Hodinky jsou zdrojem ultrazvuku

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Hodinky jsou zdrojem ultrazvuku

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Hezký večer. Z dlouhé chvíle jsem si zbastlil "detektor neslyšitelných zvuků" který převádí ultrazvuk sejmutý dvěma mikrofony směšovačem do slyšitelnýho pásma (no dobře, tu stavebnici prodává GM a je od Wellemana ). Když jsem ji testoval, tak už jsem nenarazil na žádnýho netopýra, ale zjistil jsem, jak jsou "hlučné" digitální i analogové bateriové hodiny, respektive všechno, co má v sobě nějaký krystal 32,768Khz. Že je to ultrazvuk jsem dokázal tím, že se rychlým pohybem měnila výška zvuků ( efekt soudruha Dopplera). Předpokládám, že ten obyčejný elektretový mikrofon o průměru pár mm je na ultrazvuk celkem tupý, a přesto je slyšet "tón" z bezdrátovými teploměru s hodinami i na půl metru. Co by na to řekl takový pes, kdyby se mnou sdílel pokoj.?
- To taky možná vysvětluje záhadu, když dám dvoje hodinky vedle sebe a seřídím je úplně stejně, tak jsou spolu "svázaný". Asi se spolu sesynchronizují přes ultrazvuk. ( Už jsem to tu myslím si že řešil)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ale ten krystal musí nějak kmitat a vzhledem k rozměrům je to poměrně dobrej zářič.

No naštěstí výkon je malý, horší byly UZV dálkáče k televizorům. Když to otec dovezl z popelnice v Německu, tak pes-fena při prvním testu udělala salto a začala na něho štěkat, jak se lekla.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

že by ten 2 mm váleček byl nějak významně zdrojem akustických kmitů, se mi moc nechce věřit, a že by se dva krystalový oscilátory synchronizovaly "po zvuku" ještě míň.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#4 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
také trochu pochybuji, že by se hodinky položené vedle sebe synchronizovaly.
Jak by to probíhalo, silnější krystal vyhraje?
Asi by v hodinářství, kde jich mají na prodej více než dva kusy, to nějak řešili ...
Jedná se o digitálky nebo quartz s rafičkou?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Z rafikama se stejným strojkem. A když je dám od sebe, tak za tejden se viditelně " rozejdou". A podle mě se dva stejný oscilátory, co běží na stejné frekvenci blízko sebe fázově sesynchronizují a drží spolu buď přes vyzařovaný elektromagnetický pole, nebo i nejspíš akustickou vazbou. Křemenná ladička ( zkuste si kuchnout hodinkový krystal, nebo si jej najděte na internetu) je určitě citlivější na ultrazvuk, na který je naladěná, než obyčejný elektretový mikrofon netopýřího sledovače.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#6 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
1. Když je dáte od sebe ... to je kolik m (vzdálenost)?
2. Za "tejden se viditelně rozejdou" ... kolik sekund?
Není ta Vámi pozorovaná synchronizace způsobena totožnou teplotou krystalu (hodinky mají stejný strojek, jak píšete)?
Tipnul bych, že teplota krystalu, v hodinkách na ruce, by se mohla pohybovat kolem 30°C ...
To pozorování synchronizace je zajímavé, chtělo by to více měření, o jaké hodinky jde - typ?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Když jdou stejně, tak se skoro dotýkají, když jsou od sebe třeba metr, tak se rozchází. Myslím si, že to teplotní závislostí nebude.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Mikras »

Já bych tomu klidně věřil. Tady a tady.

Edit: A tady je to vidět nejlíp.
Naposledy upravil(a) Mikras dne 03 říj 2020, 14:47, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše:že by ten 2 mm váleček byl nějak významně zdrojem akustických kmitů...
No v běžných hodinách bývá trošku delší.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

2 mm průměr.
Jaká je asi energie v CMOS oscilátoru hodinek. Kolik z toho se asi vyzáří přes hermetický pouzdro krystalu, kolik prosákne do hermetického pouzdra dalšího krystalu. To není keramickej filtr.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#11 Příspěvek od Spiral »

Artaban001 píše:Z rafikama se stejným strojkem. A když je dám od sebe, tak za tejden se viditelně " rozejdou".
Zdravím,
to "viditelně rozejdou za tejden" je kolik sekund?
Bylo by možné zveřejnit značku, typ hodinek?

Mikras
Díky, zajímavé ...

Zkusil bych do dalšího testu připojit více hodinek, třeba se najde rebel ,který se nesynchronizuje.

Ty "rafičky" v hodinkovém strojku něco pohání, že by ta indukčnost -
elektromagnet ...
Ty hodinky jsou plastové?

Edit
Jednoduše, nemůže být zdrojem synchronizace ta indukčnost - cívka v hodinkách?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Rozejitím myslím to, že se vteřinovky pohnou třeba čtvrt vteřiny po sobě. Když byly u sebe, tak vteřinovky i po půl roce běžely tak, jak jsem je sesynchronizoval ručně zatlačením korunek přesně ve stejnou dobu. Ono je to jedno, jaký jsou to hodinky. Ve většině je stejně 32,768Khz krystal a strojek od Myioty. Ono by to chtělo nějak otestovat, ale problémem je to, že čímkoliv se zavěsíš na krystal, změníš jeho frekvenci. Tak jedině akusticky. A jinak rafiky pohání krokový motor impulsama z děličky, co dělí frekvenci krystalu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

mikras: první dvě videa jsou metronomy položeny na pohyblivé podložce, takže se synchronizujou mechanicky tím, jak celé těleso metronomu uskakuje v reakci na značně hmotné kyvadlo.
na třetím sice neposkakujou celé strojky, ale masivní kyvadla jsou tak blízko, že se můžou ovlivňovat tlakem vzduchu. Kromě toho tam asi budou elektromagnety tak silné, že i vazba přes jejich pole je možná.

K měření kmitočtu krystalů mají hodináři čítače s akustickým snímačem tikání (piezo)mikrofonem. Kmitočet zobrazujou přes výpočet z doby periody tiku.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#14 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
ten princip měření už popsal Crifodo a já bych jen doplnil, že ten přístroj se nazývá vibrograf nebo Watch Timing Machine.
Pro další hledání informací, bych doporučil zadat do vyhledávače
"biburo watch".
Netvrdím, že ta pozorovaná synchronizace je hloupost, ale jsem hodně skeptický.
Odkazy od Mikras trefně rozebral také Crifodo, ta analogie je hodně optimistická ... :"Přání bývá otcem myšlenky".
Výsledky měření by mne zajímaly, hodně zdaru.

Uživatelský avatar
MacMagor
Příspěvky: 15
Registrován: 30 lis 2011, 01:00
Bydliště: Déšť a Kopce

#15 Příspěvek od MacMagor »

Na tretim videu ma na kyvadlech pricvaknuty magnety.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“