Stavba IO z diskrétních součástek

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#31 Příspěvek od VASEK_W »

Ehmm, mám za to, že vstupní úrovně jsou v pořádku. Je to pořešené pomocí těch tranzistorů. "nulka" je tam jen pro inverze a RS klopný obvod ...
Až na napájecí napětí jen 5V díky té "TTL-ce", je to plnohodnotná náhrada. Dneska si tam můžeš dát ten CMOS, jenže tenkrát holt nebyly. S bídou jsem v těch osmdesátých letech minulého století sháněl do zapojení a konstrukcí obyčejná TTL-ka nejnižších čísel :-(. Taková to byla doba.

Vašek

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#32 Příspěvek od sinclair »

Pozor na KSY81-82 a všechny další pnp z řady TR. Jsou to žebráky, mají Uceo jen okolo 15V.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#33 Příspěvek od Zmije »

Na druhou stranu chodí do vysokých kmitočtů.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#34 Příspěvek od Kremik »

On to sinclair bere jen ze svého pohledu. Nenapadlo ho, že se tranzistory mohou použít i v něčem jiném, než je zesilovač :D

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#35 Příspěvek od eleferner »

Jen pripominam, ze MAA436 tu nabizim, takze je neni treba stavet:

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ght=maa436

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#36 Příspěvek od sinclair »

Ne, napsal jsem to proto, že kdyby se to někdo pokoušel postavit v 15V verzi, tak narazí. Ft těch KSY není zase o tolik vyšší, než Ft běžného, nf pnp tranzistoru. Docela velký rozdíl je u nich v Ucesat, což je spolu s definovanými Ton a Toff charakterizuje jako spínací.
Pokud ten obvod někdo nechce provozovat na desítkách MHz, tak je úplně jedno, co tam bude za tranzistory.
Jen jsem upozornil, že ty KSY81-82 stojí za hovno už pro svůj původní účel. Byly použitelné jen okolo TTL logiky. Jeden z nich má dokonce Uceo jen 12V.
Poměrně málo šumí, asi jako BC179, ale je to celkem k ničemu, kvůli tomu nízkému Uceo.
To už můžu použít značkový 2N3906, co má šumový číslo dokonce zaručovaný.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#37 Příspěvek od weed_smoker »

Ten návod na náhradu 555 si pamatuju,ale nezkoušel jsem to.Stavba přesnýho OZ byla v nějakym VF mV metru,byl to možná zmíněnej AS-102 nebo 101.
S těma tranzistorama to asi tak je,protože se skoro v ničem neobjevovaly,kromě pár desek s TTL a několika málo s 8080,obvykle z Aritmy.KSY81 a 82 se v AR konstrukcích občas používaly,TR12/15/18 se skoro nevyskytovaly.Jeden TR15 na mě vypadnul ze stolu,když jsem otvíral šuple.Kde jsem ho vzal,to nevim.

Uživatelský avatar
nop
Příspěvky: 158
Registrován: 18 kvě 2007, 02:00

#38 Příspěvek od nop »

docela mi to láká to zbastlit tu náhradu 555 líbí se mi to,ale tak starý součástky nemám tak prolezu katalogy ohledně náhrad...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#39 Příspěvek od EKKAR »

Bambusový diody GA201 nahradíš Schottkama BAT43 nebo BAT46, trandy stačí z řady BC546 až 560, hradla můžeš nahradit libovolnýma logickýma švábama jak z řady TTL kompatibilní 74xx, tak CMOS kompatibilní 4xxx, rozdíl bude jen v maximálním Unap, který to pak vydrží.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#40 Příspěvek od sinclair »

Taky to vím o těch KSY jen náhodou. Když hledáš nš pnp tranzistor, tak už přebereš kdeco, i to málo pravděpodobné.
Kvůli rozkmitu mě ale musí zajímat i Uceo - a to je u čs. pnp spínacích typů extrémně nízké. Oproti třeba npn KSY, který mají bezproblémově až okolo 40V. Naprostá mizérie je i TR23 a TR18, taky pnp, asi jenom účelový odvozeniny od těch KSY8x.
Touhle náhodou, kdy jsem strkal do patic už fakt kdeco, jsem např. přišel na to, že co do šumu /zajímá mě všechno pod úroveň šumu dobrého BC179 či BC214/ jsou až překvapivě dobré staré, ST plecháče 2N2222A a 2N2907A, přičemž mají všecky bohatě nad 60V a ani u jednoho se neobjevují výstřely.
Stejně tak staré plastové Motoroly s modrým čelíčkem 2N4401 a 2N4403, původně spínače, ale šumově výborné.
Kdysi dávno, někdy v půli 90, mi kdosi dal těch origo plecháčů větší sáček, směs těchto spínacích TO18 s jejich variantami v TO39. Měl jsem zafixováno, že jde o regly-spínače, tak se uložily a jen občas se vzal nějaký TO39, když byl někam potřeba.
Myslím, že regulátor kterési maďarské mechaniky, má osazen 2N2905, kam se v servise běžně cpaly KF517.

A dost podobně náhodně, jsem našel vyloženě šumové perly mezi bambusáky těch typů a druhů, kde se to nedalo čekat ani teoreticky.
Například takový GC521.
Nijak netříděný kus byl z prdele vsazen na pozici vybírané 106NU70. Po lehké úpravě děliče předpětí (68k=>56k) šumí měřitelně i slyšitelně míň, než ten selektovaný 106NU70.
Prostě překvápko - že ampérový "výkoňák" šumí míň, než nízkovýkonový vybíraný kus. Jako bonus má "výkoňák" betu jako kráva..
Naposledy upravil(a) sinclair dne 27 říj 2020, 19:28, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
nop
Příspěvky: 158
Registrován: 18 kvě 2007, 02:00

#41 Příspěvek od nop »

to EKKAR díky,příští týden mám noční tak tu desku překreslím do eaglu..

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#42 Příspěvek od ZVUK2000 »

EKKAR píše: hradla můžeš nahradit libovolnýma logickýma švábama jak z řady TTL kompatibilní 74xx, tak CMOS kompatibilní 4xxx, rozdíl bude jen v maximálním Unap, který to pak vydrží.

Při náhradě za CMOS4....., bude muset MOŽNÁ asi změnit některé hodnoty součástek kolem. Pokud tam dá řadu HCT která se nabízí všude, nebude mít problém. Nemá tak vysoký rozsah napájení, ale jinak má stejné vlastnosti jako CMOS a je kompatibilní mezi TTL/CMOS. A ta náhrada nese označení 74HCT00.

Uživatelský avatar
nop
Příspěvky: 158
Registrován: 18 kvě 2007, 02:00

#43 Příspěvek od nop »

Já jsem 5 voltovej a CMOSY nemám takže tam půjde nějaký TTL možná HC podle toho co najdu...

Uživatelský avatar
h_honza
Příspěvky: 109
Registrován: 01 úno 2020, 01:00
Bydliště: Praha 1

#44 Příspěvek od h_honza »

Tranzistory TR12, TR15, TR18, TR23... jsou náhrady stejnojmenných, většinou francouzských tranzistorů do počítačů Tesla 200 (francouzská licence Bull Gamma 140/145). Tam je napájení logiky šest voltů . Tak se těm závěrům nedivte. Nejsou to univerzální tranzistory. Šlo o rychlost spínání. Pokud si vzpomínám, originální TR23 nestály za nic, odcházely i při těch 6V.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#45 Příspěvek od sinclair »

Francouzské - takže Sesco-Sem, Ates či v jakém katalogu, by se ty TR daly najít?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“