, že za ty peníze, s daným reproduktorkem a na 2xAA, to umí dost a hraje docela dobře.
Někde ten popis fulltextem jistě najdeš.
Spotřebu to mělo velmi rozumnou, reprodukci a ovládání též.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#20 Příspěvek od ZVUK2000 »

A čemu se divíš. Zdroje jsou pulsní, zesilovače ve třídě D a rádia SDR. Bohužel analog vymírá :evil:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#21 Příspěvek od sinclair »

Ale nedivím, jenom smutně konstatuju.
Ano, analog a taky analogáři vymírají.
Za dalších 15 let už nebude skoro nikoho, kdo by aspoň rozuměl funkci, nebo nedejbože - dokázal porovnat "výhody" mizerného čínského digitálu, oproti půlstoletí starému, japonskému analogu.
Jak jsem napsal, tak si za tím stojím - ne všecko nové, je hned lepší.
Kór v čínským podání.
Kdyby se toho chopili Japonci, tak bych neměl pochyby o tom, že by nové nebylo lepší.
Jenže číňan není Japonec a mrtví evropští/američtí konstruktéři se budou obracet v hrobech.
Měl jsem tu čest prožít dobu, kdy každá technická novinka, byla skutečně lepší, než stávající technika.
Ty to ve svým ranku vidíš taky.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 29 zář 2020, 17:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#22 Příspěvek od ZVUK2000 »

Jedna věc mne ale uklidňuje. Analog opravíš i za padesát let. Ale na ty rádoby nové věci neseženeš někdy ND ani půl roku po uvedení na trh. :D

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#23 Příspěvek od sinclair »

Snad bych to jen maličko poopravil na "dobrý analog opravíš.."
Obávám se ale, že už nebude moc lidí, kteří to budou umět.
A ti, kteří to nějak umět budou, si zase řeknou "a proč to dělat", když spotřebka, lenost a pohodlnost mezitím všecky takové snahy zlikvidují.
Ono těch lidí není nadbytek ani teď, však to vidíš tady :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Jo, ještě to tu je. Jen se obávám, že v Penny už ne. Ale i po něm se taky podívám.

Přidávám nějaké fotky vnitřností toho Paňáci. Označení švábů je takřka nečitelné, vydotit to jde ještě hůř, protože jsou krabatě zalité nějakým lesklým lakem, který znemožňuje nasvícení odkudkoli, lesklé skvrny se objevují převážně na stejných místech.
Na druhé straně desky jsou jen potenciometry ladění a hlasitosti, tři TTH elektrolyty a můstek s několika součástkami indikátoru pro tu LEDku. Zapomněl jsem vyfotit, už ro rozlouskávat kvůli tomu znovu nebudu.
Přílohy
P1050762.JPG
P1050759.jpg
P1050753 (1).jpg

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#25 Příspěvek od xsc »

Hill píše:Znovu jsem to otevřel a proměřil.
Stabilizátor napětí 1,065 V pro ladicí potenciometr drží až do poklesu napájecího napětí pod 2,4 V, pak začne klesat i napětí na potenciometru. Ovšem alkalinka, která má při zhruba 80 mA odběru jen 1,2 V, už to má za sebou. Alespoň pro toto rádio. Ze stejného důvodu si v něm moc nezahrají NiMH akumulátory.
Co tam dát jednu litiovou tužku? Jenže pak je zas potřeba nabíječka.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#26 Příspěvek od rnbw »

Myslis nabijaciu RCR-V3?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#27 Příspěvek od sinclair »

Je možný, že něco na způsob toho ECG se ještě někde prodává, třeba v jiném kabátku.
Skutečně si i po takové době stojím za tím, co jsem o něm napsal. Ovládání je velice přehledné a jednoduché.
Ještě se neporouchal, běží momentálně s menším zesilovačem /poupravená AZS100L/ jinde.
Do zesilovače jsem vratně přidal odpor, pět sériových KY130/80 a cca 3,2V jsou vyvedeny na kolík 4 konektoru Gramo.
Propojení se zesilovačem je teda metr šedé, stíněné dvojlinky S1108.
Jeden konec pětikolík, druhý konec mono jack 3,5 a napájecí konektor.
Má to jednu nevýhodu - při každém zapnutí je třeba zapnout i Sráče.
FM naskočí samo, RockMax, který mě začíná pekelně srát, je na předvolbě 1. :D
Odkdy si hardrock-metalový rádio může dovolit hrát cokoliv od Cyndi Lauper, nebo jiný popový sračky, kurnik?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#28 Příspěvek od xsc »

rnbw píše:Myslis nabijaciu RCR-V3?
Třeba. Nebo i 18650, pokud by se nějak vešla (což ale podle obrázku nevypadá). Ta má ale trochu vyšší napětí.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#29 Příspěvek od ronoda »

Trochu mimo mísu, ale k tématu. Asi před rokem a půl jsem nevydržel a v Lidlu zakoupil toto-foto. Absolutně to nepotřebuji (mám toho na q) ale zlákalo mě devět rozsahů na KV. Bohužel jsem četl nepozorně, rozsah jen jeden, rozepsaný do devíti řádků. Doma zklamání KV slabota, SV nic moc ale VKV hodně dobré, jak tu někdo už psal. Milé překvapení co ten malej repráček vykouzlil. A na sluchátka ve stereu ještě mnohem lepší. Byly u toho i baterie,
tak jsem to na ně trápil a vydržely asi měsíc (zkoušel jsem KV venku a v noci)
--- Na VKV doporučuji, za cenovku do 300,- dost dobrý. (dneska bydlí v šupleti bez baterií a čeká na svou příležitost:-))
Přílohy
tranzistor1.jpg
tranzistor2.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Ak to ma rovnako dementne ovladanie ako vsetka elektronika z Lidlu, tak toho seniora lutujem.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“