Jednoduchý boost napětí stejnosměrného motoru za řídící el.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
towil
Příspěvky: 23
Registrován: 04 lis 2011, 01:00

Jednoduchý boost napětí stejnosměrného motoru za řídící el.

#1 Příspěvek od towil »

Ahoj,

nevíte někdo prosím nějaké jednoduché řešení tohoto problému:
Mám elektromotor, ke kterému mám elektroniku, co obrací polaritu při dojetí zařízení do určité polohy (změní směr rotace). Teď funguje na 3V, potřeboval bych ale, aby do motorku šlo 5V. Napadlo mě použít DC-DC step up měnič, jenže ten nefunguje při změně polarity pro opačné otáčky.
Bohužel zesílení napětí musím udělat až za řídící elektronikou.

Budu rád za každou radu. Díky.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#2 Příspěvek od misocko »

asi najjednoduhsie je dve 3V dvojkanalove rele a pomocne napetie 5V na napajanie motorceka
obe rele budes napajat cez diodu , jedna polarita zopne jedno rele a roztoci motorcek do jednej strany, druha zopne druhe rele a roztoci motorcek do druhej strany

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Napis o co konkretne jde, spousta motoru to ma delane na zaklade snimani velikosti proudu motoru, back EMF apod a tam to nijak jednoduse udelat nepujde. Pokud se to obraci na zaklade povelu z koncaku, nebude to takovy problem.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Do měniče Ti může jít proud přes Gretzův můstek. Tím zajistíš nezávislost měniče na polaritě. Před můstkem budeš brát "polaritu", kterou budeš používat na přepínání relat, nebo tranzistorovýho můstku. Jak relata (silovou část), tak reverzační můstek budeš napájet 5V ( výstup měniče)

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od bum »

Pro stejné ovládání DC motorků používám velice dlouhou dobu zapojení se dvěma koncovými mikrospinači co motorek vypnou v jedné nebo druhé krajní poloze a jedním relátkem. Cívka relátka může mít rozdílné napětí od napětí pro motorek. Pro případnou inspiraci to máš v příloze.
Přílohy
OVLÁDÁNÍ MOTORU JEDNÍM RELÉ A MIKROSPÍNAČI.pdf
(92.94 KiB) Staženo 60 x

Uživatelský avatar
towil
Příspěvky: 23
Registrován: 04 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od towil »

Díky moc všem za rady ! Tohle mi stačí k vyřešení problému :prst:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“