Dell Latitude E6420 vypíná místo režimu spánku i hibernace.

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

Dell Latitude E6420 vypíná místo režimu spánku i hibernace.

#1 Příspěvek od samarit »

Dell Latitude E6420 s SSD a Win10 64bit po zavření víka nejde do spánku, jako ještě nedávno, ale vypne. Nastavil jsem schéma Nastavení napájení do výchozího stavu, přesto závada trvá. Hibernaci mám odstraněnou. Když dám NB do spánku softwarově - tj. Start->Vyp-> Režim spánku, nebo Fn+F1, tak ho lze za krátkou chvíli probudit normálně tlačítkem Vyp/Zap (viewtopic.php?p=366340#p366340), ale po delší době už je zase samovolně vypnutý. Často NB přenáším a s otevřeným víkem je to problém.
Čím to může být?
---------------
Edit:
Už to vám. Dělá to grafický ovladač.
Když mám originál od Dell co patří k mému modelu (Intel(R) HD Graphic 3000), tak to blbne.
Když ale zvolím Základní grafický adaptér Microsoft, tak je vše ok, jen nejde večer ztlumit jas a
Hledal jsem jiný ovladač pro grafiku co by problém odstranil, bohužel jsem nenašel.
Vrátil jsem se tedy k hibernaci a dělá to totéž.
Když mám ovladač "Základní grafický adaptér Microsoft", tak to po zavření víka hibernuje a po otevření je to ok. Funguje ale jen s hibernací.
Když mám ovladač "Intel (HD) Graphics 3000", který jako jediný k tomu NB nabízí Dell, tak se to po zavření víka vypne (asi nekorektně). Zavření víka je totéž jako jiné metody přivedení do spánku, nebo hibernace (podle toho co pokročile nastavím)
I když jsem našel na netu podobné problémy s tímto NB, zůstaly také jako zde bez vyřešení.
Ví někdo jaký dát jiný ovladač?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od xsc »

U Win10 by mělo stačit kliknout ve správci zařízení na tu grafiku, dát aktualizovat ovladač po internetu a měl by si stáhnout MS oficiální ovladač. Pokud tedy Dell něco příliš nemodifikoval, ale jinak se jedná o "kartu", která je přímo v procesoru. Nebo ten ovladač najít u Intelu.

Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

#3 Příspěvek od samarit »

Díky.
Když dám ve správci "Aktualizovat ovladač", tak mi to tam vrazí jen ten "Intel(R) HD Graphic 3000", pokud tam mám předtím "Základní grafický adaptér Microsoft".
Pokud tam mám ten "Intel(R) HD Graphic 3000" a dám ve správci Aktualizovat ovladač, tak mi to nahlásí, že mám ten nejlepší a aktuální ovladač.
Hledal jsem a když se mi některý ovladač zdál vhodný, tak to instalaci stejně odmítlo.
Kde mám hledat ovladač Intel?

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#4 Příspěvek od GeXeS »

Tady je otázka, co si Win10 myslí, že je vhodnější ovladač. Kdysi mi takhle jeden starší stolní PC Lenovo běžel správně jen s generickým MS ovladačem videa, ale vždycky jen chvilku - pár vteřin po každém restartu si nainstaloval "lepší", originál od výrobce - a ten už Win10 nepodporoval a blbnul. Marně jsem se to pokoušel odinstalovat a zakázat aktualizace pro konkrétní kus hardware. Na netu se dají dohledat návody, jak to vypnout natvrdo v registrech, ale funguje to jen v Pro, ne v Home.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

Tak to vypadá, že se na to Intel vybodl, viz: https://downloadcenter.intel.com/produc ... phics-3000

Takže ty drivery, co stáhnou Win10, budou asi jediný. Můžeš ještě zkusit tam nacpat drivery pro Win 8, ale vzhledem k tomu, že MS hrabe do driverů s každým buildem, asi to nebude k ničemu.

Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

#6 Příspěvek od samarit »

Našel jsem toto ale šlo to instalovat jen pomocí souboru kit36381.inf
Výsledek je stejný jako s Intel-HD-Graphics-3000
Obrázek

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

Prostě se Intel vykašlal na podporu starších grafik a MS se od té doby několikrát porýpal v drivermodelu Win10... Takže buď se s tím smířit, nebo přejít zpět na Win7/8. Nebo počkat, co zas MS opraví a podělá ve Win 10, verzi 2010 :-)

Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

#8 Příspěvek od samarit »

Změna nastala letos, mám dojem že nedávno. Předtím to chodilo ok. Asi to pokazila nějaká aktualizace. Víte která? Jak se jí zbavit?
historie aktualizací zde
Obrázek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Mas tam najnovsi BIOS?

Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

#10 Příspěvek od samarit »

Ano, nejnovější je z 3.6.2018
Přílohy
bios.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Uz je A26, ale tento problem to neriesi (je tam len novsi mikrokod pre CPU). Mimochodom, neviem najst na webe, ze by ludia mali tento problem - tak sa obavam, ci to nebude problem v HW.

Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

#12 Příspěvek od samarit »

Odinstaloval jsem graf. adapter (zůstal jen VGA). Pak jsem instaloval ovladače z Dell podle mého s/n - všechny ty, které mi to spolklo. Je tam teď sice zase grafika (Intel(R) HD Graphic 3000, ale protože jsem nechal funkční hibernaci, tak to dělá toto:
- při vypnutí do spánku z menu - místo nastaveného spánku - hibernace
- při vypnutí tlačítkem - vypne
- při vypnutí do spánku přes Fn+F1 - místo nastaveného spánku - hibernace
- při zavření víka - po krátké době (cca 2min) otevření víka - spánek, po delší době - hibernace.
Nechám to tak, na nic lepšího asi nepříjdu.
Dík za pomoc
Nahoru

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Hape »

Ta reakce na zavření víka je podle mně v pořádku. Takhle to fungovalo i u mého notebooku (dokud ještě byl funkční). Je to tak schválně, aby se šetřila baterie. Spotřeba v hibernaci je nepatrná oproti stavu spánku, kdy je udržovaný obsah v paměti RAM. Doba po které to přejde do hibernace je nastavitelná v "Pokročilých nastavení napájení".
Chování při těch první třech akcích by se mnělo dát taky nastavit v "Pokročilých nastavení napájení".
Přílohy
Pokročilé nastavení napájení.PNG

Uživatelský avatar
samarit
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2015, 01:00

#14 Příspěvek od samarit »

Už delší dobu se mi občas objevovala hláška o tom, že mám vyměnit baterii.
Teď jsem jí vyměnil a problém zmizel.
Děkuji všem za ochotu.
Umíte to pochopit?
Já ne.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Embedded controller (EC), ktory okrem ineho komunikuje s bateriou, riadi zapinanie a pod., dokaze niekedy pekne zlblbnut. Predsa len je to tiez procesor, takze ma program a su v nom chyby... Na niektorych notebookoch dokaze vadna bateria sposobit mizerny vykon a vysoku zataz CPU (asi to generovalo ACPI prerusenia alebo co).

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“