MBA810 jinak

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#181 Příspěvek od sinclair »

Bohužel neobejde.
Jeden z kdysi dříve upravovaných modulů ala "Olympia", měl filigránsky nárazem rozpůlený, ten 100n supermit v Boucherotu, čehož jsem si hned nevšiml.
Nebyla s tím domluva. Kmitá to ihned, už po přiblížení ruky k řadovému konektoru.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#182 Příspěvek od danhard »

Jelikož tady nikdo nezměřil, co ten brouk skutečně potřebuje, tak nemá cenu rozebírat, jak by to bylo lepší.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#183 Příspěvek od danhard »

sinclair píše:Nebyla s tím domluva. Kmitá to ihned, už po přiblížení ruky k řadovému konektoru.
Každej opravář i s minimem zkušeností by Ti řekl, že takové kmitání způsobuje nějaká kapacitní vazba.
Bodejť by ne, když vstup těch modulů leze drátem z venku přímo do vstupního tranzistoru a proti zemi je tam 150 k odpor.
Naposledy upravil(a) danhard dne 11 říj 2020, 20:45, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#184 Příspěvek od rvx73 »

nj, to je ale už zdejší klasika, že sinclair čte z příspěvků jenom to, co se mu hodí ;)
Já jsem totiž jako podmínku nutnou uvedl, že vstup toho švába bude ošetřenej proti kmitočtům 15k+

mohl by to vyzkoušet lubos1961, že by
1) ke vstupu připojil delší drát
2) za ten vstupní kond zapojil 1k rezistor a za něj dal kondík proti zemi řekněme 470p-1n,
a 3) odpojil boucherot :)
Naposledy upravil(a) rvx73 dne 11 říj 2020, 20:47, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#185 Příspěvek od danhard »

To může být ošetřenej třeba na 50kHz :D

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#186 Příspěvek od rvx73 »

může, ale byla tu debata, že proč do toho pouštět něco, co reprák nevyzáří ;)

samozřejmě to předpokládá, že není zprasená deska

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#187 Příspěvek od lubos1961 »

Teď pár dní nebude čas na zkoušení, budu makat na 12 hod. směnách.

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#188 Příspěvek od rvx73 »

v pohodě, však nehoří ;)

taky mám teď kvůli tomu čínskému svinstvu mám rozházenou práci

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#189 Příspěvek od Thales »

Nevíme co bude na výstupu, tudíž nevíme jestli to nevyzáří. Tudíž mám za to, že pokud to má být univerzální tak by to alespoň do 20k mělo jet.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#190 Příspěvek od Duvsan »

Ja osobne ten Bucherot akosi nechápem. Teoreticky mi je jasné, k čomu tam je, ale jeho praktickú činnosť si predstaviť neviem. Odpor výstupu je predsa zlomok ohmu.
Ak je to náročné na vysvetlenie, tak to nechajme.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#191 Příspěvek od EKKAR »

Nejdřív si ujasni rozdíl mezi pojmama ODPOR a IMPEDANCE. A hlavně se soustřeď na to, ZA JAKEJCH PODMÍNEK ty vlastnosti zkoumáš. Pak (možná) pochopíš, co ten Boucherot vlastně dělá a jak.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#192 Příspěvek od Kremik »

Boucherot je náhradní zátěž zesilovače pro vysoké kmitočty, pro které už připojený reproduktor i se svým přívodem nemá dostatečně nízkou impedanci. Kondík se pro takový kmitočet už moc neuplatní a signál tak jde do odporu. Kdyby tam nebyl, všechny špice by si jen tak "volně lítaly po vedení".
Ale i MBA810 dokáže slušně pracovat bez boucherotu, osobně vyzkoušeno. Ovšem jen poslechem, tehdy jsem ještě neměl osciloskop.
U můstku se dá boucherot zapojit mezi výstupy jen pokud je opravdu symetricky buzen. Pokud je druhá půlka můstku buzená z výstupu první, dal bych je určitě na obou stranách proti zemi.
Kdyby se totiž obě poloviny rozhodly kmitat se stejnou fází, boucherot mezi výstupy by byl neúčinný.

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#193 Příspěvek od rvx73 »

Duvsan: když se dostatečně velká část energie z výstupu zesilovače dostane na jeho vstup, může se zesilovač rozkmitat. Ten boucherot funguje jako "snubber network" (Zobel network), čili jako jakýsi kanál, kterým se ta energie, která se nemůže procpat přes indukčnost repráku, svede na zem. Kondenzátor pro vysoké kmitočty funguje jako zkrat (jak popsal kremik) a na odporu se ta energie "protopí" - promění se na joulovo teplo. Nicméně pravdu má danhard, že to je jen jakási "z nouze cnost" a že je v první řadě záhodno navrhnout desku tak, aby do vstupu zesilovače nelezlo to, co tam nepatří.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#194 Příspěvek od sinclair »

Boucherot je "náhradní zátěží" už hodně dlouho před 20kHz, pitomče. Tady je to 100n a 1R.
A když seřízneš vstup tak, aby šel -3dB už na 22kHz, tak jak bude potom vypadat obdélník třeba 15kHz na výstupu?
A jak bude takto "ošetřený" zesilovač reprodukovat rychlé přechodové jevy na vyšších akustických kmitočtech?
Boucherot, vf filtr a další opatření proti vnucené SR nejsou totéž.

Ten modul, o kterém je řeč /s porouchaným Boucherotem/ se po výměně supermitu okamžitě uklidnil a potom mu byla nějaká ruka u vstupu šumafuk.
Hned vedle vstupního pinu je tam 2x rozlitá zem a na hodně vzdálený výstup to žádnou kapacitní vazbu nemá, ty vazbo.
Oni ani v té Nižné nebyli zas až takoví blbci, jako někteří tady, víš?

rvx73, nedáváš na Slovanetu pozor.

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#195 Příspěvek od rvx73 »

on se v přirozeném hudebním signálu někde vyskytuje obdélník 15kHz? A jak bude znít, když ho pustíš do ARE ?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“