Pracka Brandt - je tu nejaky servisak?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#16 Příspěvek od Hydrawerk »

Svýho času se Brandt plněný vrchem prodával i pod značkou Fagor nebo Bosch. Asi teda i pod Siemensem, ale to jsem nikdy neviděl ani na fotce...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Dej tam co najdeš . Po běžném opotřebení uhlíků je pračka v důchodu , i kdyby ty neorigo vydržely půlky té doby je pračka prababičkou ve skupině .

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#18 Příspěvek od doktor365 »

Tady vypadají taky stejně i cena.
https://www.vorcz.cz/elektro/velke-spot ... ge=1-1-3-5

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#19 Příspěvek od Vlafig »

Pračka Siemens s vrchním plněním, alias Brandt, se mi právě dostala k opravě. Je tam víc závad. Nesvítí display, což majiteli prý nevadí, ale vržou stírací kroužky u ložisek, což už bych asi chtěl řešit a pak třecí tlumiče příliš netlumí, Nevím, jestli to tak má být nebo jsou oběhané. Rámus to prý nedělá, ale moc tomu nevěřím, na několika místech jsou na kastli promáčkliny zevnitř, evidentně od pohybu agregátu. Má někdo zkušenosti s tím, jak tyto tlumiče přimět k tomu, aby více tlumily? Nebo mají jít volně?
Jinak tato konstrukce Brandt byla opravdu použita ve vrchem plněných pračkách Fagor, Bosch, Siemens a před nedávnou dobou jsem ji viděl v pračce Romo, deklarované prodejcem jako český výrobek. Chtěl jsem na prodejně ozkoušet funkci nových tlumičů, ale pračka měla aretační šrouby, tak jsem nic nezjistil. Nějak tuto konstrukci nemám příliš rád. Ale jsou to poměrně drahé pračky.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#20 Příspěvek od tatramacek »

Vlafig píše:Pračka Siemens s vrchním plněním, alias Brandt, se mi právě dostala k opravě. Je tam víc závad. Nesvítí display, což majiteli prý nevadí, ale vržou stírací kroužky u ložisek, což už bych asi chtěl řešit a pak třecí tlumiče příliš netlumí, Nevím, jestli to tak má být nebo jsou oběhané. Rámus to prý nedělá, ale moc tomu nevěřím, na několika místech jsou na kastli promáčkliny zevnitř, evidentně od pohybu agregátu. Má někdo zkušenosti s tím, jak tyto tlumiče přimět k tomu, aby více tlumily? Nebo mají jít volně?
Jinak tato konstrukce Brandt byla opravdu použita ve vrchem plněných pračkách Fagor, Bosch, Siemens a před nedávnou dobou jsem ji viděl v pračce Romo, deklarované prodejcem jako český výrobek. Chtěl jsem na prodejně ozkoušet funkci nových tlumičů, ale pračka měla aretační šrouby, tak jsem nic nezjistil. Nějak tuto konstrukci nemám příliš rád. Ale jsou to poměrně drahé pračky.
Tam jsou takové ty třecí pacičky, že ?
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#21 Příspěvek od Vlafig »

Ano, přesně tak. Výrobce je popisuje jako 3D tlumiče. Nevím, co je na nich 3D, snad jen to, že buben při rozjezdu ždímání lítá na všechny strany. Je to zvláštní konstrukce, podobná starým pračkám Ardo, Malber a další.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#22 Příspěvek od Hydrawerk »

Vlafig píše: Jinak tato konstrukce Brandt byla opravdu použita ve vrchem plněných pračkách Fagor, Bosch, Siemens
Jo, ale v posledních letech se už neprodávají.

https://memristor.rajce.idnes.cz/Brandt ... _teardown/
Taky tam mám cosi jako 3D tlumiče a jsou celkem volně. Ta pračka nikdy moc tichá nebyla ani jako nová.
Vlafig píše:Nějak tuto konstrukci nemám příliš rád.
No mě reziví víko třeba! Má to své mouchy.
Která konstrukce se ti líbí více? Electrolux / AEG určitě není špatný, ale často nemá žádný inspekční otvor v bubnu. Prej ani vana nejde rozmontovat.
Whirlpool má zlou pověst. Indesit už vlastní konstrukci nemá, je to převlečený Whirlpool. Ještě zbejvá Candy, které moc neznám, ale mnoho od něho nečekám.

Samostatná kategorie je Miele. https://www.miele.de/haushalt/produktau ... 1565.htm#6
Třeba W667. https://pracky.heureka.cz/miele-w-667/#section Je drahá a velmi zvláštní.
Vlafig píše:Ale jsou to poměrně drahé pračky.
Snad bývaly, ale dnes už Romo není drahé. Nejvyšší model stojí 10990 Kč. https://www.romocr.cz/cz/product/pracka-wtr1061e

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud se mne někdo zeptá , jestli si dovolím něco doporučit , tak Miele zůstala jediná značka ve všem , co si doporučení dovolím . Již nedoporučím žádnou jinou značku v jakékoliv kategorii spotřebního zboží .

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#24 Příspěvek od Vlafig »

Tak v dnešní době je výběr konstrukcí praček s vrchním plněním velmi omezený. Na trhu dominují dvě konstrukce, a to buď Whirlpool, kterou používá rovněž Indesit, Bauknecht, Bosch a dále konstrukce Electrolux, kterou používá AEG, Zanussi, Privileg, nějaké typy Philco a možná i další. Pak jsou v menšině Candy, které mají vlastní konstrukci a ještě dobíhá konstrukce typu Brandt. Co se týče porovnání konstrukcí Whirlpool a Electrolux, lze považovat konstrukce Electrolux po technické stránce za zdařilejší, stabilnější a tišší. Zásadní nevýhoda oproti konstrukci Whirlpool je však nemožnost demontáže vany a vyjmutí bubnu. Pokud tedy dojde třeba k ulomení příruby bubnu u konstrukcí Electrolux, je to konečná, zatímco u konstrukce Whirlpool je možné vanu rozebrat a buben vyjmout a vyměnit. Dalším negativem u konstrukcí Electrolux je výrazně vyšší procento poškození ložisek oproti konstrukci Whirlpool. Ložiskové domky Electrolux jsou poměrně drahé, cca 400,- Kč/ks. Konstrukce Electrolux využívá dva typy bubnů, a to s plastovými nebo kovovými dvířky. Demontáž bubnu však není možná ani u jedné varianty.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#25 Příspěvek od Hydrawerk »

Chápu-li to správně, tak k Whirlpoolu bude chodit opravář každou chvíli, ale zase se tam dá všecko vyměni.

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#26 Příspěvek od Vlafig »

I tak to lze shrnout. Nejčastěji u praček Whirlpool s vrchním plněním odchází elektronika, tedy její zdroj s obvodem LNK, pak poměrně hodně odchází zmiňované příruby bubnu, které se zprvu většinou projevují vyosením a "šmajdáním" řemenice bubnu, vlněním bočnic vany při otáčení bubnu a následným spadnutím řemene. U starších modelů dochází k vymlácení uložení tlumičů na vaně a pračka pak při odstřeďování hlasitě mlátí. Častá je i koroze pláště, zejména víka. Ale vše se dá opravit. Většina mechanických dílů, včetně bubnů, je již skoro 20 let shodná, tedy bubny z prvních typů těchto praček řady AWT pasují i do současných modelů, což je veliká výhoda, která významně usnadňuje opravy. Za hlavní nevýhodu těchto modelů považuji nižší mechanickou stabilitu a vyšší hlučnost.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“