Pájení mědi k zinkovému povrchu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

Pájení mědi k zinkovému povrchu

#1 Příspěvek od Serifus »

Zdravím!

Co za tavidlo použít k pájení mědi na pozinkovaný plech? Stačí klasika kalafuna? Případně prosím o jiné doporučení. Díky!

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#2 Příspěvek od kutilmil »

Buď si kúp niečo "špécl" alebo použi kyselinu chlorovodíkovú v ktorej predtým rozpustíš nejaký zinok.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Jak je to pozinkovaný plech, stáří a tloušťka povrchu a k čemu to má být.
Na zinek existuje speciální tavidlo - není nutné, ale je třeba řešit vhodnou pájecí slitinu, zinek je pájecí jed pro cínové pájky - způsobuje křehnutí spojů atd.
Kalafunu si nechej na housle nebo na prase při zabíjačce.
Naposledy upravil(a) Sendyx dne 19 říj 2020, 13:10, celkem upraveno 1 x.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od lesana87 »

Kalafunou pozink moc pájet nejde, na to se používá směs kyseliny chlorovodíkové a chloridu zinečnatého. Připravíš si ji tak, že do rozředěné HCl naházíš kousky zinku/pozinku, tak část kyseliny zreaguje na ZnCl2.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

OT: No, to si kámoš klempíř vždycky šel "uvařit kyselinu", načež seděl s cigaretou a otevřeným lahváčem a čekal... Hezká práce. Trocha vodíku mu nevadila.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Přitom stačilo, aby si koupil krabičku salmiaku, nebo pájecí tuk se salmiakem... po těchto klempířských umělcích okapy proreznou za 10 let tak, že se tam dá prostrčit ruka, protože je pozink sežraný v širokém okolí pájeného spoje, popřípadě ho sežerou zbytky chlorzinku dřív nebo později.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

On tu práci naštěstí moc dlouho nedělal. Se svojí rychlostí metr okapů za den byl asi nejpomalejší řemeslník v okolí. Ale o mrtvých jen dobře.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#8 Příspěvek od Sandal »

Jen dodám že hodně zinku lze pohodlně získat z vyvažovacího závaží na kola. Obrousí se barva a máme zinku habaděj. Tak a hurá někam na parkoviště :twisted:

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#9 Příspěvek od elektrosvit »

Při opravě ochranného koše ze známé bakelitové ruční svítilny jsem použil tuto kapalinu a celý koš jsem následně umyl ve vodě s troškou saponátu. Spoje drží hezky, ale při pádu by asi moc odolné nebyly.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#10 Příspěvek od jirkati »


Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

Sendyx píše:...po těchto klempířských umělcích okapy proreznou za 10 let tak, že se tam dá prostrčit ruka, protože je pozink sežraný v širokém okolí pájeného spoje...
To dokáže opravdu jenom "umělec." Okapy pájené s pomocí chloridu mám na domě přes 50 let a stav je pořád vyhovující. Za tu dobu byly natřené asi jenom dvakrát. Na šopě jsou okapy od první republiky a prorezl jenom svod a kolena kolem spojů. A hlavně proto, že svod ústí přímo do žumpy a žere ho čpavek.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Já teda nevím, ale když jsem potřeboval na provizorní stínicí kryt z pozinkovaného "okapového" plechu přiletovat kostřicí drát, tak běžný cín /Crystal 502 i 505/ na to chytl úplně sám, stačilo jen dobře prohřát. Až jsem někdy nadával, že se to rozlezlo, kam nemělo.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#13 Příspěvek od dobrman »

Táta byl klempíř a co jsem s ním jezdíval na "melouchy", tak vím, že na pozink se používala kyselina "ostrá" a "převařená" jen na nepozinkovaný místa. Třeba když se snýtovaly žlaby, tak ty železný nýty se zaletovaly tou převařenou.... a pod..
(důležitý bylo ten spoj pak opláchnout)
Sandal píše:....hodně zinku lze pohodlně získat z vyvažovacího závaží na kola.....
Nebo ze zinkový rakve :D
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Serifus »

Tak jinak... Takovou složitost jsem nečekal :-) Je to kadmium. A je to nově pokovená součást. Kdybych řekl, že je to kadmium, tak se každý pokřižuje a uteče. Nemám kadmium na naložení do kyseliny a tvorbu tavidla. Asi to ve výsledku nechám přivařit tak, jak to bylo původně. Doufal jsem, že to půjde lépe... :-(

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Vezmem to z druhé strany , co máš doma . Na nový kadmiovaný povrch to půjde skoro samo . Spíše naznač plochu a sílu materiálu z důvodu výkonu .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“