Jaký jistč pro zásuvky v paneláku.

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#16 Příspěvek od Achab »

Je to možné, i když zásuvková smyčka AGY 2,5 mm² se obvykle jistila na 15 A.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Original panelák je např. u mne 2/5 všade a 10A . Pochopitelně smyčkově . 2x zásuvka a 2x světlo +sporák . Nestěžoval si na smrad , ale vypadávající jistič . Dej dobrý 10A a bude .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Crifodo »

Vladik36 píše:Otázka zní mohu 10A jistič vyměnit za 16A ?
odpověď zní ano, ale optimálně rukama a kvalifikací toho elektrikáře. Aby se podíval na všechny výše uvedené souvislosti, dotažení svorek, stav napružení dutinek v zásuvkách, průřezy, impedanční smyčka, přizemnění vodiče PEN (obvykle na Fe lano souběžně s ventilační šachtou).
přece jen Al dvouvodičová instalace má sovje slabiny a už hodně pamatuje.

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#19 Příspěvek od Charos »

Dal bych NOVÝ (= nová výroba) značkový jistič B10A + adaptér:

https://www.levny-elektromaterial.cz/Kr ... gJJrvD_BwE

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#20 Příspěvek od Achab »

Taky bych nechal 10 A. Nakonec je to původní hodnota, kterou jistě nezvolili bezdůvodně.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#21 Příspěvek od p32 »

Určitě bych nedával 16A. Je to dělané na 10A, tak stejný případně s adaptérem, jak sem dal Charos nebo 13A. Při otázce, jestli můžu dát místo 10 A nový na 16A dost pochybuji, že by si tam chtěl volat elektrikáře a spravovat elektřinu. Nechal bych to na stejném, ale nové jističi a zkontroloval všechny šrouby na kontaktech v zásuvkách, přepínačích a objímkách (samozřejmě při vypnutých jističích). Doteď to fungovalo, takže není důvod zvyšovat jistič pro jedny dráty. Chce to kázeň na používání spotřebičů jako je pračka, trouba, rychlovarná konvice.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#22 Příspěvek od palmalsport »

Cpát 16 A jistič, na staré dráty, je pěkná zhovadilost. :twisted:

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#23 Příspěvek od mluno »

To mě takto známý volal, že mu padá jistič, byl to 6A na světlech už na DIN liště ne starý bakeliťák ale vypadal hodně staře a taky mechanicky opotřebený, tak jsem mu tam dal novou šestku a byl na chvíli pokoj. Ale pak že znova, na rozváděč svítilo slunce, tak jsem si řikal, jestli to neni tim, ale když jsem přišel s klešťákem a změřil jsem, že tam teče 7,2 A (pokud si to pamatuju) tak bylo jasno, to přesně odpovídá těm dvěma hodinám po kterých to padá. Nevim jak při projektu sčítali světla, když jsem sečetl zářivky, vyšlo mi ještě víc (ne všechny trubice svítily).
Silnější jistič jsem mu tam odmítnul dát, přecejenom vyhořelou vilu bych platit nechtěl.

U těch adaptérů mě dost vadí, že ten retro-adaptér stojí 3x víc jak jistič (jistič stovku, adaptér stovky tři). Ale co člověk nadělá, když nechce měnit bytový rozváděč (vlastně správně podle normy kryt přístrojů).

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#24 Příspěvek od Achab »

mluno píše:...bytový rozváděč (vlastně správně podle normy kryt přístrojů).
V době výstavby paneláků se montovaly bytové rozvodnice podle zrušené ČSN 35 7030 (rozvodnice a elektrorozvodná jádra). Pojem "úplný kryt" neexistoval. Jinak správný název pro konkrétní případ je daný příslušnou normou:

ČSN EN 61439 - Rozváděče nízkého napětí
ČSN EN 60670 - Krabice a úplné kryty pro elektrická příslušenství, pro domovní a podobné pevné elektrické instalace

Sestavením rozvaděče vzniká výrobek, sestavením úplného krytu pouze součást instalace. Starší bytová rozvodnice jako PL, RB apod je typizovaný sériový výrobek, název rozvodnice je tedy na místě i v současnosti.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“