Melodický zvonček z elektromagnetickými cievkami

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#31 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:aby tam PIC být nemusel...
Někdy před 10 lety jsem se zabýval myšlenkou udělat bicí hodiny, nemusel tam být PIC protože tam byl ATTiny :twisted:
hodiny 32768 a z toho rovnou reálný čas
na bití mechanismy z relé, cívka na 12 V jakž takž chodí i na 5 ale není to úplně ono. Asi by to šlo adaptovat i na ten zvonek.
Domovní zvonek bych si představoval spolehlivě fungující při výpadku el. sítě (zejména), protože tehdy je všechno vyhrocenější a komplikovanější.
Přílohy
bez_PIC.jpg

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já bych balil baby na mechanickej zvonek. Pěkně bych jim to ukázal, popsal a dál už by to šlo samo.

S procesorem to umí i malý dítě. :D

A když nepůjde elektrika, stačí zavolat mobilem.... :twisted: My jsme házeli kamínky do oken.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#33 Příspěvek od Crifodo »

Až přijedou po x hodinách milostivě ČEZáci řešit opravu, ty budeš lítat někde po celým domě nebo v kotelně, tak určitě budou shánět mobil na tebe nebo házet kamínky. Jednou dvakrát u branky zazvoní, pokrčí rameny a odjedou. Jen jedna ze sta modelových situací. V ten moment je potřeba spolehlivě řvoucí zvonek a ne něco, co je závislý na síti.
Souvislost s balením bab mi nějak uniká.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#34 Příspěvek od masar »

Crifodo píše:...Souvislost s balením bab mi nějak uniká.
V tom budou zkušenosti... Zkus opět některou "ze sta modelových situací".:wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#35 Příspěvek od Crifodo »

Někomu zřejmě ani opakovaná zkušenost nestačí...
To se ovšem opět vzdalujeme od tématu.
Připouštím že ne všechny aplikace dveřního zvonku/gongu musejí být trottelfest.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#36 Příspěvek od masar »

Jedno z možných řešení bez použití procesoru jsem nakreslil níže. Využívá paměť SRAM 2kBx8, dostatečná pro délku melodie 20s při časování cca 200Hz. Tlačítky lze "zahrát" potřebnou posloupnost pro spínače až 8 různých "gongů".
Jedná se o ideové schema...
Tyto paměti je třeba zálohovat napětím >2V (nezakresleno), aby melodii "nezapomněly". Spotřeba proudu ze zálohy je pak velmi malá.
:wink:
Edit: Zapomněl jsem dokreslit pulldown odpory k programovacím tlačítkům. K pc se ale dostanu nejdřív v sobotu.
Přílohy
tubullar bell2.png

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od Thales »

Crifodo píše: Souvislost s balením bab mi nějak uniká.
To je chyba, já sbalil kdysi jednu zajímavou holku z ČVUT na digitronové hodiny :)

Sorry za offtopic.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#38 Příspěvek od Crifodo »

Masar: já tam nikde nevidím monostabil nebo něco pro krátký úder do trubky, tohle by bylo spíš pro flétnu. A trochu to plýtvá bajtama a předpokládá to bezchybně zahrát v reálným čase, ne?

Uživatelský avatar
johnq11
Příspěvky: 6
Registrován: 04 říj 2020, 02:00

#39 Příspěvek od johnq11 »

Ahojte páni, tak po dlhom čase trochu reality...
Je to takzvaný KORONA projekt, ale už je vo finálnom štadiu, ešte musím nalakovať mosadzne trubky koli korozii a vymyslieť a urobiť drevený kryt na mechaniku...
Nie je to 100% tak, ako som si to predstavoval, hlavne čo sa týka tých elektromagnetických cievok, ale možno to ešte časom vylepším. Totižto vydávaju pri zopnutí nárazom jadra o vnutorný obal cievky ostrý počutelný zvuk, nie je velmi hlasný, ale počujem ho. Vo vývoji som mal toho viac, ale , buď to bolo velmi drahe, alebo to bolo slabe a uder bol velmi tichý. Jadro muselo to mať silu aspoň 2kg korigovať.
Přílohy
elektronika
elektronika
Základ mechanika + zvuk
Základ mechanika + zvuk
držiak
držiak
El. mag. cievky
El. mag. cievky
ladenie trubiek
ladenie trubiek

Uživatelský avatar
johnq11
Příspěvky: 6
Registrován: 04 říj 2020, 02:00

#40 Příspěvek od johnq11 »

2 časť
Ako to zneje tu neviem nahrať, skúšal som akýkolvek formát...
Přílohy
Najdlhšia rúra má 1120mm, najkratšia 850mm
Najdlhšia rúra má 1120mm, najkratšia 850mm
A tak to je to po vyleštení. Ale kým som na to prišiel ako ich dať do takého lesku, trvalo to viac ako týždeň...a k tomu ešte su všetky obchody zatvorene...
A tak to je to po vyleštení. Ale kým som na to prišiel ako ich dať do takého lesku, trvalo to viac ako týždeň...a k tomu ešte su všetky obchody zatvorene...
Mal som problemy z arduinom a cievkami pri spoločnom napajaní, tak som na arduino použil stabilizátor napätia
Mal som problemy z arduinom a cievkami pri spoločnom napajaní, tak som na arduino použil stabilizátor napätia
odľahčenie + prívod
odľahčenie + prívod

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“