Tikání ze zdroje SEASONIC SS-400ET způsobené SMD rezistorem

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Tikání ze zdroje SEASONIC SS-400ET způsobené SMD rezistorem

#1 Příspěvek od kybrex »

Zdravím,

bylo slyšet tikání ze zdroje. Nejdřív to vypadalo, že větráček škrtá o plastový průhledný kryt, nebo má špatné ložisko. Projevovalo se to od určité zátěže. Nebylo to jako pískání, které ty zdroje občas vydávají při malé zátěži. Znělo to spíš jako když klapou hlavičky na HDD.

Dřív jsem to googlil a nic, ale po letech jsem to znovu šel zkusit zjistit, protože se to zhoršilo a při připojení PC, do kterého jsem dal lepší zvukovku, na domácí reprosoustavu, jsem najednou slyšel stejnej bordel i v bednách.

Tentokrát jsem našel přispěvek z roku 2018 zde https://www.techpowerup.com/forums/thre ... ne.250088/ kde bylo i video s tím zvukem, což mě utvrdilo, že jsem to našel správně.

Divil jsem se, když jsem podle instrukcí odpájel ty 2 SMD rezistory na primáru, změřil jsem je multimetrem pro jistotu (mají 1197kOhm, jak to má být) a dal jsem je zpět a problém se znatelně zlepšil.

Můj postřeh: při pájení ten jeden "zapraskal/zavrzal" - nějaký vnitřní pnutí? Nebyl na desce správně nalepený před zapájením?

Zbytek toho továrního lepidla jsem dal pryč, očistil jsem desku a napájel jsem ty SMD opatrně zpět. Pečlivě jsem zkontroloval spoje pod lupou a světe div se ten zvuk sice není úplně pryč, ale když nedám ucho ke zdroji, tak to už není slyšet a to ani když jsem tomu dal plnej plyn a nastartoval grafiku a ze zásuvky ten zdroj začne podle wattmetru žrát 290W, což je maximum s novou grafickou kartou. Dřív byla maximální zátěž 150W na celou sestavu.

ČÍm to je, že takhle tikají SMD rezistory? Není pak riziko, že někde něco praskne? Měl jsem Seasonic za kvalitní zdroje, není to projev nekvalitního zpracování?

K.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Co mě napadá, nedějou se na něm průrazy?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kybrex »

Jaké průrazy máš na mysli? Jako že by mezi těma rezistorama byla malá vzdálenost a jiskřilo to nějak mezi nima?

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#4 Příspěvek od misocko »

Nie medzi rezistormi navzajom, to by uz bol vrchol, ale medzi privodmy jedneho rezistora, proste vyboj premosti cast rezistora, znizni mu vyrazne odpor na kratku chvilu.
Ak rezistor nieje urceny na napetie pri ktorom pracuje...

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kybrex »

Aha. A nemělo by to zásadní vliv na funkci toho zdroje?

Uživatelský avatar
geograf
Příspěvky: 169
Registrován: 15 čer 2004, 02:00
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od geograf »

Tak může a nemusí, záleží jak rychle se stím vyrovnají řídící obvody zdroje, ale pokud říkáš že je to slyšet v audiu ze zvukovky tak tam asi bude něco kolísat. Chtělo by to se podívat na výstupní napětí osciloskopem.
Jak se tak dívám na tu fotku zdroje tak bych asi i vyměnil nebo přeletoval i ty vedlejší R321 a R322, jsou na stejném potenciálu.
Přílohy
zdroj999.jpg

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Především výboje vedle toho, že hlasitě mlaskaj, jsou zdrojem širokospektrálního rušení.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od CZJKP1 »

O tom jsem četl ve více vláknech...

Lidi to popisují jako cvakání, klapání...

https://www.google.com/search?client=op ... ic+cvakání

https://www.youtube.com/watch?v=RChgYlfc6bE
https://www.youtube.com/watch?v=P2zraUPQq3o

Ale nikde nebyla konkrétní příčina.

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#9 Příspěvek od Balt76 »

Mně takhle začal cvrlikat 180W adaptér k HP notebooku. Je to takový slaboučký cvrlikání slyšitelný na 3m při zavřeným oknu. Když ho dám k uchu, tak to zní jako sršení. Zajímavý je, že ten zvuk vydává jenom když roluju kolečkem myši nebo stačí jenom přejetí myší přes odkaz (změní se ukazatel ze šipky na ruku). Asi už ho konečně rozlousknu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Neodporucam, ked funguje. Nenajdes tam nic.

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#11 Příspěvek od Balt76 »

Asi máš recht. Teď jsem vyzkoušel všech 11 HPčkovejch adapterů, co mám a dělaj to všechny. Akorát jsou tišší (jsou i menších výkonů). Ale když jsem to u toho velkýho zaregistroval, tak mě to vystrašilo. Možná to taky dělal od začátku, co ho mám, jenom jsem si toho všiml až nedávno.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Lukas-Peca »

Cvrlikání a kvílení při pohybu myší dělá i můj stolní počítač, ale z nf výstupu zvukovky. Je zajímavé, že na nic jiného to nereaguje. Zvukovka je do PCI, k zesíku je připojená kvalitním stíněným kabelem a stejně to dělá.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#13 Příspěvek od mihal »

Spracovanie pohybu myši konzumuje neskutočný výkon, momentálne na novom i7 s win10 zaťaží pohyb kurzora po EB stránke CPU o +2-3%, GPU podobne.
Na niektorých "informačne výživnejších" stránkach je to i +20%, je to dané skriptami tooltipov cez ktoré kurzor prejde. Pre zdroj sú to odberové špičky ktoré kvôli magnetickým účinkom prúdu počuť. Tie rezistory veľkosti 0805 sú najlacnejšie na 150V a mohli toho už zažiť dosť. Napäťové rázy ich môžu ľahko doraziť.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Thales »

Já měl kdysi základní desku do PC a ta tikala když byl PC vypnutý. V tiché místnosti to bylo dost rušivé. Nepomohlo ani odpojit síťovou šňůru - tikání ustalo až když jsem vyndal baterii, která udržovala obsah CMOS. Nepodařilo se mi to vyřešit tak ač jinak funkční šla z domu.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#15 Příspěvek od Kremik »

Takovou věc bych nedal z ruky. By mě zajímalo co to je :D
Možná ta baterka byla jen vybitá.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“