Calex CM345

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kynolog07
Příspěvky: 55
Registrován: 30 led 2009, 01:00
Bydliště: Prostějov

Calex CM345

#1 Příspěvek od kynolog07 »

Mám tuto lednici a zdálo se mi, že chladí moc. Dal jsem teploměr do sklenice, tuto postavil na spodní poličku a ukazuje 0 stupňů. (Termostat stažen na minimum.) Podezření padlo na termostat. Po jeho výměně je ale vše při starém. Stále chladí hodně.
0 stupňů na spodní polici. Poradí někdo?
„Na některé otázky je jedinou rozumnou odpovědí mlčení.“

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Kdyz mas termostat na minimum, tak trochu pridej, abys mel vyssi teplotu. :-)

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#3 Příspěvek od dred »

Kompresor ide stále, alebo vypína?

Uživatelský avatar
kynolog07
Příspěvky: 55
Registrován: 30 led 2009, 01:00
Bydliště: Prostějov

#4 Příspěvek od kynolog07 »

Pokud dám termostat na nulu, tak stále běží kompresor. Ten starý termostat dělal to samé. Přívodní vodiče na termostatu jsou správně. Když odpojím na termostatu 4, tak kompresor vypne, stejně tak na 6 žárovka. Přívod jde na 3. tak nevím. Měl jsem za to, že na nule zhasne žárovka a vypne kompresor, ale jak jsem psal, kompresor běží dál. Že by druhý byl vadný se mi nechce věřit. Výparník je na dotek studený po celé ploše, kapilára je připevněna taktéž dobře - těsně přiléhá. Jo a termostat je A13 - ledničkový, žádná mraznička.
„Na některé otázky je jedinou rozumnou odpovědí mlčení.“

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

Termostat je nový nebo někde roky ležel a je stejného typu?

Uživatelský avatar
kynolog07
Příspěvky: 55
Registrován: 30 led 2009, 01:00
Bydliště: Prostějov

#6 Příspěvek od kynolog07 »

Termostat je nový a stejného typu (stál 480,-Kč).
„Na některé otázky je jedinou rozumnou odpovědí mlčení.“

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#7 Příspěvek od kovar »

teplota v ledničce se neměří položeným čidlem a nebo teploměrem na výparník ale měří se ve sklenici vody kterou dáš do prostoru lednice
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#8 Příspěvek od elektrosvit »

A máš to správně zapojené? Na č. 6 je přivedena fáze (hnědý), na č. 3 je připojen spínač žárovky (světle modrý) a na č. 4 kompresor (šedý nebo černý). Konec kapiláry musí být upevněn příchytkou k zadní stěně výparníku. Při montáži je potřeba výparník odšroubovat.

V této lednici nám před měsícem taky odešel termostat (už druhý). Byl trvale rozepnutý, asi došlo k úniku média z kapiláry. Když jsem jej šroubovákem dotlačil, tak sepnul, lednice vychladila a poté rozepnul. K dalšímu sepnutí zase nedošlo. Koupil jsem stejný za 250 Kč a světe div se, měl stejnou vadu. Musel jsem jej reklamovat. Funkční jsem nakonec koupil od kolegy, jehož táta je servisák. Takže i nový termostat může být špatný.

Ale myslím si, že to máš jen špatně zapojené. Kontakty 3-6 musí být po vytočení na nulu rozpojeny, 3-4 se rozpojí až po vychlazení. Zkus termostat vytočit na nulu a umístit na 15 až 30 minut do mrazáku. Musí dojít k rozepnutí kontaktů 3-4 a po vytažení k jejich sepnutí. Pokud se tak nestane, je vadný.

Uživatelský avatar
kynolog07
Příspěvky: 55
Registrován: 30 led 2009, 01:00
Bydliště: Prostějov

#9 Příspěvek od kynolog07 »

TO kovar: píšu to hned v prvním příspěvku - Akorát jsem neuvedl, že ve sklenici je voda.
TO termit256: minimum je myslím myšlena hladina blízko nuly na kolečku termostatu, tedy minimum výkonu, teplota v chladničce - "vysoká".
Při zapojení vycházím s údajů vyražených na termostatu: 3-6 0,1A, 3-4 6A.
Z toho mi vyplývá že 3 je přívod, kompresor 4 a světlo 6.
„Na některé otázky je jedinou rozumnou odpovědí mlčení.“

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#10 Příspěvek od elektrosvit »

Přívod má být opravdu na 6 a světlo na 3. Je to tak i ve schématu v návodu k obsluze. Při prohození, jak jsi to zapojil ty, vypne hlavní vypínač (3 - 6) jen světlo, ale kompresor poběží dál, dokud nebude vypnut rozpojením 3 - 4. Správně má být rozpojením 3 - 6 vypnuto světlo i kompresor.

Vypne kompresor vůbec někdy, nebo běží pořád?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Určitě?
:wink:
Naposledy upravil(a) masar dne 09 říj 2020, 10:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#12 Příspěvek od Vlafig »

Ano, je to správně a u všech termostatů je zapojení podobné. Hnědý vodič je fáze - přívod, zapojeno na č. 6. - většinou bývá uprostřed termostatu. Černý drát je č. 4 a jde zpět dolů ke kompresoru. Většinou modrý drát - č. 3 jde ke světlu.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#13 Příspěvek od elektrosvit »

Zapojení termostatu v návodu k obsluze je stejné jako třeba tady.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

To schema je sice pěkně barevné, ale odkdy je světlo v ledničce závislé na termostatu?
Nevím jak "u všech termostatů", ale např. Ranco to mají jinak. Žárovka na jejich schematu má funkci signalizační.
:wink:

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#15 Příspěvek od elektrosvit »

Máš pravdu, ale u toho Ranca jsou obě kontaktní dvojice ovládány "vlnovcem" a spínají podle změny teploty. Kdežto u Atea A13 v té Calexce je změnou teploty ovládán jen jeden kontaktní pár (3 - 4). Druhý pár (3 - 6) se rozepne jen při vytočení termostatu do nulové polohy, tj. plní funkci hlavního vypínače. Jiná situace je v případě mrazničky (v CM345), tam jsou obě kontaktní dvojice spínány v závislosti na teplotě, aby se případně mohla rozsvítit varovná doutnavka.

Na druhou stranu, ve sklepě máme ještě malou chladničku Gorenje a u ní světlo svítí i v případě natočení knoflíku termostatu do polohy STOP. Zkrátka závisí na výrobci...
Naposledy upravil(a) elektrosvit dne 09 říj 2020, 11:06, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“